Dale Russell

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dale A. Russell

Russelld.jpg
Źródło: [1]

Data urodzenia: 27 grudnia 1937,

San Francisco

Data śmierci: 19 grudnia 2019
Narodowość: Kanada
Instytucje: The Department of Marine Earth,

Atmospheric Sciences of North Carolina State University

Opisane gatunki:
(15)

Biografia

Dale Alan Russell (ur. 1937, zm. 2019) to kanadyjski paleontolog i geolog. Kustosz Narodowego Muzeum Kanady w Ottawie i profesor MEAS (The Department of Marine Earth and Atmospheric Sciences) na Stanowym Uniwersytecie Północnej Karoliny. Znany z badań nad teropodami (zwłaszcza grup Ornithomimosauria i Tyrannosauroidea) i zasugerowania pozaziemskiej przyczyny wyginięcia dinozaurów – Russell był jednym z pierwszych paleontologów, który twierdził, że wymieranie późnokredowe było spowodowane uderzeniem asteroidy lub wybuchem supernowej. Jest autorem eksperymentu myślowego o nazwie "dinozauroid" – jest to hipotetyczna, inteligentna istota, która mogłaby wyewoluować z niewielkich teropodów takich jak Troodon, gdyby nie nastąpiła masowa zagłada gatunków na przełomie kredy i paleogenu. Istota ta – z wyprostowaną postawą i chwytnymi dłoniami – miałaby przypominać człowieka.

Wg Bentona (2008) Dale Russell opisał i nazwał 15 gatunków dinozaurów, z czego (stan na 2005 rok) wszystkie są ważne z naukowego punktu widzenia. Większość z nich to teropody i zauropody.

Bibliografia

Benton M.J, (2008) "How to find a dinosaur, and the role of synonymy in biodiversity studies". Paleobiology, 34(4), pp. 516–533

http://de.wikipedia.org/wiki/Dale_Russell