Garrigatitan

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Garrigatitan
Długość 4-6 m ?(12-16 m)
Masa 2-2,5 t
Dieta roślinożerny
Miejsce Francja, region Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże
Czas
252 201 145
66

ok. 76-72 Ma
późna kreda (późny kampan)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Somphospondyli

Titanosauria

Lirainosaurinae

AmpelosaurusDB.jpg
Rekonstrukcja Ampelosaurus. Garrigatitan mógł być podobny. Autor: ДиБгд

Wstęp

Garrigatitan to rodzaj raczej niedużego zauropoda, który żył w późnej kredzie na terenie dzisiejszej Francji. Został on opisany w 2020 r. przez Verónicę Díez Díaz i współpracowników.

Etymologia

Nazwa Garrigatitan pochodzi od oksytańskiego słowa garriga, oznaczającego rodzaj niskiej, śródziemnomorskiej roślinności, powszechnej w miejscu odkrycia szczątków omawianego dinozaura, oraz greckiego titan („olbrzym”), które często występuje w nazwach dinozaurów z grupy Titanosauria. Epitet gatunkowy wywodzi się z łacińskiego meridionalis („południowy”) i nawiązuje do południowej części Francji jako lokalizacji szczątków.

Materiał kopalny

Holotyp (MMS/VBN.09.170) to kość krzyżowa i część lewej kości biodrowej.

Materiał przypisany to kręg szyjny, kości ramienne, lewa k. biodrowa i prawa kulszowa. Oprócz tego do Garrigatitan może należeć żebro szyjne, k. ramienna, łokciowa i udowa.

Budowa

Nazwa Garrigatitan mogłaby wskazywać na gigantyczne rozmiary, jednak w rzeczywistości zwierzę to nie należało do szczególnie wielkich dinozaurów. Jego długość szacuje się na 4-6 m, przy czym materiał tymczasowy przypisany do Garrigatitan wskazuje, że być może mógł on osiągać ponad 12 m. Od innych tytanozaurów różnił się budową tylnych kręgów szyjnych, kończyn i miednicy. Te pierwsze cechowały się szerokim kanałem nerwowym. Bliskim krewnym Garrigatitan mógł być Ampelosaurus.

Spis gatunków

Garrigatitan Díez Díaz, Garcia, Pereda Superbiola, Jentgen-Ceschino, Stein, Godefroit i Valentin, 2020
G. meridionalis Díez Díaz, Garcia, Pereda Superbiola, Jentgen-Ceschino, Stein, Godefroit i Valentin, 2020

Bibliografia

Díez Díaz, V., Garcia, G., Pereda Suberbiola, X., Jentgen-Ceschino, B., Stein, K., Godefroit, P. & Valentin, X. (2020). "A new titanosaur (Dinosauria: Sauropoda) from the Upper Cretaceous of Velaux-La-Bastide Neuve (southern France)". Historical Biology: 1–20. doi:10.1080/08912963.2020.1841184.