Dakotaraptor

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Wersja z dnia 13:35, 3 maj 2016 autorstwa Szerman (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „{{DISPLAYTITLE:''Dakotaraptor''}} <small> {| class="wikitable" style="background-color:CornSilk" | Autor: | Korekta: |- | Kamil Kamiński | Tomasz Skawiński |}...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Kamil Kamiński Tomasz Skawiński


Dakotaraptor (dakotaraptor)
Długość: ok. 5,5 m
Masa: ? kg
Miejsce występowania: USA - Dakota Południowa, Harding

(formacja Hell Creek)

Czas występowania późna kreda (późny mastrycht)
Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Paraves

Dromaeosauridae

Dromaeosaurinae

Plik:Jpg

Mapa znalezisk Dakotaraptor
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Dakotaraptor był dużym dromeozaurydem, którego szczątki znaleziono na zachodzie Ameryki Północnej. Rozmiarami był zbliżony do największych przedstawicieli tej rodziny, jak Utahraptor. Zapewne był groźnym drapieżcą, polującym na ofiary średniej wielkości, a może nawet na największe dinozaury roślinożerne swych czasów. W swoim środowisku koegzystował on z dwoma z najbardziej znanych dinozaurów – ogromnym teropodem Tyrannosaurus i rogatym Triceratops.

Odkrycie i opis

Szczątki dakotaraptora zastały znalezione w piaskowcach górnych warstw formacji Hell Creek w stanie Dakota Południowa w hrabstwie Harding. Osady te pochodzą z późnego mastrychtu (ok. 66,8-66 mln lat temu). Odkrycia dokonał paleontolog Robert DePalma w 2005 r. Dakotaraptor został nazwany i opisany w 2015 r. przez zespół naukowców: Robert DePalma, David Burnham, Larry Martin, Peter Larson oraz Robert Bakker.

Materiał kopalny

Holotyp oznaczony jako PBMNH.P10.113.T obejmuje drugi i trzeci pazur prawej stopy, prawą kość udową, prawą i lewą kość piszczelową, lewą kość stępu i piętową, kości prawego i lewego śródstopia, 10 kręgów ogonowych, wlewą i prawą kość ramienną, kości promieniowe, kości łokciowe, kości prawego śródręcza, fragmenty paliczków. Materiał przypisany to m.in. prawa kość piszczelowa i zęby.

Etymologia

Nazwa Dakotaraptor oznacza "rabuś z Dakoty" i odnosi się do miejsca znalezienia szczątków omawianego teropoda, oraz do przypuszczalnego trybu jego życia. Końcówka raptor bardzo często występuje w nazwach dinozaurów z rodziny Dromaeosauridae (np. Velociraptor, Utahraptor, Acheroraptor). Epitet gatunkowy honoruje paleontologa Waltera Steina.

Budowa i filogeneza

Dakotaraptor znany jest z niekompletnego szkieletu bez czaszki, niemniej wiemy, że podobnie jak jego krewniacy był dwunożnym, ptakopodobnym teropodem. Tak jak inne dromeozaurydy, posiadał charakterystyczny, zakrzywiony pazur na drugim palcu stopy. Jego długość mierzona wzdłuż krzywej grzbietowej wynosiła 24 cm. Pazur jest proporcjonalnie większy niż u Deinonychus i przypomina pazur Utahraptor.

Kości kończyn tylnych dakotaraptora są smuklejsze niż u będącego podobnej wielkości Utahraptor, i bardziej przypominają kości mniejszych dromeozaurydów, jak Velociraptor czy Bambiraptor. Kość piszczelowa mierzy 67,3 cm, a kość udowa -55,8 cm, co daje stosunek długości 1,21. U Utahraptor stosunek ten wynosi 1,00, u Deinonychus 1,10, a u Dromeaosaurus – 1,37. Dakotaraptor ma też proporcjonalnie dłuższe śródstopie w stosunku do łącznej długości kości udowej i piszczelowej niż utahraptor i deinonych, lecz nieco krótsze niż bambiraptor. Takie proporcje tylnych kończyn wskazują, że omawiany tu teropod był szybszym biegaczem niż np. utahraptor.

