Straight Cliffs: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Paleofauna)
(Paleofauna)
Linia 589: Linia 589:
 
|
 
|
 
Gatunek ten odnaleziono również w [[formacja|formacji]] [[Milk River]].
 
Gatunek ten odnaleziono również w [[formacja|formacji]] [[Milk River]].
 +
|}
 +
 +
===Ryby kostnoszkieletowe===
 +
{| class="wikitable sortable" align="center" width="100%"
 +
|-
 +
! colspan="5" align="center" |'''Ryby kostnoszkieletowe
 +
|-
 +
!Takson
 +
!Miejsce
 +
!Ogniwo
 +
!Materiał kopalny
 +
!Komentarz
 +
|-
 +
|
 +
''Diplomystus'' [[sp.]] <ref name=Brinkman2013> Brinkman, D. B., Newbrey, M. G., Neuman, A. G., & Eaton, J. G. (2013). "Freshwater Osteichthyes from the Cenomanian to Late Campanian of Grand Staircase–Escalante National Monument, Utah" [w:] Titus, A. L., & Loewen, M. A. (red.) "At the Top of the Grand Staircase: The Late Cretaceous of Southern Utah". Bloomington, Indiana University Press. pp. 195–236</ref>
 +
|
 +
stanowiska UMNH VP Loc. 781 i UMNH VP Loc. 799
 +
|
 +
John Henry
 +
|
 +
UMNH VP 17586, UMNH VP 17509 i UMNH VP 17617 - kregi
 +
|
 +
Nieokreslony gatunek z rodzaju ''Diplomystus''.
 +
|-
 +
|
 +
''Lepisosteus'' [[sp.]] <ref name=Brinkman2013></ref>
 +
|
 +
stanowisko OMNH V843
 +
|
 +
Smoky Hollow
 +
|
 +
MNA V10338 i MNA V10339 - zęby; MNA V10343 i MNA V10344 - kręgi
 +
|
 +
Nieokreślony gatunek z rodzaju ''Lepisosteus''.
 +
|-
 +
|
 +
?''Melvius'' [[sp.]] <ref name=Brinkman2013></ref>
 +
|
 +
stanowisko OMNH V843
 +
<hr>
 +
stanowisko UMNH VP Loc. 129
 +
|
 +
Smoky Hollow
 +
<hr>
 +
John Henry
 +
|
 +
MNA V10353 i MNA V10354 - zęby
 +
<hr>
 +
UMNH VP 17634 - trzon kręgu
 +
|
 +
Przynależność tych okazów do rodzaju ''Melvius'' jest niepewna.
 +
|-
 +
|
 +
''Micropycnodon'' [[sp.]] <ref name=Brinkman2013></ref>
 +
|
 +
stanowiska UMNH VP Loc. 799 i MNA Loc. 706-2
 +
|
 +
John Henry
 +
|
 +
UMNH VP 17511 i MNA V10336 - zęby
 +
|
 +
Nieokreślony gatunek z rodzaju ''Micropycnodon''.
 +
|-
 +
|
 +
Niezidentyfikowani przedstawiciele Acanthomorpha <ref name=Brinkman2013></ref>
 +
|
 +
stanowisko MNA Loc. 1260
 +
<hr>
 +
stanowisko UMNH VP Loc. 424
 +
|
 +
nie podano
 +
<hr>
 +
John Henry
 +
|
 +
MNA V10358 - postawa promienia płetwowego
 +
<hr>
 +
UMNH VP 19139 - trzon [[atlas]]u
 +
|
 +
Prawdopodobnie niediagnostyczne taksony.
 +
|-
 +
|
 +
Niezidentyfikowany przedstawiciel Amiinae <ref name=Brinkman2013></ref>
 +
|
 +
stanowisko UMNH VP Loc. 781
 +
|
 +
John Henry
 +
|
 +
UMNH VP 17574 - kręg
 +
|
 +
Prawdopodobnie niediagnostyczny takson.
 +
|-
 +
|
 +
Niezidentyfikowani przedstawiciele Euteleostei <ref name=Brinkman2013></ref>
 +
|
 +
stanowisko UMNH VP Loc. 424
 +
<hr>
 +
stanowisko OMNH V843
 +
|
 +
John Henry
 +
<hr>
 +
Smoky Hollow
 +
|
 +
UMNH VP 19136 - trzon kręgu
 +
<hr>
 +
OMNH 31322 - trzon kręgu
 +
|
 +
Być może niediagnostyczne taksony.
 +
|-
 +
|
 +
Niezidentyfikowany przedstawiciel Hiodontiformes <ref name=Brinkman2013></ref>
 +
|
 +
stanowisko OMNH V9
 +
|
 +
Smoky Hollow
 +
|
 +
OMNH 31248 - [[atlas]]
 +
|
 +
Prawdopodobnie niediagnostyczny takson.
 +
|-
 +
|
 +
Niezidentyfikowani przedstawiciele Lepisosteidae <ref name=Brinkman2013></ref>
 +
|
 +
stanowisko OMNH V843
 +
|
 +
Smoky Hollow
 +
|
 +
MNA V10345, MNA V10347, MNA V10346 i MNA V10347 - łuski (typ 1)
 +
<hr>
 +
MNA V10341 - łuski (typ 2)
 +
|
 +
Niediagnostyczne taksony.
 +
|-
 +
|
 +
Niezidentyfikowani przedstawiciele Lepisosteidae <ref name=Brinkman2013></ref>
 +
|
 +
stanowisko MNA Loc. 706–2
 +
|
 +
John Henry
 +
|
 +
MNA V10334 i MNA V10335 - zęby
 +
|
 +
Niediagnostyczne taksony.
 +
|-
 +
|
 +
Niezidentyfikowani przedstawiciele Otophysi <ref name=Brinkman2013></ref>
 +
|
 +
stanowisko OMNH V843
 +
<hr>
 +
stanowisko UMNH VP Loc. 424
 +
|
 +
Smoky Hollow
 +
<hr>
 +
John Henry
 +
|
 +
MNA V10350 i MNA V10351 - kości zębowe; MNA V10348, MNA V10349 MNA V10351 - trzony kręgów
 +
<hr>
 +
UMNH VP 19137 i UMNH VP 19138 - trzony kręgów
 +
|
 +
Powyższe okazy mogły należeć do różnych [[takson]]ów.
 +
|-
 +
|
 +
Niezidentyfikowany przedstawiciel Teleostei <ref name=Brinkman2013></ref>
 +
|
 +
stanowisko OMNH V843
 +
|
 +
Smoky Hollow
 +
|
 +
OMNH 31322 - trzon kręgu (typ O)
 +
|
 +
Prawdopodobnie niediagnostyczny takson.
 
