Jianchangosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Bartosz Suchecki Maciej Ziegler, Mateusz Tałanda


Jianchangosaurus
Długość: ok. 2 m
Wysokość: 1 m
Masa: ? kg
Miejsce występowania: Chiny - Liaoning

formacja Yixian

Czas występowania 125-122 (?136-?118) Ma

wczesna kreda (apt?)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Maniraptora

Therizinosauria

Jianchangosaurus szkielet Pu et al. 2013.png

Szkielet i czaszka Jianchangosaurus. Źródło: Pu i in., 2013.

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Jianchangosaurus to rodzaj bazalnego terizinozaura z Chin (prowincja Liaoning). Jego wysokość w biodrach to 1 metr, a szacowana długość to 2 metry (jest nieco krótszy niż Falcarius utahensis). Dokładny wymiar tego teropoda od czaszki do jedenastego kręgu ogonowego wynosi 1,88 m (szkielet bez części ogona). Gatunkiem typowym jest Jianchangosaurus yixianensis.

Odkrycie i opis

Szczątki Jianchangosaurus odnaleziono w Chinach w osadach formacji Yixian. Okaz zbadali, a następnie w 2013 roku opisali Kobayashi, , Pu, Xu, Wu, Chang, Zhang i Jia. Dokładny opis tego terizinozaura zawarty jest w publikacji "An Unusual Basal Therizinosaur Dinosaur with an Ornithischian Dental Arrangement from Northeastern China". Autorzy opisu twierdzą, że Jianchangosaurus rzuca światło na drogę do zrozumienia ewolucji i anatomii grupy terizinozaurów. Okaz został zakupiony przez muzeum geologiczne w prowincji Henan.

Materiał kopalny

Jianchangosaurus znany jest z niemal kompletnego szkieletu, któremu brakuje części ogona. Większa część kości środstopia prawdopodobnie nie jest autentyczna, lecz została zrekonstruowana. Zachowały się także odciski piór Jianchangosaurus. Szczątki są bardzo dobrze zachowane, jednak niektóre kości zdeformowały się pod wpływem procesów geologicznych.

Uzębienie

Jianchangosaurus ma 27 zębów na kości szczękowej i około 25-28 zębów na kości zębowej. Wszystkie są bardzo ciasno upakowane. Zęby na kości zębowej mają wklęsłą powierzchnię wargową i wypukłą powierzchnię językową (z wyjątkiem 6 zębów osadzonych na przodzie kości). Z kolei te osadzone na kości szczękowej wykazują typową morfologię, w której powierzchnia zęba skierowana na zewnątrz szczęki jest wypukła.

Paleoekologia i wiek

Jianchangosaurus zamieszkiwał dzisiejsze północno-wschodnie Chiny we wczesnej kredzie (formacja Yixian). Formacja ta datowana jest na barrem i wczesny apt. Jianchangosaurus prawdopodobnie koegzystował wspólnie m.in. z teropodami, takimi jak Sinornithosaurus i Yixianosaurus oraz z dinozaurami ptasiomiednicznymi, np. Hongshanosaurus, Liaoningosaurus i Jinzhousaurus

Etymologia

Holotyp. Źródło: Pu i in., 2013.

Nazwa Jianchangosaurus pochodzi od nazwy jednostki podziału administracyjnego w prowincji Liaoning - Jianchang. Z kolei epitet gatunkowy yixianensis pochodzi od nazwy formacji Yixian, w której odnalezione zostały szczątki tego terizinozaura.

Spis gatunków

Jianchangosaurus Pu, Kobayashi, , Xu, Wu, Chang, Zhang i Jia, 2013
J. yixianensis Pu, Kobayashi, Lü, Xu, Wu, Chang, Zhang i Jia, 2013

Bibliografia

Pu, H., Kobayashi, Y., Lü, J., Xu, L., Wu, Y., Chang, H., Zhang, J., Jia, S. 2013. An Unusual Basal Therizinosaur Dinosaur with an Ornithischian Dental Arrangement from Northeastern China. PLoS ONE, t. 8 nr 5, str. e63423. doi:10.1371/journal.pone.0063423