Gobiraptor

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Gobiraptor (gobiraptor)
Długość ok. 1,3 m (bardzo młody osobnik)
Dieta roślinożerny/wszystkożerny
Miejsce Mongolia

Ajmak południowogobijski (formacja Nemegt, stanowisko Altan Uul III)

Czas
252 201 145
66

ok. 75-69 Ma
późna kreda (mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Oviraptorosauria

Oviraptoridae

Gobiraptor.png
Sylwetka gobiraptora z zaznaczonymi znanymi kośćmi. Źródło: Lee i in., 2019.

Wstęp

Gobiraptor to rodzaj teropoda z rodziny Oviraptoridae żyjącego w późnej kredzie na terenie dzisiejszej Mongolii. Znaleziono jeden niekompletny szkielet tego zwierzęcia, należący do bardzo młodego osobnika. Gobiraptor został nazwany w 2019 r. przez Sungjina Lee i współpracowników.

Etymologia

Nazwa Gobiraptor pochodzi od pustyni Gobi oraz łacińskiego słowa raptor („złodziej”, „rabuś”). Epitet gatunkowy minutus nawiązuje do niewielkich rozmiarów holotypu.

Materiał kopalny

Holotyp (MPC-D/ 102/111) to niekompletny szkielet obejmujący częściowa czaszkę z żuchwą, kręg krzyżowy i kilka przednich kręgów ogonowych, fragmenty prawej łopatki i kości ramiennej, niekompletną miednicę, obie k. udowe i większość lewej stopy (zob. rys. obok).

Kości czaszki. Źródło: McDonald i in., 2018. [1].

Budowa i paleobiologia

Gobiraptor znany jest z pojedynczego szkieletu bardzo młodego osobnika, nie wydaje się jednak prawdopodobne, by mógł być po prostu niedojrzałym okazem któregoś z nazwanych wcześniej owiraptorydów z formacji Nemegt. Pod względem budowy nie odbiegał on zbytnio od swoich krewniaków, będąc ptakopodobnym, niedużym zwierzęciem o wysokiej czaszce, zaopatrzonej w masywny, bezzębny dziób. Najbardziej charakterystyczna była morfologia żuchwy gobiraptora. Zdaniem autorów opisu wskazuje ona na przystosowanie do odżywiania się nasionami, małżami i innym twardym pokarmem. Śródstopie nie miało wykształconej struktury arctometatarsus, co interpretuje się jako brak przystosowania do szybkiego biegu. Prawdopodobnie omawiany teropod nie był więc aktywnym drapieżnikiem i zajmował odmienną niszę ekologiczną niż inne owiraptorozaury z formacji Nemegt. Najbliższymi krewniakami gobiraptora były prawdopodobnie rodzaje pochodzące z formacji Nanxiong - Banji, Tongtianlong i Jiangxisaurus.

Spis gatunków

Gobiraptor Lee, Lee, Chinsamy, , Barsbold i Tsogbataar, 2019
G. minutus Lee, Lee, Chinsamy, , Barsbold i Tsogbataar, 2019

Bibliografia

Lee, S., Lee, Y.-N., Chinsamy, A., Lü, J., Barsbold, R., Tsogtbaatar, K. (2019). "A new baby oviraptorid dinosaur (Dinosauria: Theropoda) from the Upper Cretaceous Nemegt Formation of Mongolia". PLOS ONE. 14 (2): e0210867. doi:10.1371/journal.pone.0210867.