|}
 
|}
  

Wersja z 22:33, 14 cze 2025

Hasło w trakcie rozbudowy 

Autor: Paweł Konarzewski


Formacja Straight Cliffs
Wiek
252 201,4 143,1
66

ok. 92-82,2 Ma
późna kreda (turon-kampan

Miejsce USA - Utah
Podjednostki ogniwa Tibbet Canyon, Smoky Hollow, John Henry i Drip Tank
Leży pod formacja Wahweap
Leży nad formacja Tropic Shale
Miąższość 300-500 m
Litologia piaskowce, mułowce, konglomeraty i węgiel
Basalt lava flows over sandstones (Cedar Canyon Basalt over Straight Cliffs Formation; Cedar Canyon, Iron County, Utah, USA) 3 (30765890505).jpg
Bazaltowe skały z plejstocenu wznoszące się nad osadami formacji Straight Cliffs. Fot. James St. John [1]

Wstęp

Formacja Straight Cliffs to późnokredowa jednostka stratygraficzna położona na Płaskowyżu Kaiparowits w stanie Utah. Jej osady datuje się na późny turon i wczesny kampan.

Krótka historia badań

Pierwszy raz piaskowce Straight Cliffs opisali Gregory i Moore (1931) jako 300 m sekwencję piaskowców. Peterson i Waldrop (1965) formalnie zdefiniowali formacje Straight Cliffs. W 1969 roku Peterson nazwał również cztery nowe ogniwa w obrębie Straight Cliffs: Tibbet Canyon, Smoky Hollow, John Henry i Drip Tank.

