1953: Różnice pomiędzy wersjami
m (Utworzył nową stronę „{{Szablon:195X}} == Dinosauria == {{Szablon:Pomoc_spis}} W 1953 roku opisano '''9''' nowych nazw dinozaurów ('''7''' nowych rodzajów i '''9''' nowy...”) |
m |
||
| (Nie pokazano 2 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika) | |||
| Linia 3: | Linia 3: | ||
== Dinosauria == | == Dinosauria == | ||
{{Szablon:Pomoc_spis}} | {{Szablon:Pomoc_spis}} | ||
| − | W 1953 roku opisano '''9''' nowych [[nazwa|nazw]] [[dinozaur]]ów ('''7''' nowych [[rodzaj]]ów i '''9''' nowych [[gatunek|gatunków]]). Obecnie za [[ważny]] [[takson]] [[nieptasi]] | + | W 1953 roku opisano '''9''' nowych [[nazwa|nazw]] [[dinozaur]]ów ('''7''' nowych [[rodzaj]]ów i '''9''' nowych [[gatunek|gatunków]]). Obecnie za [[ważny|ważne]] [[takson]]y [[nieptasi]]ch przedstawicieli Dinosauria uznaje się '''2''' z nich. |
{| | {| | ||
| Linia 33: | Linia 33: | ||
|{{Kpt|[[Bohlin]], 1953}} | |{{Kpt|[[Bohlin]], 1953}} | ||
|<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[Ornithischia]] ''[[incertae sedis]]'' (?[[ankylozaur]]/?[[pachycefalozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | |<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[Ornithischia]] ''[[incertae sedis]]'' (?[[ankylozaur]]/?[[pachycefalozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
| − | |- | + | |- style="background-color:Khaki" |
| − | |''[[Sauroplites|{{U|Sauroplites scutiger}}]]'' | + | |'''''[[Sauroplites|{{U|Sauroplites scutiger}}]]''''' |
|{{Kpt|[[Bohlin]], 1953}} | |{{Kpt|[[Bohlin]], 1953}} | ||
| − | | | + | |[[Tyreofor]] ([[ankylozauryd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] |
|- | |- | ||
|''[[Stegosaurides|{{U|Stegosaurides excavatus}}]]'' | |''[[Stegosaurides|{{U|Stegosaurides excavatus}}]]'' | ||
| Linia 42: | Linia 42: | ||
|<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[tyreofor]] (?[[ankylozaur]]/?[[stegozaur]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | |<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[tyreofor]] (?[[ankylozaur]]/?[[stegozaur]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- | |- | ||
| − | |''[[ | + | |''[[Sinocephale|Troodon {{U|bexelli}}]]'' |
|{{Kpt|[[Bohlin]], 1953}} | |{{Kpt|[[Bohlin]], 1953}} | ||
| − | |= ''[[ | + | |= '''''[[Sinocephale|Sinocephale bexelli]]''''' |
|} | |} | ||
Aktualna wersja na dzień 09:54, 11 paź 2021
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1948 1949 1950 |
| 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959 1960 |
| 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969 1970 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 1953 roku opisano 9 nowych nazw dinozaurów (7 nowych rodzajów i 9 nowych gatunków). Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się 2 z nich.
| Nazwa | Autorzy | Uwagi |
|---|---|---|
| Brachylophosaurus canadensis | Sternberg, 1953 | Ornitopod (hadrozauryd) z późnej kredy Kanady |
| Chiayusaurus lacustris | Bohlin, 1953 | (nomen dubium); zauropod z późnej jury/wczesnej kredy Chin |
| Heishansaurus pachycephalus | Bohlin, 1953 | (nomen dubium); Ornithischia incertae sedis (?ankylozaur/?pachycefalozaur) z późnej kredy Chin |
| "Microceratops" gobiensis | Bohlin, 1953 | (nomen occupatum, nomen dubium); = Microceratus gobiensis |
| "Microceratops" sulcidens | Bohlin, 1953 | (nomen occupatum, nomen dubium); = Asiaceratops sulcidens |
| Peishansaurus philemys | Bohlin, 1953 | (nomen dubium); Ornithischia incertae sedis (?ankylozaur/?pachycefalozaur) z późnej kredy Chin |
| Sauroplites scutiger | Bohlin, 1953 | Tyreofor (ankylozauryd) z wczesnej kredy Chin |
| Stegosaurides excavatus | Bohlin, 1953 | (nomen dubium); tyreofor (?ankylozaur/?stegozaur) z wczesnej kredy Chin |
| Troodon bexelli | Bohlin, 1953 | = Sinocephale bexelli |