Kości ramienna i łokciowa przypominają pod względem budowy analogiczne kości deinonych. Na kości łokciowej znaleziono struktury przypominające wzgórki współczesnych ptaków, na których są osadzone lotki. Dakotaraptor byłby największym dromeozaurydem, u którego znaleziono ślady występowania piór. Zęby są silnie spłaszczone bocznie i umiarkowanie silnie zakrzywione. Ich budowa jest zbliżona do zębów innych dromeozaurydów.

Pomimo, że Dakotaraptor był jednym z największych przedstawicieli Dromaeosauridae, to jednak proporcje jego ciała bardziej przypominały te występujące u mniejszych krewniaków, jak Dromaeosaurus czy Deinonychus. Analiza filogenetyczna wykonana przez autorów opisu sugeruje, że najbliższym krewnym dakotaraptora był Dromaeosaurus albertensis.

Paleobiologia

Jak już wspomniano, szczątki dakotaraptora pochodzą z północnoamerykańskiej formacji Hell Creek, datowanej na późny mastrycht. Ekosystem ten jest stosunkowo dobrze zbadany, jednak odkrycie tego dromeozauryda znacząco zmienia naszą wiedzę na temat tej formacji. Pokazuje to jednocześnie, że nawet dobrze zbadane osady mogą dostarczyć zupełnie nowych okazów i gatunków. Hell Creek reprezentuje środowisko nadrzecznych równin. Rośliny okrytozalążkowe stanowiły już wówczas większość flory, przeważały niewysokie drzewa przypominające dzisiejsze dęby i orzechy. Występowały też rośliny nagonasienne, jak cyprysy, czy araukarie.

Wśród dinozaurów najpowszechniejsze były rogate Triceratops. Innym ówczesnym roślinożercą był kaczodzioby Edmontosaurus. Rzadsze były: grubogłowy Pachycephalosaurus oraz 2 jego możliwe synonimy: Dracorex i Stygimoloch, pancerny Ankylosaurus czy ornitopod Thescelosaurus. Bez wątpienia dominującym drapieżnikiem był olbrzymi Tyrannosaurus. Na przeciwnym biegunie świata ówczesnych mięsożerców znajdowały się niewielki dromeozauryd Acheroraptor, cenagnatyd Anzu oraz ptakopodobny Ornitomimus.

Do tej pory uważano, że w formacji Hell Creek brakowało średniej wielkości drapieżników, i niszę tę wypełniały dorastające tyranozaury. Odkrycie dakotaraptora zmieniło ten pogląd.

Często spekuluje się na temat stadnego życia dromeozaurydów, jednak brakuje niezbitych dowodów na poparcie tego typu tez. Jeżeli tak było, dakotaraptor mógł polować nawet na duże ówczesne dinozaury roślinożerne, jak edmontozaur. Bardziej prawdopodobne wydaje się jednak, że jego ofiarami padali średniej wielkości roślinożercy. Wskazuje na to także wspomniane wcześniej przystosowanie do szybkiego poruszania się. Autorzy opisu sugerują, że dakotaraptor mógł rywalizować o pożywienie z młodymi tyranozaurami osiągającymi 6-9 m długości, jednak dorosłe osobniki zapewne niepodzielnie panowały w tym ekosystemie.

Spis gatunków

Dakotaraptor DePalma, Burnham, Martin, Larson i Bakker, 2015
D. steini DePalma, Burnham, Martin, Larson i Bakker, 2015

Bibliografia

Arbour, V.M., Zanno, L.E., Larson, D.W., Evans, D.C. & Sues, H. (2016) The furculae of the dromaeosaurid dinosaur Dakotaraptor steini are trionychid turtle entoplastra. PeerJ 4:e1691. [[1]]

DePalma, R.A., Burnham, D.A., Martin, L.D., Larson, P.L. & Bakker, R.T. (2015) "The First Giant Raptor (Theropoda: Dromaeosauridae) from the Hell Creek Formation.". Paleontological Contributions.