Kompsornis

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Paweł Konarzewski


Kompsornis (kompsornis)
Miejsce Chiny - Liaoning

(formacja Jiufotang)

Czas
252 201 145
66

ok. 121-113 Ma
wczesna kreda (apt)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Avialae

Jeholornithiformes

Jeholornis@Magnolia.jpg
Rekonstrukcja przyżyciowa Jeholornis. Kompsornis zapewne wyglądał podobnie. Źródło: Yu i in., 2023

Wstęp

Kompsornis to wczesnokredowy ptak z kladu Jeholornithiformes żyjący na terenie dzisiejszych Chin.

Materiał kopalny

Holotyp o numerze katalogowym AGB-6997 to niemalże kompletny i artykułowany szkielet dorosłego osobnika zachowanego na pojedynczej skalnej płycie. Badanie histologiczne żebra wykazało, że Kompsornis w chwili śmierci miał 5 lat i zbliżył się do osiągnięcia dojrzałości, lecz był w pełni wyrośnięty.

Budowa

Kompsornis był dość dużej wielkości przedstawicielem Jeholornithiformes. Czaszka swoimi wymiarami była bardzo zbliżona jak u Jeholornis. W szczękach nie było widać zębów. Bohater opisu nie miał żeber szyjnych, zaś synsacrum było całkowicie zrośnięte. Kompsornis cechował się wydłużonymi kręgami ogonowymi oraz w pełni zrośniętym mostkiem. Druga wcześniej wymieniona cecha świadczy o dobrych zdolnościach do lotu. Kość krucza nie była połączona z łopatką. Jego przednie kończyny były bardzo długie, a ich stosunek długości do tylnych wynosił aż 1,45. Masywna kość ramienna o kształcie zbliżonym do litery S stanowiła aż 151% długości k. udowej, zaś jej głowa miała kulisty kształt, lecz nie była znacząco rozszerzona. Kość ramienna była delikatnie krótsza od ramiennej (ok. 96% całkowitej jej długości), zaś promieniowa - krótsza od łokciowej (stanowiła ok. 96% całkowitej jej długości). Kość udowa była stosunkowo prosta i nieco krótsza niż kość piszczelowa. Innymi niezwykłymi cechami opisywanego ptaka była zrosnięta miednica oraz nieobecność V kości śródstopia.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Kompsornis to kombinacja greckich słów kompsos (piękny lub elegancki) oraz ornis (ptak). Epitet gatunkowy longicaudus jest połączeniem łacinskich wyrażeń longis (wydłużony) i caudus (ogon).

Spis gatunków

Kompsornis Wang, Huang, Kundrát, Cau, Liu, Wang i Ju, 2020
K. longicaudus Wang, Huang, Kundrát, Cau, Liu, Wang i Ju, 2020

Bibliografia

Wang, X., Huang, J., Kundrát, M., Cau, A., Liu, X., Wang, Y., & Ju, S. (2020). "A new jeholornithiform exhibits the earliest appearance of the fused sternum and pelvis in the evolution of avialan dinosaurs". Journal of Asian Earth Sciences, 199, 104401. doi:10.1016/j.jseaes.2020.104401