1824: Różnice pomiędzy wersjami
m |
m |
||
| Linia 11: | Linia 11: | ||
|- | |- | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| − | | '''''{{U|[[Megalosaurus]]}}'''''<ref>[[William Buckland]] opublikował opis ''Megalosaurus'' jedynie z nazwą rodzajową. | + | | '''''{{U|[[Megalosaurus]]}}'''''<ref>[[William Buckland]] opublikował opis ''Megalosaurus'' jedynie z nazwą rodzajową w 1824 roku. W [[1826]] roku Ferdinand von Ritgen opublikował nazwę gatunkową ''M. conybeari'', jednak nie była ona potem używana, stając się ''[[nomen oblitum]]''. W [[1827]] roku [[Gideon Mantell]] opublikował nazwę gatunku typowego - ''M. bucklandii''.</ref> |
|{{Kpt|[[Buckland]], 1824}} | |{{Kpt|[[Buckland]], 1824}} | ||
|[[Teropod]] ([[megalozauryd]]) ze środkowej [[jura|jury]] [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]] <br>Pierwszy naukowo opisany [[rodzaj]] nieptasiego dinozaura | |[[Teropod]] ([[megalozauryd]]) ze środkowej [[jura|jury]] [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]] <br>Pierwszy naukowo opisany [[rodzaj]] nieptasiego dinozaura | ||
Wersja z 02:22, 15 lut 2016
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1811 1812 1813 1814 1815 1816 1817 1818 1819 1820 |
| 1821 1822 1823 1824 1825 1826 1827 1828 1829 1830 |
| 1831 1832 1833 1834 1835 1836 1837 1838 1839 1840 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 1824 roku opisano 1 nową nazwę rodzajową dinozaura. Obecnie jest uznawana za ważny takson nieptasiego przedstawiciela Dinosauria.
| Nazwa | Autorzy | Uwagi |
|---|---|---|
| Megalosaurus[1] | Buckland, 1824 | Teropod (megalozauryd) ze środkowej jury Wielkiej Brytanii Pierwszy naukowo opisany rodzaj nieptasiego dinozaura |
- ↑ William Buckland opublikował opis Megalosaurus jedynie z nazwą rodzajową w 1824 roku. W 1826 roku Ferdinand von Ritgen opublikował nazwę gatunkową M. conybeari, jednak nie była ona potem używana, stając się nomen oblitum. W 1827 roku Gideon Mantell opublikował nazwę gatunku typowego - M. bucklandii.