Pulaosaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Michał Siedlecki


Pulaosaurus (pulaozaur)
Długość ok. 77 cm (osobnik młodociany)
Dieta roślinożerny
Miejsce Chiny - Hebei

(formacja Tiaojishan)

Czas
252 201,4 143,1
66

ok. 168-157 Ma
środkowa - późna jura (kelowej-oksford)

Systematyka Dinosauria

Ornithischia

Neornithischia

Pulaosaurus qinglong.png
Rekonstrukcja przyżyciowa. Autor: Ddinodan [2]

Wstęp

Pulaosaurus to rodzaj niewielkiego wczesnego dinozaura ptasiomiednicznego żyjącego na przełomie epok środkowej i późnej jury na terenie obecnych Chin.

Etymologia

Nazwa rodzajowa oznacza "gad Pulao" (Pulao to smokopodobny stwór z chińskiej mitologii, znany z głośnych wrzasków), co odnosi się do możliwości wydawania dźwięków przez omawianego dinozaura (więcej w opisie paleobiologii). Epitet gatunkowy odnosi się natomiast do hrabstwa Qinglong, na terenie którego znaleziono szczątki pulaozaura.

Materiał kopalny

Holotyp Pulaosaurus qinglong. Źródło: Yang i in., 2025. [1].

Holotyp (IVPP V30936) to prawie kompletny szkielet, nieco spłaszczony na płycie piaskowca. W okolicy jamy brzusznej zachowały się resztki treści żołądkowej (kololit), natomiast w okolicach czaszki zachowały się elementy krtani. Szkielet prawdopodobnie należał do osobnika młodocianego.

Budowa i paleobiologia

Pulaozaur wyglądał podobnie do innych niewielkich, lekko zbudowanych dinozaurów ptasiomiednicznych, takich jak hipsilofodon lub agilizaur. Miał pięć zębów w kości przedszczękowej, mały guz z tyłu k. jarzmowej, pięciopalczastą dłoń, duży kłykieć strzałkowy k. piszczelowej tworzący grzebień, a najdalsza kość śródstopia trzeciego palca miała kształt kropli.

Omawiany rodzaj najprawdopodobniej żywił się roślinami nasiennymi, na co wskazują pozostałości nasion w jego żołądku. Zachowane elementy krtani są skostniałe (pierwszy przypadek u dinozaurów ptasiomiednicznych, nie będących ankylozaurami, Sądząc po ich budowie, pulaozaur nie wydawał dźwięków za jej pomocą, aczkolwiek budowa jego chrząstek nalewkowych jest bardzo zbliżona do budowy tych elementów u ptaków, więc prawdopodobnie dinozaur ten potrafił w ograniczonym stopniu wokalizować podobnie do awiali; ponadto wskazują one, że język pulaozaura nie był zbyt ruchliwy, więc pożywienie prawdopodobnie zdobywał za pomocą kończyn przednich. Wspomniana niewielka mobilność języka oraz niewyspecjalizowana budowa zębów sugerują, że dinozaur ten odżywiał się miękkimi częściami roślin.

Systematyka

Pulaozaur był wczesnym przedstawicielem kladu Neornithischia, aczkolwiek jego pozycja systematyczna wewnątrz niego jest problematyczna. Prawdopodobnie był albo taksonem siostrzanym agilizaura albo taksonem bardziej zaawansowanym od niego oraz minimokursora blisko spokrewnionym z sanksjazaurem.

Spis gatunków

Pulaosaurus Yang, King i Xu, 2025
P. qinglong Yang, King i Xu, 2025

Bibliografia

Yang, Y., King, J. L., & Xu, X. (2025). "A new neornithischian dinosaur from the Upper Jurassic Tiaojishan Formation of northern China". PeerJ. 13 e19664. doi:10.7717/peerj.19664