Tamarro

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Tamarro
Dieta mięsożerny
Miejsce Hiszpania - Katalonia

(formacja Talarn)

Czas
252 201 145
66

ok. 66 Ma
późna kreda (późny mastrycht)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Paraves

Troodontidae

?Jinfengopteryginae

Tamarro insperatus.jpg
Rekonstrukcja. [1].

Wstęp

Tamarro to rodzaj niedużego teropoda z rodziny Troodontidae, żyjącego pod sam koniec kredy na terenie dzisiejszej Hiszpanii. Zwierzę to jest znane z zaledwie jednej niekompletnej kości.

Etymologia

Nazwa Tamarro pochodzi od katalońskiego słowa oznaczającego małe, nieuchwytne stworzenie z tamtejszego folkloru. Epitet gatunkowy oznacza po łacinie „nieoczekiwany” i odnosi się do niespodziewanego odkrycia szczątków omawianego dinozaura.

Materiał kopalny

Holotyp (MCD-7073) to II kość śródstopia prawej kończyny tylnej, bez bliższego końca. Był to osobnik prawie dorosły (ang. subadult), który znajdował się jeszcze w fazie aktywnego wzrostu.

Budowa i ważność taksonu

Tamarro został nazwany i opisany mimo bardzo skromnego materiału kopalnego. Wg autorów opisu był to średniej wielkości troodontyd, który od swoich krewniaków różnił się kilkoma cechami budowy śródstopia. Wg włoskiego paleontologa Andrei Cau (online) pewna jest co najwyżej jego przynależność do kladu Maniraptora.

Spis gatunków

Tamarro Sellés, Vila, Brusatte, Currie i Galobart, 2021
T. insperatus Sellés, Vila, Brusatte, Currie i Galobart, 2021

Bibliografia

Cau, A. (2021 online) [2].

Sellés, A.G., Vila, B., Brusatte, S.L., Currie, P.J., Galobart, À. (2021). “A fast-growing basal troodontid (Dinosauria: Theropoda) from the latest Cretaceous of Europe.” Scientific Reports 11: 4855. [[3]].