Algoasaurus: Różnice pomiędzy wersjami
(Nowe hasło) |
m (→Bibliografia) |
||
| (Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 2 użytkowników) | |||
| Linia 22: | Linia 22: | ||
|- | |- | ||
! '''[[Lokacje|Miejsce występowania]]''': | ! '''[[Lokacje|Miejsce występowania]]''': | ||
| − | | [[RPA]] - | + | | [[RPA]] - Prowincja Przylądkowa Wschodnia |
<small>([[formacja]] [[Kirkwood]])</small> | <small>([[formacja]] [[Kirkwood]])</small> | ||
|- | |- | ||
! '''[[Czas|Czas występowania]]''' | ! '''[[Czas|Czas występowania]]''' | ||
| − | | 129 | + | | 133-129 [[Ma]] |
<small>[[wczesna kreda]] ([[hoteryw]])</small> | <small>[[wczesna kreda]] ([[hoteryw]])</small> | ||
Aktualna wersja na dzień 13:18, 6 paź 2023
| Autor: | Korekta: |
| Mateusz Tałanda |
| Algoasaurus (algoazaur) | |
|---|---|
| Długość: | ? |
| Masa: | ? |
| Miejsce występowania: | RPA - Prowincja Przylądkowa Wschodnia |
| Czas występowania | 133-129 Ma |
| Systematyka | Dinosauria |
Algoasaurus to pierwszy zauropod opisany z formacji Kirkwood w Republice Południowej Afryki. Nazwę nadał mu Robert Broom w 1904 roku. Jego kości znaleziono w kopalni iłu należącej do okolicznej cegielni. Niestety, zanim Robert Broom dotarł na miejsce, większość kości tego dinozaura została przerobiona na cegły. Paleontologowi udało się uratować niekompletne kręgi, łopatkę, kość udową i pazur. Co gorsza, nawet ten materiał później zaginął. Późniejsi badacze proponowali różne pozycje systematyczne dla algoazaura, ale obecnie uważa się go za nieważny rodzaj dinozaura (nomen dubium). W tym samym miejscu znaleziono później jeszcze kręg ogonowy i pazur, które prawdopodobnie należały do algoazaura. Wskazują one na przynależność do Eusauropoda.
Spis gatunków
| Algoasaurus | Broom, 1904 |
| Algoasaurus bauri | Broom, 1904 |
Bibliografia
McPhee, B.W., Mannion, P.D., de Klerk, W.J., Choiniere, J.N. 2016. High diversity in the sauropod dinosaur fauna of the Lower Cretaceous Kirkwood Formation of South Africa: Implications for the Jurassic–Cretaceous transition. Cretaceous Research, t. 59, str. 228-248.