Litologia

Tibbet Canyon

Wiek: turon (~92-91,3 Ma)

Miąższość: 26-51 m

Charakterystyka: Ogniwo Tibbet Canyon zbudowane jest z jasnego piaskowca o drobnych do średnich ziarnach, który układa się w poziome lub skośne warstwy. Dolna część członu styka się z formacją Tropic Shale oraz jest przemieszana z łupkami ilastymi barwy ciemnożółtej do jasno-oliwkowoszarej. Z kolei górna część warstw Tibbet Canyon ma kontakt z ogniwem Smoky Hollow zbudowanym z mułowców oraz skał zawierających węgiel. Osady omawianych warstw sugerują, że występowały tam środowiska plażowe oraz płytkomorskie (Peterson, 1969).

Smoky Hollow

Wiek: turon (~91,3-90 Ma)

Miąższość: 7-40 m

Charakterystyka: Smoky Hollow to jednostka tworząca urwiska i stoki zbudowana z naprzemiennych warstw piaskowca, iłu oraz skał węglonośnych leżących nad pokładami Tibbet Canyon. Warstwy Smoky Hollow dzieli się na trzy nieformalne podjednostki różniące się od siebie odmiennym typem skał. Osady ogniwa Smoky Hollow wskazują, że powstały one w środowiskach bagiennych i lagunowych. Opisywana jednostka jest oddzielona od ogniwa John Henry wyraźną niezgodnością w obrębie formacji Straight Cliffs (Peterson, 1969).

John Henry

Wiek: koniak-santon (~89-83,6 Ma)

Miąższość: 200-340 m

Charakterystyka: Ogniwo John Henry tworząca urwiska i stoki ma większą miąższość niż pozostałe podjednostki Straight Cliffs. Jest ona zbudowana z naprzemiennych warstw piaskowca, iłu oraz skał węglonośnych znajdujących się pod warstwami Drip Tank. W jednostkce John Henry znajdują się osady pochodzenia lądowego (południowo-zachodnia i centralnej części płaskowyżu Kaiparowits) oraz morskiego (północno-wschodnia części). Warstwy osadów lądowych to głównie od jasnobrązowych do pomarańczowoszarych piaskowców o drobnych lub średnich ziarnach, które układają się w poziome i ukośne warstwy. Występują tam także żółtawe do oliwkowoszarych iły z domieszką popiołu wulkanicznego, ciemnoszare i czarne iły zawierające resztki roślinne oraz pokłady węgla. Dzielą się one na sześć nieformalnych jednostek wyróżnionych głównie na podstawie obecności lub braku węgla. Z kolei skały pochodzenia morskiego to bardzo jasnoszare do żółtawobrązowych drobne piaskowce, które układają się w poziome i ukośne warstwy, oraz jasnoszare i oliwkowoszare iły. Granica między ogniwem John Henry a Drip Tank jest prawdopodobnie stopniowa. Jednakże w wielu miejscach jest ona niewidoczna, gdyż jest przykryta rumoszem skalnym (Peterson, 1969).

Drip Tank

Wiek: kampan (83,6-82,2 Ma)

Miąższość: 43-150 m

Charakterystyka: Ogniwo Drip Tank tworząca klify składa się głównie od drobnoziarnistych do średnioziarnistych piaskowców o zabarwieniu od jasnożółtobrązowego do szaropomarańczowego. Piaskowce te wykazują przekątne warstwowanie. Skały dolnej część jednostki (9-24 m) są dobrze skonsolidowane i zawierają ziarna kwarcu i krzemienia, otoczaki krzemienne oraz soczewki zlepieńców, otoczaki i iły, skamieniałe drewno oraz fragmenty kości. Z kolei w górnych warstwach można znaleźć soczewki zlepieńców iłowych. W różnych miejscach ogniwa Drip Tank można znaleźć niewielkie ilości soczewki iłów bentonitowych o kolorze od ciemnożółtego po jasnooliwkowoszare, których grubość nie przekracza 6 m. Ogniwa Drip Tank z formacją Wahweap styka się w sposób stopniowy, bez wyraźne widoczne granicy pomiędzy nimi. Na podstawowie osadów można wywnioskować, że znajdowały się tam środowiska rzeczne (Peterson, 1969).

Paleofauna

Mimo, iż z formacji Straight Cliffs znamy jedynie fragmentaryczne znaleziska dinozaurów to można przypuszczać, że fauna mogła być podobna jak np. Moreno Hill. Skamieniałości innych grup zwierząt są bardziej liczne niż dinozaurów.

