Scansoriopteryx: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzył nową stronę „<small> {| class="wikitable" style="background-color:CornSilk" | Autor: | Korekta: |- | Maciej Ziegler | Tomasz Sokołowski Marcin Szermański |} </small> ...”)
 
m (drobne)
Linia 19: Linia 19:
 
|-
 
|-
 
! '''Masa''':
 
! '''Masa''':
| ok. 40-60 g (młody osobnik)*
+
| ok. 40-60 g (młody osobnik)
<small>*na podstawie masy wróbla - ok. 30g (+ trochę na ogon)</small>
+
 
 
|-
 
|-
 
! '''[[Lokacje|Miejsce występowania]]''':
 
! '''[[Lokacje|Miejsce występowania]]''':
Linia 32: Linia 32:
 
| 168-140 Ma
 
| 168-140 Ma
  
<small>środkowa [[jura]] ([[kelowej]] - [[berias]])</small>
+
<small>środkowa [[jura]]-wczesna kreda ([[kelowej]] - [[berias]])</small>
 
|-
 
|-
 
! '''Systematyka'''
 
! '''Systematyka'''
Linia 40: Linia 40:
  
 
[[Theropoda]]
 
[[Theropoda]]
 
[[Neotheropoda]]
 
  
 
[[Tetanurae]]
 
[[Tetanurae]]
 
[[Avetheropoda]]
 
  
 
[[Coelurosauria]]
 
[[Coelurosauria]]
 
[[Maniraptoriformes]]
 
 
[[Maniraptora]]
 
  
 
[[Paraves]]
 
[[Paraves]]
 
[[Eumaniraptora]]
 
  
 
[[Avialae]] (''sensu'' [[Padian]], [[2004]])
 
[[Avialae]] (''sensu'' [[Padian]], [[2004]])
Linia 72: Linia 62:
  
 
==Taksonomia==
 
==Taksonomia==
Najprawdopodobniej znany z tej samej formacji ''[[Epidendrosaurus]]'' to młodszy [[synonim]] skansoriopteryksa, który zgodnie z zasadami nazywania gatunków miałby przed nim pierwszeństwo - jego opis został bowiem opublikowany trochę wcześniej.
+
Najprawdopodobniej znany z tej samej formacji ''Epidendrosaurus'' to [[młodszy synonim]] skansoriopteryksa, który zgodnie z zasadami nazywania gatunków miałby przed nim pierwszeństwo - jego opis został bowiem opublikowany trochę wcześniej.
  
 
''Scansoriopteryx'' jest blisko spokrewniony z ''[[Epidexipteryx]]''.
 
''Scansoriopteryx'' jest blisko spokrewniony z ''[[Epidexipteryx]]''.
  
 
==Budowa i interpretacja==
 
==Budowa i interpretacja==
''Scansoriopteryx'' znany jest z jednego dość kompletnego szkieletu młodego osobnika (CAGS02-IG-gausa-1/DM 607) niewiele większego od wróbla, z zachowanymi piórami. Czaszka ma 2 cm długości. W przeciwieństwie do piskląt współczesnych ptaków, u skansoriopteryksa kończyny tylne są krótsze od przednich, przypuszcza się więc, że przednie odgrywały ważną rolę w poruszaniu się zwierzęcia, nawet na wczesnym stadium rozwoju osobniczego. Inne szczegóły anatomiczne wzmacniają hipotezę nadrzewności. W jego stopie paluch był odwrócony, a ogon był krótki i usztywniony, służył prawdopodobnie jako oparcie podczas wspinaczki, jak u współczesnych dzięciołów. Niezwykła jest budowa kończyn przednich, które wskazują na przystosowanie do nadrzewnego trybu życia - trzeci palec jest bardzo wydłużony i stanowi dwukrotność długości drugiego. Przypuszcza się, że pisklęta skansoriopteryksa były lepiej przystosowane do wdrapywania się po gałęziach niż współczesnego hoacyna. Według innej hipotezy, dinozaur ten mógł wydłubywać owady z trudno dostępnych miejsc, np. spod kory. ''Scansoriopteryx'' miał drobne odciski dookoła niektórych części ciała, tworzące wzór w kształcie litery "V", podobne do współczesnych piór. Najbardziej widoczne były wyrastające z kończyn przednich. [[Czerkas]] i [[Yuan]] wysunęli hipotezę, że u dorosłych osobników pióra były dobrze rozwinięte i służyły do lotu ślizgowego. Wykluczyli oni możliwość aktywnego lotu. Istnieją także hipotezy, że między palcami znajdowała się błona niczym u nietoperzy, jednak nie znaleziono jej odcisków. Jak inne maniraptory skansoriopteryks ma półksiężycowego kształtu kość w nadgarstku, która umożliwiała "ptasie" ruchy kończyny. W okolicy podstawy ogona widoczne są łuski. ''Scansoriopteryx'' jest bardziej prymitywny od ''[[Archaeopteryx]]'', jego odkrycie wspiera tezę, że deinonychozaury takie jak ''[[Velociraptor]]'', oraz ptaki pochodzą od małych, nadrzewnych form.
+
''Scansoriopteryx'' znany jest z jednego dość kompletnego szkieletu młodego osobnika (CAGS02-IG-gausa-1/DM 607) niewiele większego od wróbla, z zachowanymi piórami. Czaszka ma 2 cm długości.  
 +
 
