Silutitan

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Silutitan
Długość > 20 m
Dieta roślinożerny
Miejsce Chiny, Sinciang

(formacja Shengjinkou)

Czas
252 201 145
66

wczesna kreda

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Neosauropoda

Macronaria

Titanosauriformes

Somphospondyli

Euhelopodidae

EuhelopusDB2.jpg
Rekonstrukcja Euhelopus. Silutitan był zapewne podobny. Autor: Dmitry Bogdanov [1]

Wstęp

Silutitan to rodzaj dość dużego zauropoda, który żył we wczesnej kredzie na terenie dzisiejszych Chin. Został opisany w 2021 r. przez Xiaolina Wanga i współpracowników.

Etymologia

Nazwa Silutitan pochodzi od mandaryńskiego słowa silu („jedwabny szlak”) oraz titan (od tytanów z mitologii greckiej, w nawiązaniu do olbrzymich rozmiarów). Epitet gatunkowy odnosi się do faktu znalezienia szczątków na terenie Chin.

Materiał kopalny

Holotyp (IVPP V27874) to artykułowana seria sześciu kręgów szyjnych z żebrami szyjnymi. Kręgi wykazują 4 autapomorfie, tak więc Silutitan jest ważnym taksonem.

Filogeneza

W analizach filogenetycznych, przeprowadzonych przez autorów opisu, Silutitan okazywał się taksonem siostrzanym Euhelopus. Należałby wiec do problamatycznej rodziny Euhelopodidae, o niepewnej pozycji na drzewie filogenetycznym zauropodów (zob. Euhelopus#Pozycja systematyczna).

Spis gatunków

Silutitan Wang, Bandeira, Qiu, Shunxing, Cheng, Ma i Kellner, 2021
S. sinensis Wang, Bandeira, Qiu, Shunxing, Cheng, Ma i Kellner, 2021

Bibliografia

Wang, X., Bandeira, K.L.N., Qiu, R., Shunxing, J., Cheng, X., Ma., Y. & Kellner, A.W.A. (2021). “The first dinosaurs from the Early Cretaceous Hami Pterosaur Fauna, China.” Scientific Report 11, 14962. [[2]]