Erythrovenator

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński
Korekta: Mateusz Tałanda


Erythrovenator (erytrowenator)
Dieta mięsożerny
Miejsce Brazylia – Rio Grande do Sul

(formacja Candelaria)

Czas
252 201 145
66

ok. 233-225 Ma
poźny trias (karnik - wczesny noryk)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Erythrovenator pronto.png
Być może tak wyglądała sylwetka erytrowenatora. Jedyny znany element szkieletu zaznaczony na biało. Autor: Marissauro [1].

Wstęp

Erythrovenator to rodzaj prymitywnego teropoda żyjącego w późnym triasie na obszarach dzisiejszej Brazylii. Pierwotnie jego szczątki uznano za pozostałości bliżej nieokreślonego dinozauromorfa. Jest to jeden z najstarszych znanych teropodów.

Etymologia

Nazwa Erythrovenator pochodzi od greckiego erythros („czerwony”) oraz łacińskiego venator („myśliwy”, „łowca”). Nawiązuje ona do koloru szczątków oraz domniemanego drapieżnego trybu życia. Epitet gatunkowy wywodzi się od rzeki Rio Jacui.

Materiał kopalny

Holotyp (CAPPA/UFSM 0157) to bliższa część lewej kości udowej. Cechuje się ona brakiem podniesionego krętarza grzbietowo-bocznego (ang. dorsolateral trochanter), co odróżnia erytrowenatora od wszystkich znanych triasowych dinozaurów. Tak więc mimo bardzo skromnego materiału jest on ważnym rodzajem.

Spis gatunków

Erythrovenator Müller, 2020
E. jacuiensis Müller, 2020

Bibliografia

Rodrigo T. Müller (2020). "A new theropod dinosaur from a peculiar Late Triassic assemblage of southern Brazil". Journal of South American Earth Sciences. in press: Article 103026. doi:10.1016/j.jsames.2020.103026