1991: Różnice pomiędzy wersjami
m (Utworzył nową stronę „{{Szablon:199X}} == Dinosauria == {{Szablon:Pomoc_spis}} W 1991 roku opisano '''21''' nowych nazw dinozaurów ('''17''' nowych rodzajów, '''10''' no...”) |
m |
||
| (Nie pokazano 6 wersji utworzonych przez 3 użytkowników) | |||
| Linia 3: | Linia 3: | ||
== Dinosauria == | == Dinosauria == | ||
{{Szablon:Pomoc_spis}} | {{Szablon:Pomoc_spis}} | ||
| − | W 1991 roku opisano ''' | + | W 1991 roku opisano '''27''' nowych [[nazwa|nazw]] [[dinozaur]]ów ('''19''' nowych [[rodzaj]]ów, '''14''' nowych [[gatunek|gatunków]] i '''7''' nowych [[kombinacja|kombinacji]]). Obecnie za [[ważny|ważne]] [[takson]]y [[nieptasi]]ch przedstawicieli Dinosauria uznaje się '''8''' z nich. |
{| | {| | ||
! width="220px"|Nazwa | ! width="220px"|Nazwa | ||
| Linia 14: | Linia 14: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Amargasaurus|{{U|Amargasaurus cazaui}}]]''''' | |'''''[[Amargasaurus|{{U|Amargasaurus cazaui}}]]''''' | ||
| − | | {{Kpt|[[Salgado]]}} & {{Kpt|[[Bonaparte]]}}, | + | | {{Kpt|[[Salgado]]}} & {{Kpt|[[Bonaparte]]}}, 1991 |
|[[Zauropod]] ([[diplodokid]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | |[[Zauropod]] ([[diplodokid]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 28: | Linia 28: | ||
|{{Kpt|[[Calvo]] & [[Bonaparte]], 1991}} | |{{Kpt|[[Calvo]] & [[Bonaparte]], 1991}} | ||
|[[Zauropod]] ([[tytanozaur]]) z wczesnej-późnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | |[[Zauropod]] ([[tytanozaur]]) z wczesnej-późnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | ||
| − | |- | + | |- |
| − | | | + | |''[[Becklespinax|{{U|Becklespinax}} altispinax]]'' |
|{{Kpt|([[Paul]], [[1988]]) [[Olshevsky]], 1991}} | |{{Kpt|([[Paul]], [[1988]]) [[Olshevsky]], 1991}} | ||
| − | |[[ | + | |= '''''[[Altispinax|Altispinax dunkeri]]'''''<br><small>(wcześniej ''Acrocanthosaurus altispinax'')</small> |
|- | |- | ||
|[[Becklespinax|''Becklespinax'' "lydekkerhueneorum"]] | |[[Becklespinax|''Becklespinax'' "lydekkerhueneorum"]] | ||
|{{Kpt|([[Pickering]], [[1984]]) [[Olshevsky]], 1991}} | |{{Kpt|([[Pickering]], [[1984]]) [[Olshevsky]], 1991}} | ||
| − | |= '''''[[ | + | |= '''''[[Altispinax|Altispinax dunkeri]]'''''<br><small>(wcześniej ''Altispinax'' "lydekkerhueneorum")</small> |
|- | |- | ||
| − | |Euronychodon portucalensis | + | |''[[Euronychodon|{{U|Euronychodon portucalensis}}]]'' |
| + | |{{Kpt|Antunes & Sigogneau-Russell, 1991}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[teropod]] ([[troodontyd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Portugalia|Portugalii]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Janenschia|{{U|Janenschia}} robusta]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|([[Fraas]], [[1908]]) [[Wild]], 1991}} | ||
| + | |[[Zauropod]] (?[[tytanozaur]]) z późnej [[jura|jury]] [[Tanzania|Tanzanii]]<br><small>((wcześniej ''"Gigantosaurus" robustus, Tornieria robusta'')</small> | ||
|- | |- | ||
| − | |{{U| | + | |[[Nurosaurus|"{{U|Nuoersaurus chaganensis}}"]] |
| + | |{{Kpt|[[Dong]] & [[Li]], 1991}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'');</small> = [[Nurosaurus|"Nurosaurus qaganensis"]] | ||
|- | |- | ||
| − | |" | + | |''[[Massospondylus|Orthogoniosaurus rawesi]]'' |
| + | |{{Kpt|([[Lydekker]], [[1890]]) [[Olshevsky]], 1991}} | ||
| + | |= ''[[Massospondylus|"Massospondylus" rawesi]]''<br><small>(wcześniej ''[[Massospondylus|"Massospondylus" rawesi]], Megalosaurus rawesi'')</small> | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |[[Bactrosaurus|"{{U|Paraiguanodon}}"]] |
| + | |{{Kpt|[[Brown]]}} ''vide'' {{Kpt|[[Olshevsky]], 1991}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'')</small> = '''''[[Bactrosaurus|Bactrosaurus johnsoni]]''''' | ||
|- | |- | ||
| − | |" | + | |''[[Protoavis|{{U|Protoavis texensis}}]]'' |
| + | |{{Kpt|[[Chatterjee]], 1991}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> ?[[chimera]] [[archozaur]]a (?[[dinozaur]]a - ?[[teropod]]a) z późnego [[trias]]u [[USA]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Protognathosaurus|{{U|Protognathosaurus}} oxyodon]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|([[Zhang]], [[1988]]) [[Olshevsky]], 1991}} | ||
| + | |[[Zauropodomorf]] ze środkowej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]]<br><small>(?''[[nomen dubium]]'')</small><br><small>(wcześniej ''"Protognathus" oxyodon'')</small> | ||
