Shri: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
m (grafika)
m (Czepiński, 2023)
Linia 2: Linia 2:
 
{{Opis
 
{{Opis
 
  |Autor                  = [[Kamil Kamiński]]
 
  |Autor                  = [[Kamil Kamiński]]
 +
|Korekta                = [[Paweł Konarzewski]]
 
  |nazwa                  = ''Shri''
 
  |nazwa                  = ''Shri''
 
  |długość                = ok. 2 m
 
  |długość                = ok. 2 m
Linia 35: Linia 36:
  
 
==Materiał kopalny i historia==
 
==Materiał kopalny i historia==
 +
[[Plik:Shri specimens skeletal.png|thumb|Sylwetka ''Shri'' wraz z zaznaczonymi odnalezionymi kośćmi. Na niebiesko został oznaczony okaz [[holotyp]]owy, na pomarańczowo ZPAL MgD-I/97. Źródło: Czepiński, 2023 [https://commons.m.wikimedia.org/wiki/File:Shri_specimens_skeletal.png#mw-jump-to-license].]]
 
[[Holotyp]] oznaczony jako IGM 100/980 to częściowo [[artykułowany]] szkielet pozaczaszkowy obejmujący 23 kręgi przedkrzyżowe, miednicę, przednie kręgi ogonowe i szewrony, prawą kończynę tylną i lewą kość piszczelowo-stępową (ang. ''tibiotarsus''). Szczątki te odkrył w 1991 r. [[Mark Norell]]. Przez długi czas uważano, że mogły one należeć do ''[[Velociraptor]]''. Dopiero w 2021 r. Turner i współpracownicy ustanowili dla niego nowy [[rodzaj]] i [[gatunek]].  
 
[[Holotyp]] oznaczony jako IGM 100/980 to częściowo [[artykułowany]] szkielet pozaczaszkowy obejmujący 23 kręgi przedkrzyżowe, miednicę, przednie kręgi ogonowe i szewrony, prawą kończynę tylną i lewą kość piszczelowo-stępową (ang. ''tibiotarsus''). Szczątki te odkrył w 1991 r. [[Mark Norell]]. Przez długi czas uważano, że mogły one należeć do ''[[Velociraptor]]''. Dopiero w 2021 r. Turner i współpracownicy ustanowili dla niego nowy [[rodzaj]] i [[gatunek]].  
 +
 +
Czepiński (2023) przypisał do rodzaju ''Shri'' nowy okaz o numerze katalogowym ZPAL MgD-I/97 składający się z niekompletnej czaszki oraz częściowej lewej kończyny tylnej na podstawie morfologii stopy.
  
 
==Budowa==
 
==Budowa==
''Shri'' wielkością i zapewne również wyglądem przypominała swojego kuzyna [[Velociraptor|welocyraptora]], będąc niewielkim, ptakopodobnym, ale zwinnym i dobrze uzbrojonym drapieżnikiem. W odróżnieniu od niego miała jednak słabo rozwinięty czwarty krętarz na kości udowej, różniła się również budową kręgów szyjnych. Ponadto ''Shri'' miała dłuższe śródstopie i większy pazur na drugim palcu stopy. Można zakładać, że zwierzę to pokryte było piórami, których występowanie stwierdzono u kilku innych dromeozaurydów.  
+
[[Plik:Shri ZPAL MgD-I 97 specimen.png|thumb|Okaz ZPAL MgD-I/97. Źródło: Czepiński, 2023 [https://commons.m.wikimedia.org/wiki/File:Shri_ZPAL_MgD-I_97_specimen.png#mw-jump-to-license]]]
 +
''Shri'' wielkością i zapewne również wyglądem przypominała swojego kuzyna [[Velociraptor|welocyraptora]], będąc niewielkim, ptakopodobnym, ale zwinnym i dobrze uzbrojonym drapieżnikiem. W odróżnieniu od niego miała jednak słabo rozwinięty czwarty krętarz na kości udowej, różniła się również budową kręgów szyjnych. Ponadto ''Shri'' miała dłuższe śródstopie i większy pazur na drugim palcu stopy. Można zakładać, że zwierzę to pokryte było piórami, których występowanie stwierdzono u kilku innych [[dromeozauryd]]ów (Turner i in,. 2021).
 +
 
 +
Dinozaur ten miał smukłą i krótką czaszkę w stosunku do innych przedstawicieli [[Velociraptorinae]]. Cecha ta również występuje u jego północnoamerykańskich kuzynów, jednak u ''Shri'' wykształciła się w wyniku [[konwergencja|ewolucji konwergentnej]] (Czepiński, 2023).
  
