1994: Różnice pomiędzy wersjami
m (→Dinosauria) |
m |
||
| Linia 3: | Linia 3: | ||
== Dinosauria == | == Dinosauria == | ||
{{Szablon:Pomoc_spis}} | {{Szablon:Pomoc_spis}} | ||
| − | W 1994 roku opisano ''' | + | W 1994 roku opisano '''27''' nowych [[nazwa|nazw]] [[dinozaur]]ów ('''22''' nowe [[rodzaj]]e i '''24''' nowe [[gatunek|gatunki]] i '''1''' nowa [[kombinacja]]). Obecnie za [[ważny|ważne]] [[takson]]y [[nieptasi]]ch przedstawicieli Dinosauria uznaje się '''14=5''' z nich, a za niedinozaurowe [[Dinosauromorpha]] - '''1''' z nich. |
{| | {| | ||
| Linia 11: | Linia 11: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Afrovenator|{{U|Afrovenator abakensis}}]]''''' | |'''''[[Afrovenator|{{U|Afrovenator abakensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|[[Sereno]], [[Wilson]], Larsson, Dutheil & [[Sues]], 1994}} | + | |{{Kpt|[[Sereno]], [[Wilson]], Larsson, [[Dutheil]] & [[Sues]], 1994}} |
|[[Teropod]] (?[[megalozauroid]]/?[[allozauroid]]) z [[jura|jury]] [[Niger|Nigru]] | |[[Teropod]] (?[[megalozauroid]]/?[[allozauroid]]) z [[jura|jury]] [[Niger|Nigru]] | ||
| + | |- | ||
| + | |''[[Monoclonius|Agathaumas {{U|monoclonius}}]]'' | ||
| + | |{{Kpt|Breihaupt, 1994}} | ||
| + | |= ''[[Monoclonius|Monoclonius sphenocerus]]'' | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Alwalkeria|{{U|Alwalkeria}} maleriensis]]''''' | |'''''[[Alwalkeria|{{U|Alwalkeria}} maleriensis]]''''' | ||
| Linia 25: | Linia 29: | ||
|{{Kpt|Cheng, 1994}}''vide'' {{Kpt|[[Li]], [[1998]]}}} | |{{Kpt|Cheng, 1994}}''vide'' {{Kpt|[[Li]], [[1998]]}}} | ||
|<small>(''[[nomen nudum]]'');</small> = '''''[[Huabeisaurus|Huabeisaurus allocatus]]''''' | |<small>(''[[nomen nudum]]'');</small> = '''''[[Huabeisaurus|Huabeisaurus allocatus]]''''' | ||
| + | |- | ||
| + | |''[[Brontosaurus#B._yahnahpin|Apatosaurus {{U|yahnahpin}}]]'' | ||
| + | |{{Kpt|Filla & Redman, 1994}} | ||
| + | |= '''''[[Brontosaurus#B._yahnahpin|Brontosaurus yahnahpin]]'' | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Caenagnathasia|{{U|Caenagnathasia martinsoni}}]]''''' | |'''''[[Caenagnathasia|{{U|Caenagnathasia martinsoni}}]]''''' | ||
| Linia 88: | Linia 96: | ||
|'''''[[Sinraptor|{{U|Sinraptor dongi}}]]''''' | |'''''[[Sinraptor|{{U|Sinraptor dongi}}]]''''' | ||
|{{Kpt|[[Currie]] & [[Zhao]], 1994}} | |{{Kpt|[[Currie]] & [[Zhao]], 1994}} | ||
| − | |[[Teropod]] ([[metriakantozauryd]]) z późnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] | + | |[[Teropod]] ([[metriakantozauryd]]) z późnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]]<br>[[Typowy]] [[gatunek]] ''[[Sinraptor]]'' |
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Sinraptor|Sinraptor hepingensis]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|(Gao, [[1992]]) [[Currie]] & [[Zhao]], 1994}} | ||
| + | |[[Teropod]] ([[metriakantozauryd]]) z późnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]]<br>Drugi [[ważny]] [[gatunek]] ''[[Sinraptor]]''<br><small>(wcześniej ''Yangchuanosaurus hepingensis'')</small> | ||
|- | |- | ||
|<small>''[[Tecovasaurus|{{U|Tecovasaurus murryi}}]]''</small> | |<small>''[[Tecovasaurus|{{U|Tecovasaurus murryi}}]]''</small> | ||
Wersja z 00:46, 18 mar 2016
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1981 • 1982 • 1983 • 1984 • 1985 • 1986 • 1987 • 1988 • 1989 • 1990 |
| 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 |
| 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 1994 roku opisano 27 nowych nazw dinozaurów (22 nowe rodzaje i 24 nowe gatunki i 1 nowa kombinacja). Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się 14=5 z nich, a za niedinozaurowe Dinosauromorpha - 1 z nich.
Dinosauromorpha
| Nazwa | Autorzy | Uwagi |
|---|---|---|
| Marasuchus lilloensis | (Romer, 1972) Sereno & Arcucci, 1994 | Dinozauromorf ze środkowego triasu Argentyny (wcześniej Lagosuchus lilloensis) |