Zapalasaurus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Zapalasaurus (zapalazaur)
Długość ok. 9-10 m
Masa ok. 2 t
Dieta roślinożerny
Miejsce Argentyna, Neuquen

(formacja La Amarga)

Czas
252 201 145
66

ok. 129-120 Ma
wczesna kreda (barrem – wczesny apt)

Systematyka Dinosauria

Saurischia

Sauropodomorpha

Sauropoda

Diplodocoidea

Rebbachisauridae

Amazonsaurus.jpg
Rekonstrukcja Amazonsaurus. Zapalasaurus był zapewne podobny. Autor: Paulo2002Cesar.

Wstęp

Zapalasaurus to rodzaj zauropoda z rodziny Rebbachisauridae, który żył ww wczesnej kredzie na terenie dzisiejszej Argentyny. Został on nazwany i opisany w 2006 r. przez Leonardo Salgado i współpracowników.

Etymologia

Nazwa Zapalasaurus nawiązuje do miasta Zapala w prowincji Neuquen w Argentynie. Drugi człon nazwy pochodzi od greckiego sauros („gad”, „jaszczur”), które bardzo często występuje w nazwach dinozaurów. Epitet gatunkowy honoruje paleontologa Jose Bonaparte.

Materiał kopalny

Holotyp (Pv-6127-MOZ) to fragmentaryczny szkielet pozaczaszkowy (kręg szyjny, fragment kręgu krzyżowego, 17 kręgów ogonowych, kość kulszowa, k. łonowa, niekompltna k. biodrowa oraz niepełen lewe kości: udowa i piszczelowa).

Budowa i filogeneza

Zapalasaurus nie należał do zbyt dużych zauropodów, był wręcz jednym z mniejszych przedstawicieli tej grupy dinozaurów. Początkowo opisano go jako przedstawiciela Diplodocoidea, siostrzanego do rodziny Rebbachisauridae. Nowsze badania wskazują jednak na jego większe zaawansowanie i przynależność do owej rodziny. Od swoich krewniaków Zapalasaurus różnił się budową kręgów szyjnych i ogonowych.

Spis gatunków

Zapalasaurus Salgado, de Souza Carvalho i Garrido, 2006
Z. bonapartei Salgado, de Souza Carvalho i Garrido, 2006

Bibliografia

Salgado, L., Carvalho, de Souza, I. & Garrido, A.C. (2006). "Zapalasaurus bonapartei, un nuevo dinosaurio saurópodo de La Formación La Amarga (Cretácico Inferior), noroeste de Patagonia, Provincia de Neuquén, Argentina". Geobios. 39 (5): 695–707. doi:10.1016/j.geobios.2005.06.001.