Furcatoceratops: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
m
m
Linia 34: Linia 34:
 
}}
 
}}
 
==Wstęp==
 
==Wstęp==
''Furcatoceratops'' to [[centrozauryn]] blisko spokrewniony z ''[[Avaceratops]]'' i ''[[Nasutoceratops]]'' żyjący w późnej kredzie na terenach dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Dinozaur ten jest znany również pod pseudonimem "Ava" (Takasaki i in., 2022).
+
''Furcatoceratops'' to [[centrozauryn]] blisko spokrewniony z ''[[Avaceratops]]'' i ''[[Nasutoceratops]]'' żyjący w późnej kredzie na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Dinozaur ten nosi pseudonimem "Ava" (Takasaki i in., 2022).
  
 
==Materiał kopalny==
 
==Materiał kopalny==

Wersja z 23:30, 11 paź 2023

Autor: Paweł Konarzewski


Furcatoceratops (furkatoceratops)
Długość ok. 3,5 m
Dieta roślinożerny
Miejsce USA - Montana

(formacja Judith River - ogniwo Coal Ridge)

Czas
252 201 145
66

ok. 75,9-75,3 Ma
późna kreda (kampan)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Ceratopsia

Ceratopsoidea

Ceratopsidae

Centrosaurinae

Nasutoceratopsini

Furcatoceratops mount.jpg
Zrekonstruowany szkielet Furcatoceratops . Fot. ケラトプスユウタ [2]

Wstęp

Furcatoceratops to centrozauryn blisko spokrewniony z Avaceratops i Nasutoceratops żyjący w późnej kredzie na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Dinozaur ten nosi pseudonimem "Ava" (Takasaki i in., 2022).

Materiał kopalny

Rekonstrukcja szkieletu Furcatoceratops pokazująca odnalezione kości. Autor: Scott Hartman

Jedyny znany okaz o numerze katalogowym NSM PV 24660 to bardzo dobrze zachowany szkielet dojrzewającego osobnika zawierający niekompletną czaszkę oraz elementy pozaczaszkowe (zob. rys. obok). Zachowało się więcej kości po lewej stronie ciała niż prawej. Badanie histologiczne kości wskazuje, że Furcatoceratops w chwili śmierci miał 2-3 lata i był większy rozmiarami od holotypu Avaceratops.

Budowa

Holotyp Furcatoceratops. Fot. Eight heads serpent [1].

Furcatoceratops to niewielki ceratopsyd mający okazałą kryzę z wachlarzowatą kością łuskową. Miał on dość długie, skierowane do przodu rogi nadoczne, które były owalne w przekroju. Różki ciemieniowe (epiparietales) były stosunkowo mniejsze od różków znajdujących się na kości łuskowej (episquamosales). W odróżnieniu od zaawansowanych centrozaurynów nie miał on rogu na kości nosowej. W kości szczękowej znajdowało się co najmniej 27 zębodołów. Furcatoceratops nie miał w czaszce dodatkowego okna przedoczodołowego jak Diabloceratops czy Zuniceratops. Anatomia szkieletu pozaczaszkowego była bardzo podobna jak u reszty przedstawicieli Ceratopsidae.

Etymologia

Nazwa rodzajowa to połączenie łacińskiego słowa furcatus ("podobny do widelca") w odniesieniu się do kierunku nachylenia rogów nadocznych oraz greckiego wyrażenia ceratops znaczącego "rogate oblicze" lub "rogatą twarz". Epitet gatunkowy elucidans pochodzi od łacińskiego słowa elucidate ("wyjaśnić"), ponieważ holotyp dostarcza wielu informacji na temat osteologii u przedstawicieli Ceratopsidae.

Spis gatunków

Furcatoceratops Ishikawa, Tsuihiji & Manabe, 2023
F. elucidans Ishikawa, Tsuihiji & Manabe, 2023

Bibliografia

Ishikawa, H., Tsuihiji, T & Manabe, M. (2023). "Furcatoceratops elucidans, a new centrosaurine (Ornithischia: Ceratopsidae) from the upper Campanian Judith River Formation, Montana, USA". Cretaceous Research. 105660. doi:10.1016/j.cretres.2023.105660

Takasaki, R., Chiba, K., Fiorillo, A. R., Brink, K. S., Evans, D. C., Fanti, F., ... & Ishigaki, S. (2022). "Description of the first definitive Corythosaurus (Dinosauria, Hadrosauridae) specimens from the Judith River Formation in Montana, USA and their paleobiogeographical significance. The Anatomical Record". doi:10.1002/ar.25097