Alvarezsaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Sebastian Oziemski Maciej Ziegler

Marcin Szermański

Tomasz Skawiński


Alvarezsaurus (alwarezzaur)
Długość: >1 m
Masa: >3 kg
Miejsce występowania: Argentyna - Neuquen

(formacja Bajo de la Carpa)

Czas występowania 86-83 Ma

późna kreda (santon)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Alvarezsauroidea

Alvarezsauridae

Alvarezsaurus lineart by Anto009.png

Autor: "Anto009" [1].

Wstęp

Alvarezsaurus to rodzaj niewielkiego teropoda, którego skamieniałości odkryto w argentyńskich skałach formacji Bajo de la Carpa, datowanych na późnokredowe piętro santonu. Odkryty osobnik był niedojrzały (subadult).

Budowa i paleobiologia

Anatomia zwierzęcia wskazuje na jego przystosowanie do biegu. Do wniosku tego skłaniają nieproporcjonalnie długie nogi oraz ogon, który stanowi prawie połowę długości ciała dinozaura. Ponadto jest niezwykle cienki. Być może za pomocą jego ruchów alwarezaur gwałtownie przyspieszał w pogoni za zdobyczą lub podczas ucieczki przed większym drapieżnikiem. Tak naprawdę nie wiemy nic o jego trybie życia i odżywianiu. Popularnie mówi się o owadożerności Alvarezsaurus.

Filogeneza

Przez wiele lat naukowcy starali się sklasyfikować odkrytego dinozaura. Łączono go zarówno z wczesnymi ptakami, jak i nie-ptasimi teropodami. Obecnie większość analiz skłania do zaliczania Alvarezsauridae do nie-ptasich maniraptoryformów (więcej na ten temat w oddzielnym artykule dot. Alvarezsauroidea).

Materiał kopalny

Holotyp (MUCPv 54) (młodociany): sześć kręgów szyjnych (V - X), trzy kręgi piersiowe (I - III), dwa niekompletne łuki kręgów piersiowych, trzy trzony kręgów krzyżowych (II – IV), trzynaście kręgów ogonowych, trzynaście szewronów, niekompletna łopatka, niekompletna kość krucza, częściowa III kość śródręcza, kości biodrowe, kość udowa, piszczel, fragment kości strzałkowej, kość stawu skokowego, kość piętowa, II kość śródstopia, paliczek II-1, paliczek II-2, paliczek III-1, paliczek III-2, paliczek III-3, paliczek IV-1, paliczek IV-2, paliczek IV-3, paliczek IV-4.

Spis gatunków

Alvarezsaurus Bonaparte, 1991
A. calvoi Bonaparte, 1991

Wybrana bibliografia

http://home.comcast.net/~eoraptor/Ornithomimosauria.htm#Alvarezsauruscalvoi

Paul, G.S. (2010) "The Princeton Field Guide to Dinosaurs" wyd. Princeton University - Princeton i Oxford.