 +
W przeciwieństwie do piskląt współczesnych ptaków, u skansoriopteryksa kończyny tylne są krótsze od przednich, przypuszcza się więc, że przednie odgrywały ważną rolę w poruszaniu się zwierzęcia, nawet na wczesnym stadium rozwoju osobniczego. Inne szczegóły anatomiczne wzmacniają hipotezę nadrzewności. W jego stopie paluch był odwrócony, a ogon był krótki i usztywniony, służył prawdopodobnie jako oparcie podczas wspinaczki, jak u współczesnych dzięciołów. Niezwykła jest budowa kończyn przednich, które wskazują na przystosowanie do nadrzewnego trybu życia - trzeci palec jest bardzo wydłużony i stanowi dwukrotność długości drugiego. Przypuszcza się, że pisklęta skansoriopteryksa były lepiej przystosowane do wdrapywania się po gałęziach niż współczesnego hoacyna.  
 +
 
 +
Według innej hipotezy, dinozaur ten mógł wydłubywać owady z trudno dostępnych miejsc, np. spod kory. ''Scansoriopteryx'' miał drobne odciski dookoła niektórych części ciała, tworzące wzór w kształcie litery "V", podobne do współczesnych piór. Najbardziej widoczne były wyrastające z kończyn przednich. [[Czerkas]] i [[Yuan]] wysunęli hipotezę, że u dorosłych osobników pióra były dobrze rozwinięte i służyły do lotu ślizgowego. Wykluczyli oni możliwość aktywnego lotu. Istnieją także hipotezy, że między palcami znajdowała się błona niczym u nietoperzy, jednak nie znaleziono jej odcisków. Jak inne [[maniraptor]]y, skansoriopteryks ma półksiężycowego kształtu kość w nadgarstku, która umożliwiała "ptasie" ruchy kończyny. W okolicy podstawy ogona widoczne są łuski.  
  
 
==Wiek ''Scansoriopteryx''==
 
==Wiek ''Scansoriopteryx''==
Datowanie warstw w których znaleziono skansoriopteryka jest niepewne - w każdym razie mieścił się w przedziale od 168 Ma do 125 Ma, a więc od końca środkowej jury do wczesnej kredy. Na podstawie datowania radiometrycznego ustalono wiek warstw Daohugou na środkową jurę (od 168 Ma) do późnej jury (164-152 Ma). W badaniach biostratygraficznych (uwzględniających płazy ogoniaste jako skamieniałości przewodnie) stwierdzono wiek pokładów na około 164-158 Ma. Badania innych skamieniałości z tego obszaru wskazują na nieco późniejszy okres - przełom jury i kredy (około 150-140 Ma), a więc czas w którym występował ''[[Archaeopteryx]]''. Jednak inne badania ustalają wiek skał na tylko nieznacznie wcześniejszy od Formacji Yixian (datowanej na ok 130-120 Ma).
+
Datowanie warstw w których znaleziono skansoriopteryka jest niepewne - w każdym razie mieścił się w przedziale od 168 Ma do 125 Ma, a więc od końca środkowej jury do wczesnej kredy. Na podstawie datowania radiometrycznego ustalono wiek warstw [[Daohugou]] na środkową jurę (od 168 Ma) do późnej jury (164-152 Ma). W badaniach biostratygraficznych (uwzględniających płazy ogoniaste jako skamieniałości przewodnie) stwierdzono wiek pokładów na około 164-158 Ma. Badania innych skamieniałości z tego obszaru wskazują na nieco późniejszy okres - przełom jury i kredy (około 150-140 Ma), a więc czas w którym występował ''[[Archaeopteryx]]''. Jednak inne badania ustalają wiek skał na tylko nieznacznie wcześniejszy od formacji [[Yixian]] (datowanej na ok. 130-120 Ma).
  
 
==Spis gatunków==
 
==Spis gatunków==
Linia 87: Linia 81:
 
| [[Czerkas]] i [[Yuan]], [[2002]]
 
| [[Czerkas]] i [[Yuan]], [[2002]]
 
|-
 
|-
| ?= ''[[Epidendrosaurus]]''
+
| = ''Epidendrosaurus''
 
| [[Zhang]], [[Zhou]], [[Xu]] i [[Wang]], [[2002]]
 
| [[Zhang]], [[Zhou]], [[Xu]] i [[Wang]], [[2002]]
 
|-
 
|-
Linia 93: Linia 87:
 
| [[Czerkas]] i [[Yuan]], [[2002]]
 
| [[Czerkas]] i [[Yuan]], [[2002]]
 
|-
 
|-
| ?= ''[[Epidendrosaurus]] nighchengensis''
+
| = ''Epidendrosaurus nighchengensis''
 
| [[Zhang]], [[Zhou]], [[Xu]] i [[Wang]], [[2002]]
 
| [[Zhang]], [[Zhou]], [[Xu]] i [[Wang]], [[2002]]
 
|}
 
|}
 
==Bibliografia==
 
<small>
 
</small>
 
  
 
