Adamantisaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Adamantisaurus (adamantizaur)
Długość ok. 13 m
Masa ok. 5 t
Dieta roślinożerny
Miejsce Brazylia, Sao Paulo

(formacja Adamantina)

Czas
252 201 145
66

późna kreda

Systematyka Dinosauria

Sauropoda

Titanosauriformes

Somphospondyli

Titanosauria

Adamantisaurus mezzalirai 2copia.jpg
Rekonstrukcja. Autor: Karkemish [2].


Wstęp

Adamantisaurus to rodzaj średniej wielkości, słabo poznanego zauropoda z kladu Titanosauria żyjącego w późnej kredzie na obszarach dzisiejszej Brazylii. Został on nazwany i opisany w 2006 r. przez duet paleontologów w składzie: Rodrigo Santucci i Reinaldo Bertini.

Etymologia

Nazwa Adamantisaurus pochodzi od formacji skalnej Adamantina, gdzie znaleziono jego szczątki oraz greckiego sauros („gad”, „jaszczur”). Epitet gatunkowy honoruje dr Sergio Mezzalira, który zebrał szczątki adamantizaura i pierwszy wspomniał o nich w literaturze fachowej.

Materiał kopalny

Holotyp (MUGEO 1282) to sześć artykułowanych przednich kręgów ogonowych. Osobne numery katalogowe (MUGEO 1289 i 1295) noszą dwie hemapofyzy.

Budowa

Skąpość materiału kopalnego utrudnia odtworzenie wyglądu adamantizaura. Bez wątpienia był roślinożernym czworonogiem o długiej szyi i ogonie, ale szczegóły jego wyglądu pozostają nieznane. W porównaniu z dzisiejszymi zwierzętami byłby potężnym zwierzęciem, ale jak na zauropoda osiagał co najwyżej przeciętne rozmiary. Jego kręgi ogonowe cechowały się prostymi lub lekko skierowanymi do tylu wyrostkami kolczystymi o silnie rozszerzonych na boki końcach. Ponadto od krewniaków różnił się kilkoma innymi cechami kręgów ogonowych.

Rekonstrukcja adamantizaura w formie rzeźby. Autor: Ademar Pereira do Nascimento [[1]].

Paleoekologia

Szczątki Adamantisaurus pochodzą z osadów formacji Adamantina. Jej wiek geologiczny jest niepewny, a oszacowania wahają się od turonu do mastrychtu. obok adamantizaura żyły tam inne tytanozaury, jak np. Aeolosaurus oraz abelizauryd Pycnonemosaurus. Oprócz dinozaurów spotkać można było liczne gatunku krokodylomorfów i prymitywne ssaki.

Spis gatunków

Adamantisaurus Santucci i Bertini, 2006
A. mezzalirai Santucci i Bertini, 2006

Bibliografia

Paul, G.S. (2010). "The Princeton Field Guide to Dinosaurs" wyd. Princeton University.

Santucci, R. M., Bertini, R. J. (2006). "A new titanosaur from western São Paulo State, Upper Cretaceous Bauru Group, south-east Brazil". Palaeontology. 49 (1): 59–66. doi:10.1111/j.1475-4983.2005.00527.x.