1972: Różnice pomiędzy wersjami
m |
m (→Dinosauria) |
||
| Linia 50: | Linia 50: | ||
|<small>[[archozaur]] nienależący do [[Dinosauria]]</small> | |<small>[[archozaur]] nienależący do [[Dinosauria]]</small> | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| − | |'''''[[Mamenchisaurus#.22M..22_hochuanensis| | + | |'''''[[Mamenchisaurus#.22M..22_hochuanensis|?Mamenchisaurus {{U|hochuanensis}}]]''''' |
|{{Kpt|[[Yang_Zhongjian|Young]] & [[Zhao]], 1972}} | |{{Kpt|[[Yang_Zhongjian|Young]] & [[Zhao]], 1972}} | ||
| − | |[[Zauropod]] ([[mamenchizauryd]]) ze środkowej/późnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]], z kostnym wyrostkiem na końcu ogona<br>[[ | + | |[[Zauropod]] ([[mamenchizauryd]]) ze środkowej/późnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]], z kostnym wyrostkiem na końcu ogona<br>Trzeci [[ważny]] [[gatunek]] ''[[Mamenchisaurus]]'', być może należący do odrębnego [[rodzaj]]u |
|- | |- | ||
|[[Sauropelta|"{{U|Peltosaurus}}"]] | |[[Sauropelta|"{{U|Peltosaurus}}"]] | ||
| Linia 66: | Linia 66: | ||
|[[Zauropod]] ([[wulkanodontyd]]) z wczesnej [[jura|jury]] [[Zimbabwe]] | |[[Zauropod]] ([[wulkanodontyd]]) z wczesnej [[jura|jury]] [[Zimbabwe]] | ||
|} | |} | ||
| − | |||
== Dinosauromorpha == | == Dinosauromorpha == | ||
Wersja z 22:54, 20 mar 2016
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1961 • 1962 • 1963 • 1964 • 1965 • 1966 • 1967 • 1968 • 1969 • 1970 |
| 1971 • 1972 • 1973 • 1974 • 1975 • 1976 • 1977 • 1978 • 1979 • 1980 |
| 1981 • 1982 • 1983 • 1984 • 1985 • 1986 • 1987 • 1988 • 1989 • 1990 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 1972 roku opisano 16 nowych nazw dinozaurów (9 nowych rodzajów, 11 nowych gatunków i 3 nowe kombinacje). Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się 6 z nich.
Dinosauromorpha
| Nazwa | Autorzy | Uwagi |
|---|---|---|
| Lagosuchus lilloensis | Romer, 1972 | = Marasuchus lilloensis |
| Lewisuchus admixtus | Romer, 1972 | ?Silezauryd ze środkowego triasu Argentyny |