Huanansaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Kamil Kamiński


Huanansaurus (huananzaur)
Długość: ?
Masa: ?
Miejsce występowania: Chiny - prowincja Jiangxi

(formacja Nanxiong)

Czas występowania

późna kreda (kampanmastrycht)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Oviraptorosauria

Oviraptoridae

Huanansaurus restoration.jpg

Rekonstrukcja. Autor: Danny Cicchetti. [4].

Mapa znalezisk:
Wczytywanie mapy…

Wstęp

Huanansaurus to rodzaj owiraptorozaura z późnej kredy Chin. Znany jest tylko z jednego, niekompletnego szkieletu. Został opisany w 2015 r przez zespół paleontologów pod kierunkiem Lü Junchanga.

Etymologia

Nazwa Huanansaurus pochodzi od słowa Huanan, w języku chińskim oznaczającego południowe Chiny. Epitet gatunkowy nawiązuje do Ganzhou City, gdzie odnaleziono szczątki tego zwierzęcia.

Materiał kopalny

Holotyp (HGM41HIII-0443) to niemal kompletna czaszka i niekompletny szkielet pozaczaszkowy. Brakuje przede wszystkim tylnych kręgów szyjnych, kręgów grzbietowych, ogonowych i miednicy, a kończyny zachowały się fragmentarycznie.

Rekonstrukcja głowy. Autor: Levi Bernardo [1].

Budowa

Czaszka holotypu mierzyła niecałe 21 cm i cechowała się wysokim stopniem pneumatyzacji. Dotyczyło to zwłaszcza kości nosowych, łzowych i przedszczękowych. Podobnie jak w przypadku innych owiraptorydów, czaszka była stosunkowo krótka, wysoka i bezzębna Nozdrza zewnętrzne były wyraźnie wydłużone. Wzdłuż górnej części czaszki biegł niski, płaski grzebień.

Kość ramienna miała niemal taką samą długość co kość promieniowa. Paliczki dłoni były względnie długie i masywne. Trzy palce kończyły się długimi, silnie zakrzywionymi pazurami, przy czym pazur trzeciego palca był najsmuklejszy. Kończyny tylne zachowały się jedynie fragmentarycznie. Ich pazury były delikatniejszej budowy niż w przypadku przednich łap.

Kończyny przednie. Źródło: Lü i in., 2015. [2].

Paleobiologia i paleoekologia

Czaszka. Źródło: Lü i in., 2015. [3].

W formacji Nanxiong Huanansaurus koegzystował z kilkoma innymi owiraptorozaurami. Lü i in. (2013) spekulują, że poszczególne gatunki zajmowały różne nisze ekologiczne. Nankangia, Ganzhousaurus i Jiangxisaurus miały prostą dolną krawędź kości zębowej, co prawdopodobnie nie pozwalało na tak szerokie rozwarcie pyska jak u owiraptorozaurów mających zakrzywioną do dołu dolną szczękę. Mogło to być przystosowanie do odżywiania się miękkimi i mniejszymi kąskami, jak liście i nasiona. Zwierzęta te byłyby więc głównie roślinożerne, podczas gdy np. Banji, mający zakrzywiona do dołu żuchwę wydaje się lepiej przystosowany do pokarmu mięsnego. Huanansaurus nie miał prostej dolnej krawędzi żuchwy (była ona wklęsła), ale jej przednia część nie zakrzywiała się silnie ku dołowi. Jeśli hipoteza Lü i in. (2013) jest poprawna, to Huanansaurus prawdopodobnie odżywiał się głównie pokarmem roślinnym. Takie zróżnicowanie pod względem preferencji pokarmowych pozwalałoby różnym gatunkom owiraptorozaurów żyć obok siebie bez nadmiernej konkurencji między poszczególnymi taksonami.

Spis gatunków

Huanansaurus , Pu, Kobayashi, Xu, Chang, Shang, Liu, Lee, Kundrát i Shen, 2015
N. ganzhouensis , Pu, Kobayashi, Xu, Chang, Shang, Liu, Lee, Kundrát i Shen, 2015

Bibliografia

Lü, J., Yi, L., Zhong, H. & Wei, X. (2013) "A New Oviraptorosaur (Dinosauria: Oviraptorosauria) from the Late Cretaceous of Southern China and Its Paleoecological Implications" PLoS ONE, 8(11), e80557. doi:10.1371/journal.pone.0080557.

Lü, J., Pu, H., Kobayashi, Y., Xu, L., Chang, H., Shang, Y., Liu, D., Lee, Y., Kundrát, M., Shen, C. (2015). "A New Oviraptorid Dinosaur (Dinosauria: Oviraptorosauria) from the Late Cretaceous of Southern China and Its Paleobiogeographical Implications". Scientific Reports. 5 (11490). doi:10.1038/srep11490.