Huallasaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Huallasaurus (hualazaur)
Dieta roślinożerny
Miejsce Argentyna, Rio Negro

(formacja Los Alamitos)

Czas
252 201 145
66

ok. 84-66 Ma
późna kreda (kampan - mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Ornithopoda

Iguanodontia

Hadrosauroidea

Hadrosauridae

Saurolophinae

Austrokritosauria

Hadrosaur museum.jpg
Zrekonstruowany szkielet. Autor zdjęcia: Mathijs de Bruijne [1].

Wstęp

Huallasaurus to rodzaj płaskogłowego hadrozauryda z kladu Kritosaurini. Został on opisany w 2022 r. przez Sebastian Rozadillę i współpracowników. Początkowo opisywano go jako ”Kritosaurus” australis.

Etymologia

Nazwa rodzajowa Huallasaurus pochodzi od słowa Hualla, oznaczającego „kaczka” w języku Mapuczów (południowoamerykańskich Indian). Epitet gatunkowy australis wywodzi się od greckiego australo („południowy”).

Materiał kopalny

Holotyp (MPCN-PV 2) to niekompletny szkielet obejmujący fragmenty czaszki (prawa k. przedczołowa i lewa k. zaoczodołowa), większość k. krzyżowej, żebra, wiekszość środkowych kręgów ogonowych, mostek, prawą k. kruczą z łopatką, obie k. biodrowe, kulszowe i łonowe, lewą k. udową i fragment prawej.

Paratypy należą do kilkunastu osobników i obejmują liczną fragmenty czaszki, kręgi oraz elementy kończyn, obręczy barkowej i miednicy.

Budowa i pokrewieństwo

Huallasaurus zapewne wyglądał podobnie jak inne "dinozaury kaczodziobe" i prowadził tryb życia spokojnego roślinożercy, poruszającego się zarówno dwu- jak i czworonożnie. Od innych hadrozaurydów różnił się szczegółami budowy czaszki i miednicy. Jego najbliższymi krewniakami były Kelumapusaura i Bonapartesaurus.

Spis gatunków

Huallasaurus Rozadilla, Brisson-Egli, Agnolin, Aracianga-Rolando i Novas 2022
H. australis Rozadilla, Brisson-Egli, Agnolin, Aracianga-Rolando i Novas 2022
= Kritosaurus australis Michael Brett-Surman, 1979

Bibliografia

Rozadilla, S., Brissón-Egli, F., Agnolín, L.F., Aranciaga-Rolando, A.M., Novas, F.E. (2022). "A new hadrosaurid (Dinosauria: Ornithischia) from the Late Cretaceous of northern Patagonia and the radiation of South American hadrosaurids". Journal of Systematic Palaeontology. doi:10.1080/14772019.2021.2020917