1854: Różnice pomiędzy wersjami
m |
m (→Dinosauria) |
||
| Linia 18: | Linia 18: | ||
|- | |- | ||
|<small>"[[Coelosaurus|{{U|Coelosaurus}}]]"</small> | |<small>"[[Coelosaurus|{{U|Coelosaurus}}]]"</small> | ||
| − | |{{Kpt| | + | |{{Kpt|[[Owen]], 1854}} |
|<small>(''[[nomen nudum]]'')</small> | |<small>(''[[nomen nudum]]'')</small> | ||
|- | |- | ||
Aktualna wersja na dzień 23:46, 16 lut 2016
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1841 1842 1843 1844 1845 1846 1847 1848 1849 1850 |
| 1851 1852 1853 1854 1855 1856 1857 1858 1859 1860 |
| 1861 1862 1863 1864 1865 1866 1867 1868 1869 1870 ... |
Wydarzenia
- 25. czerwca 1854 roku urodził się Charles Depéret, francuski geolog i paleontolog.
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 1854 roku opisano 6 nowych nazw dinozaurów (6 nowych rodzajów i 5 nowych gatunków). Obecnie za ważny takson nieptasiego przedstawiciela Dinosauria uznaje się 1 z nich.
| Nazwa | Autorzy | Uwagi |
|---|---|---|
| Bathygnathus borealis | Leidy, 1854 | (nomen dubium); gad (pelykozaur) nienależący do Dinosauria |
| "Coelosaurus" | Owen, 1854 | (nomen nudum) |
| Leptospondylus capensis | Owen, 1854 | = Massospondylus |
| Massospondylus carinatus | Owen, 1854 | Zauropodomorf (massospondylid) z wczesnej jury RPA Gatunek typowy Massospondylus |
| Nuthetes destructor | Owen, 1854 | (nomen dubium); teropod z wczesnej kredy Wielkiej Brytanii |
| Pachyspondylus orpenii | Owen, 1854 | = Massospondylus |