Atacamatitan

Z Encyklopedia Dinozaury.com
(Przekierowano z Domeykosaurus)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Marcin Szermański Maciej Ziegler


Atacamatitan (atakamatytan)
Długość: ? m
Masa: ? t
Miejsce występowania: Chile - pustynia Atakama,

region Antofagasta

(formacja Tolar)

Czas występowania późna kreda
Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

Neosauropoda

Macronaria

Titanosauriformes

Somphospondyli

Titanosauria

Lithostrotia

Wstęp

Atacamatitan to monotypowy rodzaj (składa się na niego tylko jeden gatunek) zauropoda z grupy tytanozaurów. Jego szczątki mieszczące się bloku skalnym o powierzchni dwu metrów kwadratowych odnaleziono w północnym Chile, w pokładach czerwonego piaskowca formacji Tolar, którą datuje się na późną kredę. Atakamatytan to najbardziej kompletny przedstawiciel tytanozaurów jakiego odnaleziono nie tylko na terenie Chile, a także na zachodnim (pacyficznym) wybrzeżu Ameryki Południowej.

Materiał kopalny

SGO-PV-961 to następujące skamieniałości: prawa kość udowa, proksymalny koniec kości ramiennej, 2 kręgi grzbietowe, tylne kręgi ogonowe, żebra i fragmentaryczna część mostka i inne niekompletne kości, które są przechowywane w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej w Chile. Odlew jednego kręgu ogonowego (MN 7232-V) znajduje się w Muzeum Narodowym w Rio de Janeiro (Brazylia).

Budowa

Różni się od innych przedstawicieli tytanozaurów, jak np. Gondwanatitan, Saltasaurus, Trigonosaurus czy Uberabatitan m.in. budową kręgów grzbietowych. Wykazują one z kolei pewne podobieństwo z kręgami Mendozasaurus, Muyelensaurus i Opisthocoelicaudia. Gatunek typowy Atacamatitan chilensis wraz z rodzajem został formalnie opisany w 2011 roku przez Kellnera i jego współpracowników.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Atacamatitan to zbitek słów Atakama (hiszp. Atacama - nazwa pustyni w Chile) oraz greckiego titan – olbrzyma z mitologii greckiej, a więc można ją tłumaczyć na "tytan z Atakamy". Z kolei epitet gatunkowy chilensis nawiązuje do nazwy kraju, gdzie zostały odnalezione szczątki tego zauropoda – Chile.

Spis gatunków

Atacamatitan Kellner, Rubilar-Rogers, Vargas & Suárez, 2011
= "Domeykosaurus" Rubilar-Rogers & Vargas vide Anonymous, 2003
Atacamatitan chilensis Kellner, Rubilar-Rogers, Vargas & Suárez, 2011


Bibliografia

Alexander W.A. Kellner, David Rubilar-Rogers, Alexander Vargas and Mario Suárez (2011): A new titanosaur sauropod from the Atacama Desert, Chile, Anais da Academia Brasileira de Ciências, 83(1): 211-219