Dinozaury

Dinozaury
Takson Ogniwo Materiał kopalny Komentarz Grafika

Niezidentyfikowane ankylozaurydy [1]

Smoky Hollow


John Henry

OMNH 23684 - ząb


OMNH 21243 - ząb

Niediagnostyczne taksony.

Niezidentyfikowany hadrozauroid (?? Jeyawati rugoculus) [2]

Smoky Hollow

UMNH VP 20240 - częściowa kość zębowa, kręgi grzbietowe i ogonowe, szewrony i paliczki

Okaz ten może należeć do Jeyawati. Jeśli taka interpretacja jest prawidłowa to może być pierwszym przedstawicielem tego rodzaju spoza Nowego Meksyku.

Jeyawati.jpg

Niezidentyfikowane hadrozauroidy [2]

Smoky Hollow


John Henry

kręgi i elementy kończyn


UMNH VP 17037, UMNH VP 17187 UMNH VP 17434 - kości zębowe

Niediagnostyczny takson.


Okazy UMNH VP 17037 i UMNH VP 17187 wykazują podobieństwa w budowie, gdy UMNH VP 17434 jest zupełnie inna. Dwa wcześniejsze okazy (UMNH VP 17037 i UMNH VP 17187) datuje się na koniak, gdy UMNH VP 17434 na santon.

Niezidentyfikowane nodozaurydy [1]

Smoky Hollow


John Henry

OMNH 21711 i OMNH 24448 - zęby


OMNH 21671 - ząb; UMNH VP 17760 - dystalny kolec ogonowy

Niediagnostyczne taksony

Niezidentyfikowany teropod [3]

John Henry

UMNH VP 19477 - elementy

Na chwilę obecną okaz jest niewypreparowany, uniemożliwiając jego badania.

Krokodylomorfy

Krokodylomorfy
Takson Ogniwo Materiał kopalny Komentarz

Niezidentyfikowany przedstawiciel Mesoeucrocodylia [4]

John Henry

zęby

Niediagnostyczny takson.

Niezidentyfikowani przedstawiciele Neosuchia [4]

John Henry

zęby

Niediagnostyczne taksony

Łuskonośne

Łuskonośne
Takson Miejsce Ogniwo Materiał kopalny Komentarz

Chamops sp. cf. C. segnis [5]

stanowisko OMNH V1404

Smoky Hollow

OMNH 63666 - fragment lewej kości szczękowej

Najstarszy znany przedstawiciel rodzaju Chamops z południowej części USA.

Cnodontosaurus sp. [5]

stanowiska OMNH V60 i OMNH V843

Smoky Hollow

OMNH 24453 - ?lewa kość zębowa; MNA V9125 - ?lewa kość szczękowa

Okazy te są bardzo podobne do Cnodontosaurus suchockii z formacji Dakota.

cf. Colpodontosaurus [5]

stanowisko UMNH Loc. 424

John Henry

UMNH VP 19246 - kawałek prawej kości zębowej

Okaz ten może należeć do rodzaju Colpodontosaurus.

Coniophis sp. [5]

stanowisko OMNH V843


stanowisko UMNH Loc. 424

Smoky Hollow


John Henry

MNA V10375 - kręg grzbietowy


UMNH VP 19242 i UMNH VP 19243 - kręgi grzbietowe; UMNH VP 19244 - kręg ogonowy

Nieokreślone gatunki z rodzaju Coniophis.

Dicothodon cifellii [6]

stanowiska UMNH VP 97, OMNH V4 i OMNH V60

Smoky Hollow

zęby

Drugi ważny gatunek z rodzaju Dicothodon.

Monocnemodon syphakos [5]

stanowiska UMNH Loc. 424 i UMNH Loc. 99

John Henry

UMNH VP 17384 - kawałek prawej kości zębowej; UMNH VP 7699 - kawałek ?prawej szczękowej

Gatunek ten charakteryzował się unikatową budową zębów.

aff. Odaxosaurus [5]

stanowisko OMNH V843

Smoky Hollow

MNA V9129 - zniszczona lewa kość zębowa; MNA V10017 - kawałek prawej kości zębowej

Prawdopodobnie najstarszy znany przedstawiciel rodzaju Odaxosaurus.

