Madsenius: Różnice pomiędzy wersjami
(→Spis gatunków) |
|||
| Linia 68: | Linia 68: | ||
| [[Marsh]], [[1877]] | | [[Marsh]], [[1877]] | ||
|- | |- | ||
| − | | " | + | | "M. trux" |
| [[Olshevsky]], [[2004]] | | [[Olshevsky]], [[2004]] | ||
| ''[[nomen nudum]]'' ?= ''[[Allosaurus]] fragilis'' | | ''[[nomen nudum]]'' ?= ''[[Allosaurus]] fragilis'' | ||
Wersja z 19:14, 14 sty 2012
| Autor: | Korekta: |
| Sebastian Oziemski |
| "Madsenius" | |
|---|---|
| Długość: | ? m (prawdopodobnie duży) |
| Masa: | ? t |
| Miejsce występowania: | USA |
| Czas występowania | 155-145 Ma |
| Systematyka | Dinosauria |
Szkielet allozaura ("Wieki Al Dwa") - być może podobnie, albo wręcz tak samo wyglądał "Madsenius". [1] | |
"Madsenius" to nieformalna nazwa (nomen nudum) nadana niekompletnej czaszce odkrytej w północnoamerykańskiej formacji Morrison w latach 70 XX wieku. Być może do niego należą inne pozostałości.
Po raz pierwszy nazwy tej użył David Lambert w 1990 w swojej książce "The Dinosaur Data Book". Człon gatunkowy "trux" nadał (również nieformalnie, bo online) zaproponował - słynący z licznych ingerencji w kwestie nazewnictwa taksonów - Olshevsky w 2004 roku.
Jest to prawdopodobnie spory teropod, blisko spokrewniony z Allosaurus, lub nawet jeden z jego gatunków. Nazwa tego dinozaura miała honorować dr Jamesa H. Madsena.
Spis gatunków
| "Madsenius" | Lambert, 1990 | nomen nudum ?= Allosaurus | Marsh, 1877 |
| "M. trux" | Olshevsky, 2004 | nomen nudum ?= Allosaurus fragilis | Marsh, 1877 |
Bibliografia
http://home.comcast.net/~eoraptor/Carnosauria.htm#Madseniustrux