 
==Spis gatunków==
 
==Spis gatunków==
Linia 53: Linia 60:
 
   
 
   
 
==Bibliografia==
 
==Bibliografia==
<small>Turner, A.H., Montanari, S., Norell, M.A. (2021). "A New Dromaeosaurid from the Late Cretaceous Khulsan Locality of Mongolia" (PDF). American Museum Novitates. 2020 (3965): 1–48. doi:10.1206/3965.1. </small>
+
<small>Czepiński, Ł. (2023). "Skull of a dromaeosaurid dinosaur ''Shri devi'' from the Upper Cretaceous of the Gobi Desert suggests convergence to the North American forms". Acta Palaeontologica Polonica 68. [[doi:10.4202/app.01065.2023]]
 +
 
 +
Turner, A.H., Montanari, S., Norell, M.A. (2021). "A New Dromaeosaurid from the Late Cretaceous Khulsan Locality of Mongolia" (PDF). American Museum Novitates. 2020 (3965): 1–48. [[doi:10.1206/3965.1]]. </small>
  
 
[[Kategoria:Dinosauria]]
 
[[Kategoria:Dinosauria]]

Wersja z 13:44, 25 cze 2023

Autor: Kamil Kamiński
Korekta: Paweł Konarzewski


Shri
Długość ok. 2 m
Dieta mięsożerny
Miejsce Mongolia

ajmak południowogobijski (formacja Barun Goyot)

Czas
252 201 145
66

ok. 83,6-72,1 Ma
późna kreda (kampan)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Paraves

Dromaeosauridae

Velociraptorinae

Shri devi.jpg
Rekonstrukcja Shri. Autor: FunkMonk (Michael B. H.) [3]

Wstęp

Shri to rodzaj stosunkowo niewielkiego teropoda z rodziny Dromaeosauridae, żyjącego na terenie dzisiejszej Mongolii w późnej kredzie. Zwierzę to nazwano na cześć kobiecego bóstwa opiekuńczego w buddyzmie tybetańsko-mongolskim. Jego bliskim krewnym był bardziej znany Velociraptor.

Materiał kopalny i historia

Sylwetka Shri wraz z zaznaczonymi odnalezionymi kośćmi. Na niebiesko został oznaczony okaz holotypowy, na pomarańczowo ZPAL MgD-I/97. Źródło: Czepiński, 2023 [1].

Holotyp oznaczony jako IGM 100/980 to częściowo artykułowany szkielet pozaczaszkowy obejmujący 23 kręgi przedkrzyżowe, miednicę, przednie kręgi ogonowe i szewrony, prawą kończynę tylną i lewą kość piszczelowo-stępową (ang. tibiotarsus). Szczątki te odkrył w 1991 r. Mark Norell. Przez długi czas uważano, że mogły one należeć do Velociraptor. Dopiero w 2021 r. Turner i współpracownicy ustanowili dla niego nowy rodzaj i gatunek.

Czepiński (2023) przypisał do rodzaju Shri nowy okaz o numerze katalogowym ZPAL MgD-I/97 składający się z niekompletnej czaszki oraz częściowej lewej kończyny tylnej na podstawie morfologii stopy.

Budowa

Okaz ZPAL MgD-I/97. Źródło: Czepiński, 2023 [2]

Shri wielkością i zapewne również wyglądem przypominała swojego kuzyna welocyraptora, będąc niewielkim, ptakopodobnym, ale zwinnym i dobrze uzbrojonym drapieżnikiem. W odróżnieniu od niego miała jednak słabo rozwinięty czwarty krętarz na kości udowej, różniła się również budową kręgów szyjnych. Ponadto Shri miała dłuższe śródstopie i większy pazur na drugim palcu stopy. Można zakładać, że zwierzę to pokryte było piórami, których występowanie stwierdzono u kilku innych dromeozaurydów (Turner i in,. 2021).

Dinozaur ten miał smukłą i krótką czaszkę w stosunku do innych przedstawicieli Velociraptorinae. Cecha ta również występuje u jego północnoamerykańskich kuzynów, jednak u Shri wykształciła się w wyniku ewolucji konwergentnej (Czepiński, 2023).

Spis gatunków

Shri Turner, Montanari i Norell, 2021
= „Ichabodcraniosaurus” Novacek, 1996
S. devi Turner, Montanari i Norell, 2021

Bibliografia

Czepiński, Ł. (2023). "Skull of a dromaeosaurid dinosaur Shri devi from the Upper Cretaceous of the Gobi Desert suggests convergence to the North American forms". Acta Palaeontologica Polonica 68. doi:10.4202/app.01065.2023

Turner, A.H., Montanari, S., Norell, M.A. (2021). "A New Dromaeosaurid from the Late Cretaceous Khulsan Locality of Mongolia" (PDF). American Museum Novitates. 2020 (3965): 1–48. doi:10.1206/3965.1.