Henry Osborn: Różnice pomiędzy wersjami
m |
|||
| Linia 5: | Linia 5: | ||
|- | |- | ||
! '''Data urodzenia''': | ! '''Data urodzenia''': | ||
| − | | 8. sierpnia, [[1857]] | + | | 8. sierpnia, [[1857]] <small>(Fairfield, USA)</small> |
|- | |- | ||
! '''Data śmierci''': | ! '''Data śmierci''': | ||
Aktualna wersja na dzień 08:51, 6 lip 2013
| Henry F. Osborn
| |
|---|---|
| Data urodzenia: | 8. sierpnia, 1857 (Fairfield, USA) |
| Data śmierci: | 6. listopada, 1935 |
| Narodowość: | USA |
| Instytucje: | American Museum of Natural History |
| Opisane gatunki: (10) |
|
Biografia
Henry Fairfield Osborn to amerykański paleontolog i geolog. Krytyk darwinizmu. Przez 25 lat stał na czele Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej. Na początku XX wieku nazwał kilka Północno-Amerykańskich taksonów, a w pierwszej połowie lat 20. gatunki z terenów Azji.
Wg Bentona (2008) Osborn opisał i nazwał 12 gatunków dinozaurów, z czego (stan na 2005 rok) 8 jest ważnych z naukowego punktu widzenia. Co więcej, ustanawiał nie tylko nowe gatunki znanych rodzajów, a nowe rodzaje z ich gatunkami typowymi. Większość z nich to dinozaury bardzo dobrze znane i medialne, z najsłynniejszym dinozaurem Tyrannosaurus rex na czele.
Henry Osborn nie ograniczał się jedynie do dinozaurologii (przede wszystkim pokłady kredowe) – opisał również wiele kenozoicznych ssaków.
