1940: Różnice pomiędzy wersjami
m (Utworzył nową stronę „{{Szablon:193X}} == Dinosauria == {{Szablon:Pomoc_spis}} W 1940 roku opisano '''5''' nowych nazw dinozaurów ('''1''' nowy rodzaj i '''5''' nowych [[...”) |
m (→Dinosauria) |
||
| Linia 12: | Linia 12: | ||
|'''''[[Caenagnathus|{{U|Caenagnathus collinsi}}]]''''' | |'''''[[Caenagnathus|{{U|Caenagnathus collinsi}}]]''''' | ||
|{{Kpt|[[Sternberg]], 1940}} | |{{Kpt|[[Sternberg]], 1940}} | ||
| − | |[[Teropod]] ([[owiraptorozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Kanada|Kanady]] | + | |[[Teropod]] ([[owiraptorozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Kanada|Kanady]]<br>[[Gatunek]] [[typowy]] ''[[Caenagnathus]]'' |
|- | |- | ||
|''[[Centrosaurus|Centrosaurus {{U|longirostris}}]]'' | |''[[Centrosaurus|Centrosaurus {{U|longirostris}}]]'' | ||
Wersja z 12:36, 5 mar 2016
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 1928 1929 1930 |
| 1931 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 1939 1940 |
| 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949 1950 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 1940 roku opisano 5 nowych nazw dinozaurów (1 nowy rodzaj i 5 nowych gatunków). Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się 2 z nich.
| Nazwa | Autorzy | Uwagi |
|---|---|---|
| Caenagnathus collinsi | Sternberg, 1940 | Teropod (owiraptorozaur) z późnej kredy Kanady Gatunek typowy Caenagnathus |
| Centrosaurus longirostris | Sternberg, 1940 | = Centrosaurus apertus |
| Chasmosaurus russelli | Sternberg, 1940 | Ceratops (chasmozauryn) z późnej kredy Kanady Drugi ważny gatunek Chasmosaurus |
| ?Monoclonius lowei | Sternberg, 1940 | (nomen dubium); ceratops (centrozauryn) z późnej kredy Kanady, prawdopodobnie nienależący do rodzaju Monoclonius |
| Thescelosaurus edmontonensis | Sternberg, 1940 | = Thescelosaurus neglectus |