John Horner

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Korekta:
Marcin Szermański


prof. John "Jack" R. Horner

Jack Horner.jpg
Źródło: [1]

Data urodzenia: 15. czerwca 1946, Shelby
Narodowość: USA
Instytucje: Univeritety of Montana
Opisane gatunki:
(9)

Biografia

John "Jack" Horner to jeden z najsłynniejszych paleontologów naszych czasów. Stał się znany w momencie odkrycia i opisania Maiasaura – ornitopoda, który troskliwie opiekował się swoim potomstwem. Horner odnalazł m.in. liczne gniazda i jaja tego dinozaura.

Prócz przeprowadzanych wykopalisk w Ameryce Północnej (np. stan Montana) odbywał również zagraniczne ekspedycje naukowe, m.in. do Azji, gdzie odkrył ponad 100 szkieletów należących do rodzaju Psittacosaurus. Obecnie jest kustoszem w Muzeum Gór Skalistych w Bozeman (Museum of the Rockies) oraz wykłada na uniwersytecie.

Popularny nie tylko w środowisku paleontologicznym Jack Horner specjalizuje się głównie w dinozaurach ptasiomiednicznych – najwięcej uwagi skupia wokół tematyki hadrozaurów i ceratopsów, a ostatnio także pachycefalozaurów. Jest również najbardziej znanym krytykiem teorii drapieżnictwa słynnego Tyrannosaurus rex, z czym nie zgadza się większość paleontologów. Znalazł także wiele jego szkieletów, w tym prawdopodobnie największy znany, znany jako "Celeste" lub "C. rex" – ma być on większy od największego dotychczas odnalezionego (zwanego "Sue") o około 10 %. 3 lata później odnalazł kość udową (femur) należącą do T. rex, z której w 2007 roku udało się naukowcom wyabstrahować białka.

Na jego cześć nazwano gatunki dinozaurów - Achelousaurus horneri, Anasazisaurus horneri (pierwotnie nazwany Kritosaurus navajovius przez samego Hornera) i Oohkotokia horneri.

Wybrany dorobek naukowy: [2]

Media

Horner (wraz z Bobem Bakkerem) współpracował blisko ze Stevenem Spielbergiem przy kręceniu filmu "Park Jurajski". Jedna z głównych postaci trylogii – dr Alan Grant – była w pewnym stopniu wzorowana na Jacku Hornerze.

Bibliografia

http://www.montana.edu/wwwes/facstaff/horner.htm

http://www.museumoftherockies.org/

http://en.wikipedia.org/wiki/Jack_Horner_(paleontologist)

http://www.factmonster.com/spot/horner1.html

http://www.enchantedlearning.com/subjects/dinosaurs/glossary/Paleontologists.shtml