|- | |- | ||
| − | |{{U| | + | |''[[Obelignathus|Rhabdodon {{U|septimanicus}}]]'' |
| + | | {{Kpt|[[Éric Buffetaut|Buffetaut]]}} i {{Kpt|[[Jean Le Loeuff|Le Loeuff]]}}, 1991 | ||
| + | |= '''''[[Obelignathus|Obelignathus septimanicus]]''''' | ||
|- | |- | ||
| − | |{{U| | + | |''[[Rioarribasaurus|{{U|Rioarribasaurus colberti}}]]'' |
| + | |{{Kpt|[[Hunt]] & [[Lucas]], 1991}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen rejectum]]'');</small> = '''''[[Coelophysis|Coelophysis bauri]]''''' | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |''[[Diplodocus#D._halli|{{U|Seismosaurus halli}}]]'' |
| + | |{{Kpt|[[Gillette]], 1991}} | ||
| + | |= ''[[Diplodocus#D._halli|Diplodocus halli]]'' | ||
|- | |- | ||
| − | |{{U| | + | |''[[Tarascosaurus|{{U|Tarascosaurus salluvicus}}]]'' |
| − | | [nomen | + | |{{Kpt|[[Le Loeuff]] & [[Buffetaut]], 1991}} |
| + | |<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[teropod]] (?[[abelizauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Francja|Francji]] | ||
|- | |- | ||
| − | |{{ | + | |[[Tyrannosaurus|''Tarbosaurus'' "lanpingensis"]] |
| + | |{{Kpt|([[Yeh]], [[1975]]) [[Azuma]], 1991}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'');</small> = [[Tyrannosaurus|''Tyrannosaurus'' "lanpingensis"]] | ||
|- | |- | ||
| − | |{{ | + | |[[Tyrannosaurus|''Tarbosaurus'' "turpanensis"]] |
| + | |{{Kpt|(Zhai, Zheng & Tong, [[1978]]) [[Olshevsky]], 1991}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'');</small> = '''''[[Tarbosaurus|Tarbosaurus bataar]]'''''<br><small>(wcześniej ''Tyrannosaurus'' "turpanensis")</small> | ||
|- | |- | ||
| − | |{{U|Taveirosaurus costai}} | + | |''[[Taveirosaurus|{{U|Taveirosaurus costai}}]]'' |
| + | |{{Kpt|Antunes & Sigogneau-Russell, 1991}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> zęby [[Ornithischia]] ''[[incertae sedis]]'' z późnej [[kreda|kredy]] [[Portugalia|Portugalii]] | ||
|- | |- | ||
| − | |Tienshanosaurus zdanskyi ( | + | |''[[Euhelopus|Tienshanosaurus zdanskyi]]'' |
| + | |{[Kpt|([[Wiman]], [[1929]]) [[Molnar]], 1991}} | ||
| + | |= '''''[[Euhelopus|Euhelopus zdanksyi]]'''''<br><small>(wcześniej ''"Helopus" zdanskyi, [[Euhelopus|Euhelopus zdanskyi]]'')</small> | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Tochisaurus|{{U|Tochisaurus nemegtensis}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|[[Kurzanov]] & [[Osmólska]], 1991}} | ||
| + | |[[Teropod]] ([[troodontyd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Mongolia|Mongolii]]<br><small>?= '''''[[Zanabazar|Zanabazar junior]]'''''</small> | ||
|- | |- | ||
| − | |{{ | + | |[[Tornieria|?''Tornieria'' "gracilis"]] |
| + | | {{Kpt|([[Janensch]], [[1961]]) [[Olshevsky]], 1991}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'')</small><br><small>(wcześniej '' Barosaurus africanus'' "gracilis", ''Barosaurus'' "gracilis")</small> | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |''[[Supersaurus|{{U|Ultrasauros}} macintoshi]]'' |
| + | |{{Kpt|([[Jensen]], [[1985]]) [[Olshevsky]], 1991}} | ||
| + | |= '''''[[Supersaurus|Supersaurus vivianae]]'''''<br><small>(wcześniej ''"Ultrasaurus" macintoshi)</small> | ||
|- | |- | ||
| − | |{{U| | + | |''[[Valdoraptor|{{U|Valdoraptor}} oweni]]'' |
| − | + | |{{Kpt|([[Lydekker]], [[1889]]) [[Olshevsky]], 1991}} | |
| − | | | + | |<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[teropod]] ([[ornitomimozaur]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]]<br><small>?= ''[[Thecocoelurus|Thecocoelurus daviesi]]''</small><br><small>(wcześniej ''Megalosaurus oweni, Altispinax oweni'')</small> |
| − | | | + | |- style="background-color:Khaki" |
| − | |- | + | |'''''[[Velocisaurus|{{U|Velocisaurus unicus}}]]''''' |
| − | |{{U|Velocisaurus unicus}} | + | |{{kpt|[[Bonaparte]], 1991}} |
| + | |[[Teropod]] ([[noazauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | ||
|} | |} | ||
Aktualna wersja na dzień 15:37, 4 maj 2025
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1981 • 1982 • 1983 • 1984 • 1985 • 1986 • 1987 • 1988 • 1989 • 1990 |
| 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 |
| 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 1991 roku opisano 27 nowych nazw dinozaurów (19 nowych rodzajów, 14 nowych gatunków i 7 nowych kombinacji). Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się 8 z nich.