Aorun

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Eryk Sroka Marcin Szermański

Tomasz Singer

Krzysztof Stuchlik

Kamil Kamiński


Aorun
Długość: 1 m
Masa: ok. 1,5 kg
Miejsce występowania: Chiny - Xinjiang

(formacja Wucaiwan)

Czas występowania ok. 161,5 Ma

przełom środkowej i późnej jury (oksford / kelowej)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Aorun zhaoi Final.png

Rekonstrukcja głowy.

Autor: TheNanotyrant.

Wstęp

Aorun to mały późnojurajski teropod występujący na terenie dzisiejszych Chin. Jest piątym teropodem odkrytym w osadach formacji Wucaiwan (jednym z nich jest Monolophosaurus). Został odnaleziony w 2006 roku, a jego opis został sporządzony dopiero w roku 2014 przez Choiniere'a i współpracowników.

Materiał kopalny

Holotyp (o numerze katalogowym IVPP V15709) składa się z czaszki i częściowo artykułowanego szkieletu pozaczaszkowego, w skład którego wchodzą: kręg szyjny, grzbietowy i trzy ogonowe, lewa kość łokciowa, lewa "dłoń", dystalna część kości łonowej i artykulowana lewa i prawa tibiotarsi (kość łydkowa), kości śródstopia i "stopy" (Choiniera i in., 2014). Mortimer (online) wymienia jeszcze kości promieniowe. Osobnik ten w chwili śmierci miał mnie niż rok. Okaz ten mieści się w zbiorach Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii, w Pekinie, w Chinach.

Filogeneza

Wg autorów opisu Aorun był celurozaurem bardziej zaawansowanym od Tyrannosauroidea, lecz prymitywniejszym niż Compsognathidae, albo bazalnym przedstawicielem Maniraptora, także prymitywniejszym od kompsognatydów. W analizie Xu i in. (2018) okazał się on najbardziej bazalnym alwarezzauroidem. Z kolei wg Hartmana i in. (2019) Aorun był kompspgantydem.

Paleobiologia

Nie ulega wątpliwości że Aorun był małym, zwinnym mięsożercą. W skład jego diety wchodziły prawdopodobnie jaszczurki i małe ssaki. Klimat formacji Wucaiwan w czasie gdy występował Aorun zhaoi był ciepły i prawdopodobnie wilgotny, z porami suchymi.

Etymologia

Jego nazwa rodzajowa pochodzi z mandaryńskiego i znaczy "Smoczy Król ze Wschodu" - postaci z klasyki chińskiej epiki pt. "Podróż na zachód" (Yourney To The West). Epitet gatunkowy zhaoi honoruje Zhao Xijina, jednego z najbardziej znanych chińskich paleontologów.

Spis gatunków

Aorun Choiniere, Clark, Forster, Norell, Eberth, Erickson, Chu i Xu, 2014
A. zhaoi Choiniere, Clark, Forster, Norell, Eberth, Erickson, Chu i Xu, 2014

Bibliografia

Choiniere, J.N., Clark, J.M., Forster, C.M., Norell, M.A., Eberth, D.A., Erickson, G.M., Chu, H. i X. Xu. 2014. A juvenile specimen of a new coelurosaur (Dinosauria: Theropoda) from the Middle–Late Jurassic Shishugou Formation of Xinjiang, People’s Republic of China. Journal of Systematic Palaeontology. doi:10.1080/14772019.2013.781067

Hartman, S., Mortimer, M., Wahl, W.R., Lomax, D.R., Lippincott, J., Lovelace, D.M. (2019). "A new paravian dinosaur from the Late Jurassic of North America supports a late acquisition of avian flight". PeerJ. 7: e7247. doi:10.7717/peerj.7247.

Mortimer, M. (online 2019).

Xu, X., Choiniere, J., Tan, Q., Benson, R.B.J; Clark, J., Sullivan, C., Zhao, Q., Han, F., Ma, Q., He, Y., Wang, S., Xing, H., Tan, L. (2018). "Two Early Cretaceous Fossils Document Transitional Stages in Alvarezsaurian Dinosaur Evolution". Current Biology. 28, 1-8. doi:10.1016/j.cub.2018.07.057.