Laguna Colorada

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Mateusz Tałanda

Formacja Laguna Colorada
Wiek: synemur (wczesna jura) około 193-192 Ma
Kraj: Argentyna
Dinozaury:
Mussaurus patagonicus, Heterodontosauridae indet.
Inna lądowa fauna:
nieznana
Wodna fauna:
nieznana
Flora:
flora typu Dicroidium; araukarie: Agathoxylon lamaibandianus,
Agathoxylon dallonii, Agathoxylon amraparense; zastrzalinowate:
Podocarpoxylon indicum, Podocarpoxylon paralatifolium,
Protophyllocladoxylon; miłorzębowate: Ginkgophytoxylon isychozianus

Wstęp

Osady odsłaniające się w stanowisku paleontologicznym, w którym odkryto muszaura. Źródło: Pol i in., 2021.

Laguna Colorada to formacja jurajska znajdująca się w południowej Argentynie. Wraz ze starszą formacją Cañadón Largo, należy do basenu El Tranquilo. Długo uważano, że była wieku triasowego, ale badania radiometryczne ujawniły, że ma nie więcej niż 193 miliony lat. Zatem pochodzi z okresu jurajskiego synemur (Pol i in., 2021). Jest przykryta przez granitoidy formacji La Leona. Laguna Colorada zasłynęła z odkrycia gniazd, jaj i osobników w różnym wieku - należących do Mussaurus patagonicus, ale pozostaje słabo poznaną formacją. Oprócz tego prozauropoda wiadomo, że teren zamieszkiwały dinozaury ptasiomiednicze podobne do Heterodontosaurus. Opisywano stamtąd także szczątki prozauropodów pod nazwą Plateosaurus sp., ale później się okazało, że wszystkie należą do Mussaurus.

Opis ekosystemu

Rekonstrukcja środowiska w jakim powstawały osady formacji Laguna Colorada. Źródło: Pol i in., 2021.

We wczesnej jurze teren południowej Argentyny porastały lasy paproci nasiennych, określanych nazwą Dicroidium. Roślinnością tą żywiły się liczne dinozaury roślinożerne. Duże, dochodzące do 8-9 metrów, muszaury zapewne zajadały się liśćmi drzew. Niższą roślinnością posilali się bliscy krewniacy heterodontozaura.

Muszaury gniazdowały na równi zalewowej w pobliżu jeziora, w pewnej odległości od aktywnych wulkanów. Co jakiś czas burze pyłowe przysypywały miejsca gniazdowania muszaura. Innym razem gwałtowne opady doprowadzały do podniesienia poziomu wody w jeziorze i do zalania pobliskich terenów, łącznie z gniazdami muszaura (Pol i in., 2021). W ten sposób zachowały się one do naszych czasów.

Literatura

Crisafulli, A.M. i R. Herbst. 2011. The Triassic flora from the El Tranquilo group, province of Santa Cruz (Patagonia): fossil woods. Ameghiniana, t. 48, nr 3, str. 275 - 288.

Novas, F. 2009. The Age of Dinosaurs in South America. Indiana University Press, str. 1-452.

Otero, A., Salgado, L. 2015. El registro de Sauropodomorpha (Dinosauria) de la Argentina. W: M. Fernández i Y. Herrera (red.) Reptiles Extintos - Volumen en Homenaje a Zulma Gasparini. Publicación Electrónica de la Asociación Paleontológica Argentina, t. 15, nr 1, str. 69–89.

Pol, D., Mancuso, A. C., Smith, R. M., Marsicano, C. A., Ramezani, J., Cerda, I. A., Otero, A., Fernandez, V. 2021. Earliest evidence of herd-living and age segregation amongst dinosaurs. Scientific reports, t. 11, nr 1, 20023. [1]