1957: Różnice pomiędzy wersjami
m (Utworzył nową stronę „{{Szablon:195X}} == Dinosauria == {{Szablon:Pomoc_spis}} W 1957 roku opisano '''6''' nowych nazw dinozaurów ('''2''' nowe rodzaje i '''6''' nowych [...”) |
m (→Dinosauria) |
||
| (Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 2 użytkowników) | |||
| Linia 3: | Linia 3: | ||
== Dinosauria == | == Dinosauria == | ||
{{Szablon:Pomoc_spis}} | {{Szablon:Pomoc_spis}} | ||
| − | W 1957 roku opisano '''6''' nowych [[nazwa|nazw]] [[dinozaur]]ów ('''2''' nowe [[rodzaj]]e i ''' | + | W 1957 roku opisano '''6''' nowych [[nazwa|nazw]] [[dinozaur]]ów ('''2''' nowe [[rodzaj]]e i '''5''' nowych [[gatunek|gatunków]]). Obecnie żadna z nich nie jest uznawana za [[ważny]] [[takson]] [[nieptasi]]ego przedstawiciela Dinosauria. |
{| | {| | ||
| Linia 22: | Linia 22: | ||
|= '''''[[Lusotitan|Lusotitan atalaiensis]]''''' | |= '''''[[Lusotitan|Lusotitan atalaiensis]]''''' | ||
|- | |- | ||
| − | |''[[Lexovisaurus|{{U|Lexovisaurus | + | |''[[Lexovisaurus|{{U|Lexovisaurus}} durobrivensis]]'' |
| − | |{{Kpt|[[Hoffstetter]], 1957}} | + | |{{Kpt|([[Hulke]], [[1887]]) [[Robert Hoffstetter|Hoffstetter]], 1957}} |
| − | |<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[tyreofor]] ([[stegozauryd]]) ze środkowej [[jura|jury]] [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]] | + | |<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[tyreofor]] ([[stegozauryd]]) ze środkowej [[jura|jury]] [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]]<br><small>(wcześniej ''"Omosaurus" durobrivensis, Stegosaurus durobrivensis, Dacentrurus durobrivensis'')</small> |
|- | |- | ||
|''[[Megalosaurus#M._pombali|?Megalosaurus {{U|pombali}}]]'' | |''[[Megalosaurus#M._pombali|?Megalosaurus {{U|pombali}}]]'' | ||
Aktualna wersja na dzień 14:26, 19 mar 2016
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949 1950 |
| 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959 1960 |
| 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969 1970 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 1957 roku opisano 6 nowych nazw dinozaurów (2 nowe rodzaje i 5 nowych gatunków). Obecnie żadna z nich nie jest uznawana za ważny takson nieptasiego przedstawiciela Dinosauria.
| Nazwa | Autorzy | Uwagi |
|---|---|---|
| Apatosaurus alenquerensis | Lapparent & Zbyszewski, 1957 | = Lourinhasaurus alenquerensis |
| Astrodon pusillus | Lapparent & Zbyszewski, 1957 | = Dacentrurus armatus |
| Brachiosaurus atalaiensis | Lapparent & Zbyszewski, 1957 | = Lusotitan atalaiensis |
| Lexovisaurus durobrivensis | (Hulke, 1887) Hoffstetter, 1957 | (nomen dubium); tyreofor (stegozauryd) ze środkowej jury Wielkiej Brytanii (wcześniej "Omosaurus" durobrivensis, Stegosaurus durobrivensis, Dacentrurus durobrivensis) |
| ?Megalosaurus pombali | Lapparent & Zbyszewski, 1957 | (nomen dubium); teropod incertae sedis z jury Portugalii |
| Lusitanosaurus liasicus | Lapparent & Zbyszewski, 1957 | (nomen dubium); bazalny tyreofor z wczesnej jury Portugalii |