cf. Scincoidea [5]

stanowisko OMNH V843


stanowiska UMNH Loc. 129 i OMNH V60


stanowisko UMNH Loc. 129


stanowisko OMNH V843


stanowisko OMNH V843


stanowisko OMNH V843


stanowisko OMNH V843


stanowisko OMNH V1404


stanowiska UMNH Loc. 129, OMNH V60 i OMNH V1404

Smoky Hollow

MNA V10011 - fragment szczęki (morfotyp A)


UMNH VP 18041; OMNH 23679 - kawałki szczęk (morfotyp B)


UMNH VP 18043 - kawałek szczęki (morfotyp C)


MNA V10016 - zniszczona prawa ?kość szczękowa (morfotyp D)


MNA V10019 - kawałek prawej kości zębowej; MNA V10013 - słabo zachowana lewa kość szczękowa (morfotyp E)


MNA V10010 - kawałek lewej kości zębowej; MNA V10020 - kawałek prawej kości zębowej (morfotyp F)


MNA V10012 - kawałek szczęki (morfotyp G)


OMNH 64717 - kawałek lewej kości zębowej (morfotyp H)


UMNH VP 19231; OMNH 64322; OMNH 64323; OMNH 67037; OMNH 67040 - osteodermy

Morfotyp A należał do bardzo małej jaszczurki.


Morfotyp B wykazuje podobieństwa do morfotypu A z formacji Dakota.


Morfotyp C wykazuje podobieństwa do morfotypu C z formacji Dakota.


Morfotyp D wykazuje podobieństwa do morfotypu C z formacji Dakota.


Morfotyp E znacznie różni się od pozostałych morfotypów z turonu Utah.


Morfotyp F wykazuje podobieństwa do Ptilotodon wilsoni.


Morfotyp G wykazuje podobieństwa do Champos oraz morfotypu B z omawianej formacji.


Morfotyp H wykazuje podobieństwa do okazu OMNH 30751 z formacji Kaiparowits.


Niediagnostyczne taksony.

Utahgenys evansi [7][5]

stanowiska OMNH V843 i OMNH V1404

Smoky Hollow

fragmenty kości szczękowych i zębowych

Jedna z najczęściej odnajdywanych jaszczurek w omawianej formacji.

Niezidentyfikowani przedstawiciele Anguimorpha [5]

stanowiska UMNH Loc. 129 i OMNH V60

Smoky Hollow

UMNH VP 19232, UMNH VP 19234, UMNH VP 19230, UMNH VP 19233, OMNH 64308, OMNH 67038 i OMNH 67039 - osteodermy

Niediagnostyczne taksony.

Niezidentyfikowany przedstawiciel Autarchoglossa [5]

stanowisko UMNH Loc. 424

John Henry

UMNH VP 17298 - kość czołowa (morfotyp D)

Niediagnostyczny takson.

Niezidentyfikowany przedstawiciele Platynota [5]

stanowisko OMNH V1404


stanowisko OMNH V843

Smoky Hollow

OMNH 64530 - kawałek szczęki (morfotyp I)


UMNH VP 19235 - kawałek szczęki; UMNH VP 18045 - ?kawałek lewej kości szczękowej; UMNH VP 18044 - zniszczona lewa kość szczękowa; UMNH VP 19236 - kawałek lewej kości zębowej (morfotyp J)

Dużej wielkości przedstawiciel Platynota.


Okazy UMNH VP 18044 i UMNH VP 19236 mogą reprezentować odmienny takson niż morfotyp J.

Niezidentyfikowany przedstawiciele Platynota [5]

stanowisko UMNH Loc. 424


stanowisko UMNH Loc. 569

John Henry

UMNH VP 19245 - kawałek szczęki (morfotyp B)


UMNH VP 19247 - kawałek prawej kości zębowej (morfotyp C)

Prawdopodobnie niediagnostyczny takson.


Morfotyp C był znacznie większy od morfotypu B.

Niezidentyfikowani przedstawiciele Scincomorpha [5]

stanowisko UMNH Loc. 99


stanowisko UMNH Loc. 424

John Henry

UMNH VP 7701 - kawałek szczęki (morfotyp A)


UMNH VP 17342 - osteoderma

Potencjalnie nowy takson.


Niediagnostyczny takson.

