Jinbeisaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Jinbeisaurus
Dieta mięsożerny
Miejsce Chiny

Shanxi (formacja Huiquanpu)

Czas
252 201 145
66

późna kreda

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Tyrannosauroidea

Xiongguanlong NT.jpg
Rekonstrukcja Xiongguanlong. Jinbeisaurus był zapewne podobny. Autor: Nobu Tamura.


Wstęp

Jinbeisaurus to rodzaj średniej wielkości teropoda z kladu Tyrannosauroidea żyjącego w późnej kredzie na obszarach dzisiejszych Chin. Został on nazwany w 2019 r. przez Wu Xiao-chuna i współpracowników. Znamy tylko pojedynczy, niekompletny okaz tego zwierzęcia.

Etymologia

Nazwa Jinbeisaurus pochodzi od chińskich słów Jinbei (skrócona nazwa prowincji Shanxi), bei („północ”) oraz łacińskiego saurus („gad”, „jaszczur”). Epitet gatunkowy honoruje Souzhu Wanga, za jego wkład w rozwój paleontologii prowincji Shanxi.

Materiał kopalny

Holotyp (SMG V0003) obejmuje kości szczękowe (w tym jedną niepełną), część prawej kości zębowej, dwa trzony kręgów szyjnych, pięć trzonów kręgów grzbietowych i niekompletną prawą k. łonową. Szczątki były rozrzucone na przestrzeni ośmiu metrów kwadratowych i przypuszczalnie pochodzą od jednego dorosłego osobnika.

Budowa i filogeneza

Jak na przedstawiciela Tyrannosauroidea, Jinbeisaurus był dość niewielkim zwierzęciem i zdecydowanie ustępował rozmiarami bardziej zaawansowanym przedstawicielom tego kladu, nie wspominając o tyranozaurydach. Na podstawie zachowanych kości, długość jego czaszki oszacowano na ok. 66 cm, a więc zbliżoną do Xiongguanlong, ocenianego przeważnie na 4-5 m. Jinbeisaurus był więc średniej wielkości mięsożercą o silnych szczękach i ostrych zębach. Kości szczękowe zawierały po 13 zębów, a zębowe -16. Jedną z jego charakterystycznych cech było specyficzne piłkowanie zębów – na jednostkę długości przypadała podobna liczba ząbków po obu krawędziach zęba, zarówno w górnej, jak i w dolnej szczęce.

Jinbeisaurus był dość zaawansowanym tyranozauroidem, prawdopodobnie bliższym tyranozaurydom od Xiongguanlong i Suskityrannus.

Spis gatunków

Jinbeisaurus Wu, Shi, Dong, Carr, Yi i Xu, 2020
J. wangi Wu, Shi, Dong, Carr, Yi i Xu, 2020

Bibliografia

Wu, X.-c., Shi, J.-R., Dong, L/-Y., Carr, T.D., Yi, J. & Xu S.-C. (2020). "A new tyrannosauroid from the Upper Cretaceous of Shanxi, China". Cretaceous Research. 104357. doi:10.1016/j.cretres.2019.104357.