1969: Różnice pomiędzy wersjami
m (Utworzył nową stronę „{{Szablon:196X}} == Dinosauria == {{Szablon:Pomoc_spis}} W 1969 roku opisano '''5''' nowych nazw dinozaurów ('''5''' nowych rodzajów i '''5''' nowy...”) |
m (→Dinosauria) |
||
| Linia 26: | Linia 26: | ||
|= '''''[[Riojasaurus|Riojasaurus incertus]]''''' | |= '''''[[Riojasaurus|Riojasaurus incertus]]''''' | ||
|- | |- | ||
| − | |''[[Coelophysis|{{U|Syntarsus rhodesiensis}}]]'' | + | |''[[Coelophysis|{{U|"Syntarsus" rhodesiensis}}]]'' |
|{{Kpt|[[Raath]], 1969}} | |{{Kpt|[[Raath]], 1969}} | ||
|<small>(''[[nomen occupatum]]'');</small> = ''[[Coelophysis|Coelophysis rhodesiensis]]'' | |<small>(''[[nomen occupatum]]'');</small> = ''[[Coelophysis|Coelophysis rhodesiensis]]'' | ||
|} | |} | ||
Wersja z 23:28, 6 mar 2016
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959 1960 |
| 1961 1962 1963 1964 1965 1966 1967 1968 1969 1970 |
| 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979 1980 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 1969 roku opisano 5 nowych nazw dinozaurów (5 nowych rodzajów i 5 nowych gatunków). Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się 2 z nich.
| Nazwa | Autorzy | Uwagi |
|---|---|---|
| Deinonychus antirrhopus | Ostrom, 1969 | Teropod (dromeozauryd) z wczesnej kredy USA |
| Riojasaurus incertus | Bonaparte, 1969 | Zauropodomorf z późnego triasu Argentyny |
| Riojasuchus tenuisceps | Bonaparte, 1969 | archozaur (ornitozuchyd) nienależący do Dinosauria |
| Strenusaurus procerus | Bonaparte, 1969 | = Riojasaurus incertus |
| "Syntarsus" rhodesiensis | Raath, 1969 | (nomen occupatum); = Coelophysis rhodesiensis |