Płazy

Płazy
Takson Miejsce Ogniwo Materiał kopalny Komentarz

Habrosaurus sp. [8]

stanowisko UMNH Loc. VP 424

John Henry

UMNH VP 19201-19203 - atlasy

Nieokreślony gatunek z rodzaju Habrosaurus.

Opisthotriton sp. [8]

UMNH Loc. VP 424

John Henry

kręgi

Nieokreślony gatunek z rodzaju Opisthotriton.

Scapherpeton sp. [8]

stanowiska OMNH Loc. V856, UMNH Loc. VP 424 i UMNH Loc. VP 799

John Henry

atlasy (UMNH VP 19189-19191, UMNH VP 19193) i kręg tułowiowy (UMNH VP 19192)

Nieokreślony gatunek z rodzaju Scapherpeton.

Niezidentyfikowani przedstawiciele Batrachosauroididae [8]

stanowisko OMNH Loc. V4


stanowisko OMNH Loc. V27

Smoky Hollow


John Henry

OMNH 67073 - kręg tułowiowy


OMNH 67074-67076 - kręgi tułowiowe

Być może nowy takson.


Być może niediagnostyczny takson.

Niezidentyfikowany przedstawiciel Scapherpetontidae [8]

stanowisko MNA Loc. 1260


OMNH Loc. V856

nie podano


John Henry

MNA V10277 i MMA V10366 - kręgi tułowiowe


OMNH 67058-67059 - kręgi tułowiowe; OMNH 31143 - atlas

Okazy te (MNA V10277 i MMA V10366) prawdopodobnie należą do jednego taksonu.


Kręgi tułowiowe (OMNH 67058 i OMNH 67059) prawdopodobnie należą do jednego taksonu.

Niezidentyfikowani przedstawiciele Urodela [8]

stanowisko UMNH Loc. VP 129


stanowisko UMNH Loc. VP 424


stanowisko MNA Loc. 995:


stanowisko MNA Loc. 1260

Smoky Hollow


John Henry


Smoky Hollow


nie podano

MNA V10251-V10253, V10255, UMNH VP 13431- kręgi tułowiowe; MNA V10254 -atlas


UMNH VP 19204-19208 - kręgi tułowiowe


MNA V10371 - kręg tułowiowy


MNA V10372 - kręg tułowiowy

Kręgi z ogniw Smoky Hollow i John Henry wykazują do siebie podobieństwa w budowie.


Ustalenie przynależności do jakiegokolwiek kladu jest niemożliwa.


Okaz MNA V10372 wykazuje podobieństwa do MNA V10371. Ustalenie przynależności do jakiegokolwiek kladu jest niemożliwa.

Ryby chrzęstnoszkieletowe

Ryby chrzęstnoszkieletowe
Takson Miejsce Ogniwo Materiał kopalny Komentarz

Cantioscyllium bighornensis [9]

stanowiska UMNH Loc. 567 i UMNH Loc. 98

John Henry

zęby

Przedstawiciel rodziny Ginglymostomatidae.

Cantioscyllium markaguntensis [9]

stanowiska UMNH Loc. 8, UMNH Loc. 567 i UMNH Loc. 98

John Henry

zęby

Przedstawiciel rodziny Ginglymostomatidae.

Cristomylus cf. bulldogensis [9]

stanowisko MNA Loc. 995

Smoky Hollow

zęby

Przedstawiciel rodziny Rhinobatidae.

Hybodus sp. [9]

stanowisko UMNH Loc. 1064 i 799

John Henry

kolce płetw grzbietowych (UMNH VP 17797 i UMNH VP 18027) i ząb (UMNH VP 18941)

Nieokreślony gatunek z rodzaju Hybodus.

Lonchidion sp. [9]

UMNH Loc. 8 i UMNH Loc. 417

John Henry

zęby

Nieokreślony gatunek z rodzaju Lochidon.

Pseudomyledaphus madseni [9]

stanowiska UMNH Loc. 663 i Loc. 567

John Henry

zęby

Gatunek ten odnaleziono również w formacji Milk River.

Ryby kostnoszkieletowe

Ryby kostnoszkieletowe
Takson Miejsce Ogniwo Materiał kopalny Komentarz

Diplomystus sp. [10]

stanowiska UMNH VP Loc. 781 i UMNH VP Loc. 799

John Henry

UMNH VP 17586, UMNH VP 17509 i UMNH VP 17617 - kregi

Nieokreslony gatunek z rodzaju Diplomystus.

