Adratiklit

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński
Korekta: Maciej Ziegler


Adratiklit (adratiklit)
Dieta roślinożerny
Miejsce Maroko, region Fez-Meknes

Grupa El Mers - formacja ?El Mers II

Czas
252 201,4 143,1
66

ok. 168-166 Ma
środkowa jura (?baton)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Thyreophora

Stegosauria

Stegosauridae

Neostegosauria

Dacentrurinae

Adratiklit boulahfa.png
Rekonstrukcja Adratiklit. Autor: Connor Ashbridge [2]

Wstęp

Adratiklit to rodzaj roślinożernego dinozaura z grupy stegozaurów, który żył w środkowej jurze na terenie dzisiejszego Maroko. Został on opisany w 2020 r. przez zespół paleontologów pod kierunkiem Susannah Maidment. Jest to jeden z najstarszych znanych przedstawicieli Stegosauria.

Etymologia

Nazwa Adratiklit pochodzi od słów adras i tiklit, które w języku Berberów oznaczają odpowiednio „góra” i „jaszczurka”. Epitet gatunkowy boulahfa nawiązuje do lokalizacji znaleziska.

Materiał kopalny

Sylwetka Adratiklit z zaznaczonymi odnalezionymi elementami. Autor: SlvrHwk [1]

Holotyp (NHMUK PV R37366) to pojedynczy kręg grzbietowy.

Materiał przypisany to trzy kręgi szyjne, kręg grzbietowy, lewa kość ramienna. Szczątki te nie były stowarzyszone z holotypem, ale wykazują one budowę typową dla stegozaurów i pochodzą z tej samej lokalizacji. Dlatego Maidment i współpracownicy uznali, że pochodzą one od tego samego taksonu.

Budowa i filogeneza

Adratiklit znany jest z bardzo nielicznych szczątków. Mimo to autorom opisu udało się wskazać dwie cechy budowy kręgów grzbietowych, wyróżniające go spośród innych stegozaurów. Trzy dalsze cechy dotyczą kręgów szyjnych, należących do materiału przypisanego. Z analizy filogenetycznej przeprowadzonej przez autorów wynika, że był on bliżej spokrewniony z europejskimi Dacentrurus i Miragaia niż z południowoafrykańskim Kentrosaurus.

Spis gatunków

Adratiklit Maidment, Raven, Ouarhache i Barrett, 2020
A. boulahfa Maidment, Raven, Ouarhache i Barrett, 2020

Bibliografia

Maidment, S. C. R., Raven, T. J., Ouarhache, D., & Barrett, P. M. (2020). "North Africa's first stegosaur: Implications for Gondwanan thyreophoran dinosaur diversity". Gondwana Research, 77(82-97). doi:10.1016/j.gr.2019.07.007