1825: Różnice pomiędzy wersjami
m |
m (→Dinosauria) |
||
| (Nie pokazano 2 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika) | |||
| Linia 3: | Linia 3: | ||
== Dinosauria == | == Dinosauria == | ||
{{Szablon:Pomoc_spis}} | {{Szablon:Pomoc_spis}} | ||
| − | W roku | + | W 1825 roku opisano '''1''' nową [[nazwa|nazwę]] [[rodzaj]]ową [[dinozaur]]a. Obecnie jest uznawana za [[ważny]] [[takson]] [[nieptasi]]ego przedstawiciela Dinosauria. |
{| | {| | ||
| Linia 10: | Linia 10: | ||
! Uwagi | ! Uwagi | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| − | |'''''{{U|[[Iguanodon]]}}''''' <ref>[[Gideon Mantell]] opublikował opis ''Iguanodon'' jedynie z nazwą rodzajową. Nazwa gatunkowa, ''I. anglicum'', została nadana w [[1829]] roku przez Friedricha Holla.</ref> | + | |'''''{{U|[[Iguanodon]]}}''''' <ref>[[Gideon Mantell]] opublikował opis ''Iguanodon'' jedynie z nazwą rodzajową w 1825 roku. Nazwa gatunkowa, ''I. anglicum'', została nadana w [[1829]] roku przez Friedricha Holla.</ref> |
|{{Kpt|[[Mantell]], 1825}} | |{{Kpt|[[Mantell]], 1825}} | ||
| − | |[[Ornitopod]] ([[iguanodontyd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Belgia|Belgii]] | + | |[[Ornitopod]] ([[iguanodontyd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Belgia|Belgii]]<br>Pierwszy naukowo opisany dinozaur roślinożerny |
|} | |} | ||
<small><references/></small> | <small><references/></small> | ||
Aktualna wersja na dzień 03:17, 15 lut 2016
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1811 1812 1813 1814 1815 1816 1817 1818 1819 1820 |
| 1821 1822 1823 1824 1825 1826 1827 1828 1829 1830 |
| 1831 1832 1833 1834 1835 1836 1837 1838 1839 1840 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 1825 roku opisano 1 nową nazwę rodzajową dinozaura. Obecnie jest uznawana za ważny takson nieptasiego przedstawiciela Dinosauria.
| Nazwa | Autorzy | Uwagi |
|---|---|---|
| Iguanodon [1] | Mantell, 1825 | Ornitopod (iguanodontyd) z wczesnej kredy Belgii Pierwszy naukowo opisany dinozaur roślinożerny |
- ↑ Gideon Mantell opublikował opis Iguanodon jedynie z nazwą rodzajową w 1825 roku. Nazwa gatunkowa, I. anglicum, została nadana w 1829 roku przez Friedricha Holla.