[[Kategoria:Dinosauria]]
 
[[Kategoria:Dinosauria]]

Wersja z 22:52, 30 sty 2012

Autor: Korekta:
Maciej Ziegler Tomasz Sokołowski

Marcin Szermański


Scansoriopteryx (skansoriopteryks)
Długość: 12-18 cm (młody osobnik)
Masa: ok. 40-60 g (młody osobnik)
Miejsce występowania: Chiny - Region Autonomiczny Mongolii

Wewnętrznej

(formacja Daohugou)

Czas występowania 168-140 Ma

środkowa jura-wczesna kreda (kelowej - berias)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Paraves

Avialae (sensu Padian, 2004)

Scansoriopterygidae

Scansoriopteryx.png

Rekonstrukcja przyżyciowa. Autor: Matt Martyniuk.[1]

Wstęp

Skansoriopteryks to rodzaj niezwykłego, ptakopodobnego maniraptora znanego z Chin.

Etymologia

Scansoriopteryx znaczy "skrzydło do wspinaczki" (łac. scandere = "wspinać się" + greckie pteryx = "pióro, skrzydło"). Nazwę gatunkową nadano na cześć Gerharda Heilmanna, pioniera badań wymarłych ptaków, z których wynikało, że pochodzą one od nadrzewnych przodków.

Taksonomia

Najprawdopodobniej znany z tej samej formacji Epidendrosaurus to młodszy synonim skansoriopteryksa, który zgodnie z zasadami nazywania gatunków miałby przed nim pierwszeństwo - jego opis został bowiem opublikowany trochę wcześniej.

Scansoriopteryx jest blisko spokrewniony z Epidexipteryx.

Budowa i interpretacja

Scansoriopteryx znany jest z jednego dość kompletnego szkieletu młodego osobnika (CAGS02-IG-gausa-1/DM 607) niewiele większego od wróbla, z zachowanymi piórami. Czaszka ma 2 cm długości.

W przeciwieństwie do piskląt współczesnych ptaków, u skansoriopteryksa kończyny tylne są krótsze od przednich, przypuszcza się więc, że przednie odgrywały ważną rolę w poruszaniu się zwierzęcia, nawet na wczesnym stadium rozwoju osobniczego. Inne szczegóły anatomiczne wzmacniają hipotezę nadrzewności. W jego stopie paluch był odwrócony, a ogon był krótki i usztywniony, służył prawdopodobnie jako oparcie podczas wspinaczki, jak u współczesnych dzięciołów. Niezwykła jest budowa kończyn przednich, które wskazują na przystosowanie do nadrzewnego trybu życia - trzeci palec jest bardzo wydłużony i stanowi dwukrotność długości drugiego. Przypuszcza się, że pisklęta skansoriopteryksa były lepiej przystosowane do wdrapywania się po gałęziach niż współczesnego hoacyna.

Według innej hipotezy, dinozaur ten mógł wydłubywać owady z trudno dostępnych miejsc, np. spod kory. Scansoriopteryx miał drobne odciski dookoła niektórych części ciała, tworzące wzór w kształcie litery "V", podobne do współczesnych piór. Najbardziej widoczne były wyrastające z kończyn przednich. Czerkas i Yuan wysunęli hipotezę, że u dorosłych osobników pióra były dobrze rozwinięte i służyły do lotu ślizgowego. Wykluczyli oni możliwość aktywnego lotu. Istnieją także hipotezy, że między palcami znajdowała się błona niczym u nietoperzy, jednak nie znaleziono jej odcisków. Jak inne maniraptory, skansoriopteryks ma półksiężycowego kształtu kość w nadgarstku, która umożliwiała "ptasie" ruchy kończyny. W okolicy podstawy ogona widoczne są łuski.

Wiek Scansoriopteryx

Datowanie warstw w których znaleziono skansoriopteryka jest niepewne - w każdym razie mieścił się w przedziale od 168 Ma do 125 Ma, a więc od końca środkowej jury do wczesnej kredy. Na podstawie datowania radiometrycznego ustalono wiek warstw Daohugou na środkową jurę (od 168 Ma) do późnej jury (164-152 Ma). W badaniach biostratygraficznych (uwzględniających płazy ogoniaste jako skamieniałości przewodnie) stwierdzono wiek pokładów na około 164-158 Ma. Badania innych skamieniałości z tego obszaru wskazują na nieco późniejszy okres - przełom jury i kredy (około 150-140 Ma), a więc czas w którym występował Archaeopteryx. Jednak inne badania ustalają wiek skał na tylko nieznacznie wcześniejszy od formacji Yixian (datowanej na ok. 130-120 Ma).

Spis gatunków

Scansoriopteryx Czerkas i Yuan, 2002
= Epidendrosaurus Zhang, Zhou, Xu i Wang, 2002
S. heilmanni Czerkas i Yuan, 2002
= Epidendrosaurus nighchengensis Zhang, Zhou, Xu i Wang, 2002