Vahiny

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor:
Łukasz Czepiński


Vahiny (wahin)
Długość: ?
Masa: ?
Miejsce występowania: Madagaskar

(formacja Maevarano)

Czas występowania 70,6-65,5 Ma

późna kreda (mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Eusauropoda

Neosauropoda

Macronaria

Titanosauriformes

Somphospondyli

Titanosauria

Vahiny.jpg

Holotypowa puszka mózgowa Vahiny depereti.
© Rogers & Wilson, 2014[1]

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Vahiny to rodzaj zaawansowanego tytanozaura z późnej kredy Madagaskaru. Został opisany w 2014 roku przez amerykańskich paleontologów[1].

Materiał kopalny i datowanie

Holotyp - UA 9940 to fragmentaryczna puszka mózgowa, zawierająca kość nadpotyliczną (supraoccipital), k. podstawnopotyliczna (basioccipital), k. klinowa dolna (basisphenoid), lewe i prawe k. bocznopotyliczno-tylnouszne (exoccipital-opisthotic), k. uszne przednie (prootic), k. bocznoklinowe (laterosphenoid) i k. oczodołowo-klinowe (orbitosphenoid).

Materiał przypisany - FMNH PR 3046 - izolowana k. podstawnopotyliczna (basioccipital) młodocianego osobnika.

Szczątki te zostały odkryte w skałach odpowiadających ogniwu Anembalemba formacji Maevarano, w sąsiedztwie kości tytanozaurów, krokodyli, teropodów i żółwi. Osady te datowane są na mastrycht (późna kreda). Z Vahiny współwystępował pospolitszy od niego tytanozaur Rapetosaurus, z którym jednak nie był blisko spokrewniony.

Budowa i pokrewieństwo

Uwaga! Poniższy fragment przedstawia szczegółowe dane i może wymagać od Czytelnika znajomości fachowych pojęć anatomicznych.

Vahiny może być rozpoznany jako zaawansowany przedstawiciel Titanosauria na podstawie budowy powierzchni kontaktu między k. kwadratową a guzami podstawnymi (basal tubera). Vahiny najbardziej przypomina Jainosaurus z Indii i Muyelensaurus i Pitekunsaurus z Ameryki Południowej, z którymi był zapewne bliżej spokrewniony niż ze współwystępującym z nim Rapetosaurus.

Etymologia

Vahiny, z języka malgaskiego (język urzędowy na Madagaskarze) oznacza "wędrowiec" lub "gość", co ma związek z rzadkością tego taksonu w basenie Mahajanga. Nazwa gatunkowa honoruje Charlesa Depéreta, francuskiego paleontologa, który opisał oryginalny materiał dinozaurzy z Madagaskaru i rozpoznał zauropodzią naturę malgaskich osteoderm. Całą nazwę można zatem przetłumaczyć jako "wędrowiec Depéreta".

Spis gatunków

Vahiny Rogers, Wilson, 2014
Vahiny depereti Rogers, Wilson, 2014

Bibliografia

  1. 1,0 1,1 Curry Rogers, K.; Wilson, J. A. (2014). "Vahiny depereti, gen. et sp. nov., a new titanosaur (Dinosauria, Sauropoda) from the Upper Cretaceous Maevarano Formation, Madagascar". Journal of Vertebrate Paleontology 34 (3): 606-617. doi:10.1080/02724634.2013.822874