Lepisosteus sp. [10]

stanowisko OMNH V843

Smoky Hollow

MNA V10338 i MNA V10339 - zęby; MNA V10343 i MNA V10344 - kręgi

Nieokreślony gatunek z rodzaju Lepisosteus.

?Melvius sp. [10]

stanowisko OMNH V843


stanowisko UMNH VP Loc. 129

Smoky Hollow


John Henry

MNA V10353 i MNA V10354 - zęby


UMNH VP 17634 - trzon kręgu

Przynależność tych okazów do rodzaju Melvius jest niepewna.

Micropycnodon sp. [10]

stanowiska UMNH VP Loc. 799 i MNA Loc. 706-2

John Henry

UMNH VP 17511 i MNA V10336 - zęby

Nieokreślony gatunek z rodzaju Micropycnodon.

Niezidentyfikowani przedstawiciele Acanthomorpha [10]

stanowisko MNA Loc. 1260


stanowisko UMNH VP Loc. 424

nie podano


John Henry

MNA V10358 - postawa promienia płetwowego


UMNH VP 19139 - trzon atlasu

Prawdopodobnie niediagnostyczne taksony.

Niezidentyfikowany przedstawiciel Amiinae [10]

stanowisko UMNH VP Loc. 781

John Henry

UMNH VP 17574 - kręg

Prawdopodobnie niediagnostyczny takson.

Niezidentyfikowani przedstawiciele Euteleostei [10]

stanowisko UMNH VP Loc. 424


stanowisko OMNH V843

John Henry


Smoky Hollow

UMNH VP 19136 - trzon kręgu


OMNH 31322 - trzon kręgu

Być może niediagnostyczne taksony.

Niezidentyfikowany przedstawiciel Hiodontiformes [10]

stanowisko OMNH V9

Smoky Hollow

OMNH 31248 - atlas

Prawdopodobnie niediagnostyczny takson.

Niezidentyfikowani przedstawiciele Lepisosteidae [10]

stanowisko OMNH V843

Smoky Hollow

MNA V10345, MNA V10347, MNA V10346 i MNA V10347 - łuski (typ 1)


MNA V10341 - łuski (typ 2)

Niediagnostyczne taksony.

Niezidentyfikowani przedstawiciele Lepisosteidae [10]

stanowisko MNA Loc. 706–2

John Henry

MNA V10334 i MNA V10335 - zęby

Niediagnostyczne taksony.

Niezidentyfikowani przedstawiciele Otophysi [10]

stanowisko OMNH V843


stanowisko UMNH VP Loc. 424

Smoky Hollow


John Henry

MNA V10350 i MNA V10351 - kości zębowe; MNA V10348, MNA V10349 MNA V10351 - trzony kręgów


UMNH VP 19137 i UMNH VP 19138 - trzony kręgów

Powyższe okazy mogły należeć do różnych taksonów.

Niezidentyfikowany przedstawiciel Teleostei [10]

stanowisko OMNH V843

Smoky Hollow

OMNH 31322 - trzon kręgu (typ O)

Prawdopodobnie niediagnostyczny takson.

Bibliografia

Gregory, H. E., & Moore, R. C. (1931). "The Kaiparowits Region: Geographic and geologic reconnaissance of parts of Utah and Arizona". U.S. Geological Survey Professional Paper 164 (161 p).

Peterson, F. (1969). "Four new members of the upper Cretaceous Straight Cliffs Formation in the southeastern Kaiparowits region, Kane County, Utah". Geological Survey Bulletin, no. 1274-J, p. J1-J28

Peterson, F., & Waldrop, H. A. (1965). "Jurassic and Cretaceous stratigraphy of south-central Kaiparowits Plateau, Utah". [w:] Goode, H. D., & Robison, R. A. (red.). "Geology and Resources of South-Central Utah: Utah Geological Society and Intermountain Association of Petroleum Geologists". Guidebook to the Geology of Utah, 19, pp. 47–69

