2017: Różnice pomiędzy wersjami
m |
m |
||
| Linia 5: | Linia 5: | ||
== Dinosauria == | == Dinosauria == | ||
{{Szablon:Pomoc_spis}} | {{Szablon:Pomoc_spis}} | ||
| − | W 2017 roku opisano ''' | + | W 2017 roku opisano '''19''' nowych [[nazwa|nazw]] [[dinozaur]]ów ('''14''' nowych [[rodzaj]]ów, '''17''' nowych [[gatunek|gatunków]] i '''2''' nowe [[kombinacja|kombinacje]]). <br> |
Obecnie wszystkie są uznawane za [[Takson_ważny|ważne]] [[takson]]y [[nieptasi]]ch przedstawicieli Dinosauria. | Obecnie wszystkie są uznawane za [[Takson_ważny|ważne]] [[takson]]y [[nieptasi]]ch przedstawicieli Dinosauria. | ||
| Linia 16: | Linia 16: | ||
|{{Kpt|(Lü, Yi, [[Brusatte]], Yang, Li & Chen, [[2014]]) [[Carr]], [[Varricchio]], Sedlmayr, Roberts & Moore, 2017}} | |{{Kpt|(Lü, Yi, [[Brusatte]], Yang, Li & Chen, [[2014]]) [[Carr]], [[Varricchio]], Sedlmayr, Roberts & Moore, 2017}} | ||
| [[Teropod]] [[tyranozauroid]] z [[późnej]] [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]]<br>Drugi [[ważny]] [[gatunek]] ''[[Alioramus]]''<br><small>(wcześniej ''Qianzhousaurus sinensis'')</small> | | [[Teropod]] [[tyranozauroid]] z [[późnej]] [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]]<br>Drugi [[ważny]] [[gatunek]] ''[[Alioramus]]''<br><small>(wcześniej ''Qianzhousaurus sinensis'')</small> | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | | '''''[[Beibeilong|{{U|Beibeilong sinensis}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Pu, [[Zelenitsky]], Lü, [[Currie]], [[Carpenter]], Xu, Koppelhus, Jia, Xiao, Chuang, Li, Kundrát & Shen, 2017}} | ||
| + | | [[Teropod]] ([[owiraptorozaur]]) z [[późnej]] [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]], znany z embrionów stowarzyszonych z jajami ''Macroelongatoolithus'' | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| '''''[[Bonapartesaurus|{{U|Bonapartesaurus rionegrensis}}]]''''' | | '''''[[Bonapartesaurus|{{U|Bonapartesaurus rionegrensis}}]]''''' | ||
Wersja z 10:36, 10 maj 2017
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 |
| 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 |
| 2021 • 2022 • 2023 • 2024 • 2025 • 2026 • 2027 • 2028 • 2029 • 2030 ... |
Wydarzenia
- Baron i inni (2017) proponują nową hipotezę filogenezy Dinosauria, łącząc Theropoda z Ornithischia (Ornithoscelida) a nie z Sauropodomorpha
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2017 roku opisano 19 nowych nazw dinozaurów (14 nowych rodzajów, 17 nowych gatunków i 2 nowe kombinacje).
Obecnie wszystkie są uznawane za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria.
| Nazwa | Autorzy opisu | Uwagi |
|---|---|---|
| Alioramus sinensis | (Lü, Yi, Brusatte, Yang, Li & Chen, 2014) Carr, Varricchio, Sedlmayr, Roberts & Moore, 2017 | Teropod tyranozauroid z późnej kredy Chin Drugi ważny gatunek Alioramus (wcześniej Qianzhousaurus sinensis) |
| Beibeilong sinensis | Pu, Zelenitsky, Lü, Currie, Carpenter, Xu, Koppelhus, Jia, Xiao, Chuang, Li, Kundrát & Shen, 2017 | Teropod (owiraptorozaur) z późnej kredy Chin, znany z embrionów stowarzyszonych z jajami Macroelongatoolithus |
| Bonapartesaurus rionegrensis | Cruzado-Caballero & Powell, 2017 | Ornitopod hadrozauryd z późnej kredy Argentyny |
| Chenanisaurus barbaricus | Longrich, Pereda-Superbiola, Jalil, Khaldoune & Jourani, 2017 | Teropod abelizauryd z późnej kredy Maroka |
| Daspletosaurus horneri | Carr, Varricchio, Sedlmayr, Roberts & Moore, 2017 | Teropod (tyranozauryd) z późnej kredy USA z narządem zmysłu na pysku podobnym do tego u dzisiejszych krokodyli Drugi ważny gatunek Daspletosaurus |
| Galeamopus pabsti | Tschopp & Mateus, 2017 | Zauropod (diplodokid) z późnej jury USA Drugi ważny gatunek Galeamopus |
| Isaberrysaura mollensis | Salgado, Canudo, Garrido, Moreno-Azanza, Martínez, Coria & Gasca, 2017 | Bazalny Neornithischia z wczesnej-środkowej jury Argentyny o czaszce przypominającej tyreofora |
| Jianianhualong tengi | Xu, Currie, Pittman, Xing, Meng, Lü, Hu & Yu, 2017 | Teropod troodontyd z wczesnej kredy Chin |
| Moabosaurus utahensis | Britt, Scheets, & Whiting, 2017 | Zauropod z wczesnej kredy USA |
| Tarchia teresae [1] | Penkalski & Tumanova, 2017 | Ankylozaur (ankylozauryd) z późnej kredy Mongolii, drugi ważny gatunek Tarchia |
| Shuangbaisaurus anlongbaoensis | Wang, You, Pan & Wang, 2017 | Teropod z wczesnej jury Chin |
| Sinosaurus sinensis | (Hu, 1993) Wang, You, Pan & Wang, 2017 | Teropod ze środkowej jury Chin (wcześniej "Dilophosaurus" sinensis) |
| Tengrisaurus starkovi | Averianov & Skutschas, 2017 | Zauropod (tytanozaur) z wczesnej kredy Rosji |
| Triunfosaurus leonardii | de Souza Carvalho, Salgado, Lindoso, de Araújo-Júnior, Nogueira & Soares, 2017 | Zauropod (tytanozaur) z wczesnej kredy Brazylii |
| Vouivria damparisensis | Mannion, Allain & Moine, 2017 | Zauropod (brachiozauryd) z późnej jury Francji |
| Xingxiulong chengi | Wang, You & Wang, 2017 | Zauropodomorf z wczesnej jury Chin |
| Yehuecauhceratops mudei | Rivera-Sylva, Frey, Stinnesbeck, Guzmán-Gutiérrez & González-González, 2017 | Ceratops (centrozauryn) z późnej kredy Meksyku |
| Zhongjianosaurus yangi | Xu & Qin, 2017 | Teropod (dromeozauryd) z wczesnej kredy Chin |
| Zuoyunlong huangi[2] | Wang, You, Wang, Xu, Yi, Xie, Jia & Xing, 2017 | Ornitopod (bazalny hadrozauroid) z późnej kredy Chin |