Jiangxisaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Kamil Kamiński Marcin Szermański


Jiangxisaurus
Długość: ? m
Masa: ? kg
Miejsce występowania: Chiny – prowincja Jiangxi

(formacja Nanxiong)

Czas występowania

późna kreda (kampan-mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Oviraptorosauria

Oviraptoridae

Ingeninae

Jiangxisaurus.jpg

Rekonstrukcja. Autor: Danny Cicchetti. [1].

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Jiangxisaurus to rodzaj owiraptorozaura z późnej kredy Chin. Znamy tylko jeden niekompletny szkielet tego niewielkiego dinozaura. Był on jednym z kilku owiraptorydów znanych z pokładów formacji Nanxiong. Został nazwany i opisany w 2013 r. przez zespół paleontologów pod kierunkiem Wei.

Etymologia

Nazwa Jiangxisaurus pochodzi od prowincji Jiangxi w Chinach oraz greckiego słowa sauros („jaszczur”, „gad”). Epitet gatunkowy wywodzi się od nazwy miasta Ganzhou.

Materiał kopalny

Holotyp (HGM41HIII0421) to niekompletny szkielet nie w pełni wyrośniętego osobnika (ang. subadult}. Składa się na niego czaszka z żuchwą, kręgi szyjne, trzy kręgi grzbietowe, dziewięć fragmentarycznych żeber, dziewięć przednich kręgów ogonowych, łopatka, kości krucze, niekompletne widełki, niekompletne kości mostka, fragmenty miednicy oraz kilka kości kończyn przednich.

Budowa

Tak jak jego krewniacy, Jiangxisaurus był niewielkim, ptakopodobnym i zapewne opierzonym zwierzęciem. Czaszka holotypu mierzyła 15 cm i miała bezzębne szczęki. Charakteryzowała się ona wydłużoną żuchwą (stosunek wysokości do długości wynosił 20%). Dolna szczęka lekko zakrzywiała się ku dołowi. Kończyny przednie kończyły się trzema palcami uzbrojonymi w pazury. Kość promieniowa była krótsza niż ramienna (stosunek ich długości wynosił ok. 70%).

Spis gatunków

Jiangxisaurus Wei, Pu, Xu, Liu i , 2013
J. ganzhouensis Wei, Pu, Xu, Liu i , 2013

Bibliografia

Mortimer, M. (online 2015) [2].

Wei, H., Pu, H., Xu, L., Liu, D., Lü, J. (2013). "A New Oviraptorid Dinosaur (Theropoda: Oviraptorosauria) from the Late Cretaceous of Jiangxi Province, Southern China". Acta Geologica Sinica (English Edition). 87 (4): 899–904. doi:10.1111/1755-6724.12098