Baalsaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Marcin Szermański
Korekta: Maciej Ziegler


Baalsaurus (baalzaur)
Miejsce Argentyna - Nequen
formacja Portezuelo
Czas
252 201 145
66

88 - 86,3 Ma
późna kreda (późny koniak)

Systematyka Dinosauria

Sauropodomorpha

Sauropoda

Neosauropoda

Macronaria

Titanosauriformes

Titanosauria

Mapa znalezisk
Wczytywanie mapy…


Wstęp

Baalsaurus mansillai to późnokredowy tytanozaur z Ameryki Południowej. Został opisany na podstawie L-kształtnej kości zębowej, która wyróżnia się 3 cechami nieobecnymi u innych tytanozaurów.

Lokalizacja i wiek

Szczątki Baalsaurus spoczywały na północnym wybrzeżu jeziora Barreales na stepach Patagonii. Spoczywały w pokładach skalnych formacji Portezuelo (Grupa Neuquen), które datowane są na turon-koniak, a więc późną kredę. Wg badaczy holotyp znajdował się w młodszych osadach formacji Portezuelo, których wiek wynosi ok. 87 Ma (późny koniak).

Materiał kopalny

Holotyp o numerze katalogowym MUCPv-1460 składa się z prawie kompletnej prawej kości zębowej z 13 zębodołami i 10 zębami. Jest ona przechowywana w Muzeum Geologii i Paleontologii Uniwersytetu Narodowego Comahue.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Baalsaurus odnosi się do fenickiego i kananejskiego bóstwa - Baala, boga burzy i władcy świata. Epitet gatunkowy mansillai honoruje Juana Eduardo Mansillę - jego odkrywcę i technika placówki, gdzie spoczęły skamieniałości tego tytanozaura.

Spis gatunków

Baalsaurus Calvo i Gonzalez Riga, 2018
Baalsaurus mansillai Calvo i Gonzalez Riga, 2018

Bibliografia

Jorge O. Calvo and Bernardo Gonzalez Riga (2018) Baalsaurus mansillai gen. et sp. nov. a new titanosaurian sauropod (Late Cretaceous) from NeuquÃn, Patagonia, Argentina. Anais da Academia Brasileira de CiÃncias. [[1]].