  1. 1,0 1,1 Loewen, M. A., Burns, M. E., Getty, M. E., Kirkland, J. I., Matthew, K., & Vickaryous, M. K (2013). "Review of Late Cretaceous Ankylosaurian Dinosaurs from the Grand Staircase Region, Southern Utah". [w:]: Titus, A. L. & Loewen, M. A. (red.) "At the Top of the Grand Staircase: The Late Cretaceous of Southern Utah". Bloomington, Indiana University Press. pp. 445–462
  2. 2,0 2,1 Gates, T. A., Lund, E. K., Boyd, C. A., DeBlieux, D. D., Titus, A. L., Evans, D. C., Getty, M. A., Kirkland, J. I., & Eaton, J. G. (2013). "Ornithopod Dinosaurs from the Grand Staircase–Escalante National Monument Region, Utah, and Their Role in Paleobiogeographic and Macroevolutionary Studies". [w:] Titus, A. L., & Loewen, M. A. (red.). "At the Top of the Grand Staircase: The Late Cretaceous of Southern Utah". Indiana University Press. pp. 463–481.
  3. Zanno, L. E., Loewen, M. A., Farke, A. A., Kim, G. -S., Claessens, L. P. A. M., & McGarrity, C. T. (2013). "Late Cretaceous Theropod Dinosaurs of Southern Utah". [w:] Titus, A. L. & Loewen, M. A. (red.). "At the Top of the Grand Staircase: The Late Cretaceous of Southern Utah". Indiana University Press. pp. 504–525.
  4. 4,0 4,1 Irmis, R. B., Hutchinson, J. H., Sertich, J. J. W., & Titus, A. L. (2013) "Crocodyliforms from the Late Cretaceous of Grand Staircase-Escalante National Monument and Vicinity, Southern Utah, USA". [w:] Titus, A. L., & Loewen, M. A. (red.). "At the Top of the Grand Staircase-The Late Cretaceous of Southern Utah". Indiana University Press. pp. 424–444
  5. 5,00 5,01 5,02 5,03 5,04 5,05 5,06 5,07 5,08 5,09 5,10 5,11 5,12 Nydam, R. L. (2013). "Lizard and Snakes from the Cenomanian to Campanian of Southern Utah: Filling the Gap in the Fossil Record of Squamata from the Late Cretaceous of the Western Interior of North America". [w:] Titus, A. L., & Loewen, M. A. (red.). "At the Top of the Grand Staircase-The Late Cretaceous of Southern Utah". Indiana University Press. pp. 370–423.
  6. Nydam, R. L., Eaton, J. G., & Sankey, J. (2007). "New taxa of transversely-toothed lizards (Squamata: Scincomorpha) and new information on the evolutionary history of “teiids”". Journal of Paleontology, 81(3), 538-549. doi:10.1666/03097.1
  7. Nydam, R. L., & Fitzpatrick, B. M. (2009). The occurrence of Contogenys-like lizards in the Late Cretaceous and Early Tertiary of the Western Interior of the USA. Journal of Vertebrate Paleontology, 29(3), 677-701. doi:10.1671/039.029.0331
  8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 8,5 Gardner, J. D., Eaton, J. G., & Cifelli, R. L. (2013). "Preliminary Report on Salamanders (Lissamphibia; Caudata) from the Late Cretaceous (Late Cenomanian–Late Campanian) of Southern Utah, USA". [w:] Titus, A. L., & Loewen, M. A. (red.) "At the Top of the Grand Staircase: The Late Cretaceous of Southern Utah". Bloomington, Indiana University Press. pp. 237–272
  9. 9,0 9,1 9,2 9,3 9,4 9,5 Kirkland, J. I., Eaton, J. G., & Brinkman, D. B. (2013). "Elasmobranchs from Upper Cretaceous Freshwater Facies in Southern Utah" [w:] Titus, A. L., & Loewen, M. A. (red.) "At the Top of the Grand Staircase: The Late Cretaceous of Southern Utah". Bloomington, Indiana University Press. pp. 153–194.
  10. 10,00 10,01 10,02 10,03 10,04 10,05 10,06 10,07 10,08 10,09 10,10 10,11 Brinkman, D. B., Newbrey, M. G., Neuman, A. G., & Eaton, J. G. (2013). "Freshwater Osteichthyes from the Cenomanian to Late Campanian of Grand Staircase–Escalante National Monument, Utah" [w:] Titus, A. L., & Loewen, M. A. (red.) "At the Top of the Grand Staircase: The Late Cretaceous of Southern Utah". Bloomington, Indiana University Press. pp. 195–236