Corythoraptor

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Kamil Kamiński


Corythoraptor (korytoraptor)
Długość: > 1,6 m
Masa: ? kg
Miejsce występowania: Chiny - prowincja Jiangxi

(formacja Nanxiong)

Czas występowania

późna kreda (kampanmastrycht)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Oviraptorosauria

Oviraptoridae

Corythoraptor restoration.jpg

Rekonstrukcja. Autor: Danny Cicchetti.

[3].

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Corythoraptor to rodzaj owiraptorozaura z późnej kredy Chin. Znany jest tylko z jednego, ale za to niemal kompletnego szkieletu. Jego najbliższym krewnym był prawdopodobnie znany z tej samej formacji skalnej Huanansaurus. Corythoraptor został nazwany i opisany w 2017 r. przez zespół paleontologów pod kierunkiem Junchang Lü.

Etymologia

Nazwa Corythoraptor nawiązuje do podobieństwa grzebienia czaszkowego do podobnego tworu u współczesnego kazuara. Epitet gatunkowy honoruje prof. Louisa L. Jacobsa, za jego wkład w badania dinozaurów oraz mentoring dla trzech spośród autorów opisu.

Materiał kopalny

Holotyp (JPM-2015-001) to niemal kompletny szkielet nie w pełni wyrośniętego osobnika. Brakuje jedynie fragmentów czaszki, części kręgów grzbietowych, krzyżowych, większości ogona i niektórych kości obręczy barkowej.

Budowa

Corythoraptor był średniej wielkości owiraptorozaurem. Czaszka była głęboka i bezzębna, podobnie jak u innych przedstawicieli tej grupy dinozaurów. Kość szczękowa w pobliżu szwu łączącego ją z kością przedszczękową tworzyła skierowany do dołu wyrostek przypominający ząb. Podobne struktury występowały też u innych owiraptorydów. Końcówka żuchwy była skierowana nieco w dół. Na szczycie czaszki znajdował się wysoki grzebień, o wewnętrznej strukturze zbliżonej do współczesnego kazuara. Jego grzbietowa część była bardzo cienka i zawierała puste przestrzenie. Jedną z charakterystycznych cech czaszki korytoraptora były długie, wąskie nozdrza.

Holotyp i rekonstrukcja szkieletu. Na biało – znalezione kości. Źródło: Lü i in., 2017 [1].

Szyja składała się z dwunastu kręgów, z których największe były szósty i jedenasty. Kręgi od drugiego do czwartego nie zawierały pleuroceli (bocznych otworów pneumatycznych). Co ciekawe, szyja była dwa razy dłuższa od grzbietowego odcinka kręgosłupa i nieco dłuższa od kończyn przednich razem z dłońmi. Zachowało się tylko sześć kręgów grzbietowych, tak więc i całkowita liczba pozostaje nieznana. Ogólnie były one krótsze niż te z odcinka szyjnego. Przednie kręgi ogonowe miały niemal płaskie powierzchnie stawowe i zawierały pleurocele (niewielkie w dwóch pierwszych i większe w dalszych kręgach).

Kość ramienna była nieco dłuższa niż promieniowa i łokciowa. Kończyny przednie miały trzy palce o długich, masywnych paliczkach zakończonych zakrzywionymi pazurami. Łącznie stanowiły one ponad 70% długości kończyn tylnych. Jak u większości owiraptorozaurów, kość udowa była krótsza od piszczelowej, a śródstopie wydłużone, co świadczy o zdolności do szybkiego biegu.

Paleobiologia

Czaszka korytoraptora w porównaniu ze współczesnym kazuarem. Źródło: Lü i in., 2017 [2].

Wydłużona szyja i ostre, zakrzywione pazury mogą wskazywać, że korytoraptor prowadził tryb życia podobny do dzisiejszych kazuarów. Prawdopodobnie więc żywił się głównie roślinami, takimi jak nasiona i owoce, uzupełniając dietę o schwytane ssaki, jaszczurki, żaby i inne niewielkie zwierzęta. Autorzy opisu rozważali trzy hipotezy odnośnie funkcji grzebienia czaszkowego: funkcja termoregulacyjna – duże wewnętrzne zatoki miałyby pozwalać na rozpraszanie ciepła wytwarzanego przez mózg; funkcja akustyczna – poprawa zdolności do odbierania i wytwarzania dźwięków o niskiej częstotliwości, pomocna w unikaniu drapieżników i ewentualnym znajdowaniu ofiar; funkcja społeczna – częściowo połączona z akustyczną – wabienie partnera za pomocą wydawanych dźwięków lub poprzez sam efekt wizualny grzebienia. Najbardziej prawdopodobne wydaje się, że grzebień pełnił jednocześnie kilka funkcji.

Spis gatunków

Corythoraptor Junchang, Guoqing, Kundrat, Young-Nam, Zhenyuan, Kobayashi, Caizhi, Fangfang, Hanfeng, 2017
C. jacobsi Junchang, Guoqing, Kundrat, Young-Nam, Zhenyuan, Kobayashi, Caizhi, Fangfang, Hanfeng, 2017

Bibliografia

Lü, J.; Li, G; Kundrát, M.; Lee, Y.; Zhenyuan, S.; Yoshitsugu, K.; Caizhi, S.; Fangfang, T.; Hanfeng, L (2017). "High diversity of the Ganzhou Oviraptorid Fauna increased by a new “cassowary-like” crested species". Scientific Reports. 7. doi:10.1038/s41598-017-05016-6.