Wulong

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 18:57, 9 sty 2022 autorstwa Kamil Kamiński (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{DISPLAYTITLE:''Wulong''}} {{Opis |Autor = Kamil Kamiński |nazwa = ''Wulong'' |długość = |wysokość...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Wulong
Miejsce Liaoning

(formacja Jiufotang)

Czas
252 201 145
66

ok. 120 Ma
wczesna kreda (apt)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Paraves

Dromaeosauridae

Microraptorinae

Wulong bohaiensis full skeleton.png
Tkwiący w skale holotyp wulonga. Autorka zdjęcia: Ashley Poust

[1]

Wstęp

Wulong to rodzaj stosunkowo niewielkiego, opierzonego teropoda z rodziny Dromaeosauridae, żyjącego na terenie dzisiejszych Chin we wczesnej kredzie. Jego bliskim krewnym był Sinornithosaurus. Wulong został nazwany i opisany w 2020 r. przez Ashley Poust i współpracowników.

Etymologia

Nazwa Wulong pochodzi od chińskich słów wu („tańczący”) oraz long („smok”). Nawiązuje ona do pozycji pośmiertnej holotypu oraz jego spodziewanej zwinności. Epitet gatunkowy wywodzi się od zatoki Bohai.

Materiał kopalny i historia

Holotyp (D2933) to w zasadzie kompletny, artykułowany szkielet wraz z czaszką. Brakuje jedynie części żeber. Zachowały się liczne ślady opierzenia. Szczątki należały do młodego osobnika, mającego w chwili śmierci ok. 1 roku.

Budowa

Wulong był niewielkim, pierzastym i lekko zbudowanym teropodem. Czaszka była stosunkowo duża (dłuższa niż kość udowa), co może jednak być cechą młodego osobnika. Zęby w kościach przedszczękowych były pozbawione piłkowanych krawędzi, podczas gdy zęby szczękowe i w żuchwie miały piłkowanie tylko na dalszych końcach. Kończyny przednie były sotsunkowo długie (stanowiły niemal 80% długości kończyn tylnych), co jest typowe dla mikroraptorynów. Ogon składał się z co najmniej 30 kręgów i był bardzo długi.

Ślady opierzenia obejmują aż trzy rodzaje struktur. Nitkowate struktury obecne są na żuchwie, ogonie i w okolicy krzyżowej. Kępki piór z centralną stosiną są widoczne na kończynach. Najlepiej zachowane, asymetryczne pióra występują w okolicach śródręcza i nad kręgami grzbietowymi. Mierzą one ok. 54 mm i wykazują cechy kojarzone z piórami skrzydeł ptaków latających. Najdłuższe pióra wyrastały z końcówki ogona i mierzyły 127-153 mm.

Spis gatunków

Wulong Poust, Gao, Varricchio, Wu i Zhang, 2020
W. bohaiensis Poust, Gao, Varricchio, Wu i Zhang, 2020

Bibliografia

Poust, A.W., Gao, C., Varricchio, D.J., Wu, J. & Zhang, F. (2020). "A new microraptorine theropod from the Jehol Biota and growth in early dromaeosaurids". The Anatomical Record. American Association for Anatomy. doi:10.1002/ar.24343.