Leinkupal

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 17:37, 17 cze 2014 autorstwa Dino (dyskusja | edycje) (Analiza filogenetyczna)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor:
Łukasz Czepiński


Leinkupal (leinkupal)
Długość: ?
Masa: ?
Miejsce występowania: Argentyna

(formacja Bajada Colorada)

Czas występowania 145,5-133,9 Ma

wczesna kreda (późny berias-walanżyn)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropoda

Diplodocoidea

Flagellicaudata

Diplodocidae

Diplodocinae

Leinkupal laticauda.png

Przednie kręgi ogonowe Leinkupal. A) i B) - ?1./2. kręg ogonowy w widoku
bocznym i tylnym; C) i D) - okaz holotypowy - ?7. kręg ogonowy w widoku
bocznym i tylnym.
© Gallina et al. 2014[1]

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Leinkupal to rodzaj bazalnego diplodocyna z wczesnej kredy Argentyny. Został opisany w 2014 roku przez argentyński zespół paleontologów[1]. Ten znany jedynie z ośmiu kręgów zauropod jest jedynym znanym przedstawicielem Diplodocidae z kredy - do czasu jego odkrycia sądzono, że grupa ta wymarła pod koniec jury, a także że nie występowała na półkuli południowej, poza Afryką.

Materiał kopalny i datowanie

Holotyp - MMCH-Pv 63-1 - to prawdopodobnie siódmy kręg ogonowy z przodu ogona (ilustracja obok).

Paratyp - MMCH-Pv 63-2/3 - dwa przednie kręgi szyjne MMCH-Pv 63-4 - jeden tylny, MMCH-Pv 63-5 - jeden przedni kręg grzbietowy, MMCH-Pv 63-6 - jeden przedni kręg ogonowy i MMCH-Pv 63-7/8 - dwa kręgi ze środkowej części ogona.

Całość materiału zebrana została w odsłonięciu skalnym formacji Bajada Colorada, należącej do Basenu Neuquén (Patagonia, Argentyna). Z formacji tej znane są również skamieniałości dikreozaurydów, bazalnych tetanurów, prawdopodobnych deinonychozaurów i prawdopodobnych abelizauroidów. Badania sejsmologiczne, powierzchniowe i biostratygraficzne pozwalając oszacować wiek tej formacji na późny berias-walanżyn (ok. 145-134 Ma).

Diagnoza

Uwaga! Poniższy fragment przedstawia szczegółowe dane i może wymagać od Czytelnika znajomości fachowych pojęć anatomicznych.

Odrębność rodzajową Leinkupal stwierdzono na podstawie obecności silnie rozwiniętych wyrostków poprzecznych na przednich kręgach ogonowych z rozciągnięciami boczno-wewnętrznymi, wzmacnianymi przez mocne belki grzbietowe i wewnętrzne, a także bardzo mocną blaszka centralną prezygapofyz w przednich kręgach ogonowych, jak również parzystymi jamami pneumatycznymi na postzygapofyzach w kręgach ogonowych znajdujących się najbliżej podstawy ogona (najbardziej z przodu).

Analiza filogenetyczna

Kladogramy są powszechnym sposobem przedstawiania hipotez o pokrewieństwach między organizmami. Ich interpretacja wymaga pewnych umiejętności, dlatego też dowiedz się Jak czytać kladogramy.

Drzewo ścisłego konsensusu za: Gallina i in., 2014[1], sugerujące bazalność Leinkupal w obrębie Diplodocinae. Zwróć uwagę, że drzewo te nie jest wyskalowane w czasie - leinkupal jako mniej zaawansowany diplodocyn niż Diplodocus czy Barosaurus, jest od nich późniejszy (formy te znane są z późnej jury, z kimerydu, ok. 150 Ma, podczas gdy leinkupal jest datowany na późny berrias-walanżyn, ok. 140 Ma). Przedstawione w tej samej pracy drzewo największej oszczędności, utworzone na podstawie innej macierzy danych sugeruje, że Tornieria i Leinkupal tworzą klad siostrzany do bardziej zaawansowanych diplodocynów - Kaatedocus, Diplodocus i Barosaurus. Pokrewieństwo tornierii i leinkupala można wytłumaczyć zarówno przez wczesną radiację diplodocynów z Afryki do Ameryki Południowej, jak i późniejszą kolonizację tego kontynentu.

Diplodocoidea


Amphicoelias




Rebbachisauridae


Flagellicaudata

Dicraeosauridae


Diplodocidae


Apatosaurus



Supersaurus



Dinheirosaurus



Diplodocinae

Leinkupal




Tornieria




Diplodocus



Barosaurus










Etymologia

Nazwa rodzajowa wywodzi się od słów "lein" i kupal, które w języku mapudungun, którym posługuje się plemię inian Mapuche, żyjących na terenie połnocnozachodniej Patagonii, oznaczają "znikająca rodzina". Nazwa odnosi się do faktu, że dinozaur ten jest reliktowym przedstawicielem rodziny Diplodocidae, z czasów, gdy grupa ta niemal doszczętnie zniknęła. Nazwa gatunkowa wywodzi się z łacińskich słów lati (od latus) i cauda, i oznacza "gruby ogon", co odnosi się do budowy wyrostków na kręgach ogonowych.

Spis gatunków

Leinkupal Gallina, Apesteguía, Haluza, Canale, 2014
L. laticauda Gallina, Apesteguía, Haluza, Canale, 2014

Bibliografia

  1. 1,0 1,1 1,2 Gallina, P. A., Apesteguía, S., Haluza, A., & Canale, J. I. (2014). A Diplodocid Sauropod Survivor from the Early Cretaceous of South America. PloS one, 9(5), e97128. [1]