2007: Różnice pomiędzy wersjami
m (→Dinosauria) |
m |
||
| (Nie pokazano 12 wersji utworzonych przez 4 użytkowników) | |||
| Linia 6: | Linia 6: | ||
== Dinosauria == | == Dinosauria == | ||
{{Szablon:Pomoc_spis}} | {{Szablon:Pomoc_spis}} | ||
| − | W 2007 roku opisano ''' | + | W 2007 roku opisano '''46''' nowych [[nazwa|nazw]] [[dinozaur]]ów ('''38''' nowych [[rodzaj]]ów, '''41''' nowych [[gatunek|gatunków]] i '''1''' nowa [[kombinacja]]). Obecnie za [[ważny|ważne]] [[takson]]y [[nieptasi]]ch przedstawicieli Dinosauria uznaje się '''36''' z nich. |
{| | {| | ||
| Linia 23: | Linia 23: | ||
|'''''[[Albertaceratops|{{U|Albertaceratops nesmoi}}]]''''' | |'''''[[Albertaceratops|{{U|Albertaceratops nesmoi}}]]''''' | ||
|{{Kpt|Ryan, 2007}} | |{{Kpt|Ryan, 2007}} | ||
| − | |[[Ceratops]] ([[ | + | |[[Ceratops]] ([[centrozauryn]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Kanada|Kanady]] |
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| − | |'''''[[ | + | |'''''[[Asylosaurus|{{U|Asylosaurus yalensis}}]]''''' |
| − | |{{Kpt| | + | |{{Kpt|[[Galton]], 2007}} |
| − | |[[ | + | |[[Zauropodomorf]] z późnego [[trias]]u [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]] |
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Albertaceratops|{{U|Albertaceratops nesmoi}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Ryan, 2007}} | ||
| + | |[[Ceratops]] ([[centrozauryn]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Kanada|Kanady]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Australodocus|{{U|Australodocus bohetii}}]]''''' | |'''''[[Australodocus|{{U|Australodocus bohetii}}]]''''' | ||
| Linia 66: | Linia 70: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Gigantoraptor|{{U|Gigantoraptor erlianensis}}]]''''' | |'''''[[Gigantoraptor|{{U|Gigantoraptor erlianensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Xu, Tan, Wang, Zhao & Tan, 2007}} | + | |{{Kpt|[[Xu]], Tan, Wang, Zhao & Tan, 2007}} |
|[[Teropod]] ([[owiraptorozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | |[[Teropod]] ([[owiraptorozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Glacialisaurus|{{U|Glacialisaurus hammeri}}]]''''' | |'''''[[Glacialisaurus|{{U|Glacialisaurus hammeri}}]]''''' | ||
|{{Kpt|Smith & Pol, 2007}} | |{{Kpt|Smith & Pol, 2007}} | ||
| − | |[[Zauropodomorf]] z wczesnej [[jura|jury]] [[ | + | |[[Zauropodomorf]] z wczesnej [[jura|jury]] [[Antarktyda|Antarktydy]] |
|- | |- | ||
|"[[Gripposaurus|{{U|Gripposaurus}}]]" | |"[[Gripposaurus|{{U|Gripposaurus}}]]" | ||
| Linia 88: | Linia 92: | ||
|{{Kpt|Lü, Xu, Zhang, Hu, Wu, Jia & Ji, 2007}} | |{{Kpt|Lü, Xu, Zhang, Hu, Wu, Jia & Ji, 2007}} | ||
|[[Zauropod]] (?[[tytanozaurokształtny]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]], prawdopodobnie odrębny od ''[[Huanghetitan]]'' | |[[Zauropod]] (?[[tytanozaurokształtny]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]], prawdopodobnie odrębny od ''[[Huanghetitan]]'' | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Jiangjunosaurus|{{U|Jiangjunosaurus junggarensis}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Jia, Forster, Xu & Clark, 2007}} | ||
| + | |[[Tyreofor]] ([[stegozaur]]) z późnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Lamplughsaura|{{U|Lamplughsaura dharmarensis}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Kutty, Chatterjee, [[Galton]] & [[Upchurch]], 2007}} | ||
| + | |[[Zauropodomorf]] z wczesnej [[jura|jury]] [[Indie|Indii]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Lophostropheus|{{U|Lophostropheus}} airelensis]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|(Cuny & [[Galton]], [[1993]]) [[Ezcurra]] & Cuny, 2007}} | ||
| + | |[[Teropod]] ([[celofyzoid]]) z późnego [[trias]]u/wczesnej [[jura|jury]] [[Francja|Francji]]<br><small>(wcześniej ''Liliensternus airelensis'')</small> | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Luanchuanraptor|{{U|Luanchuanraptor henanensis}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Lü, Xu, Zhang, Ji, Jia , Hu, Zhang & Wu, 2007}} | ||
| + | |[[Teropod]] ([[dromeozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
| + | |- | ||
| + | |[[Luckyraptor|"{{U|Luckyraptor eastensis}}"]] | ||
| + | |{{Kpt|[Anonymous] 2007}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'')</small> | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Macrogryphosaurus|{{U|Macrogryphosaurus gondwanicus}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Calvo, Porfiri & [[Novas]], 2007}} | ||
| + | |[[Ornitopod]] ([[iguanodont]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Mahakala|{{U|Mahakala omnogovae}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Turner, Pol, Clarke, Erickson & [[Norell]], 2007}} | ||
| + | |[[Teropod]] ([[dromeozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Mongolia|Mongolii]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Muyelensaurus|{{U|Muyelensaurus pecheni}}]]''''' | ||
| + | |{{kpt|Calvo, González-Riga & Porfiri, 2007}} | ||
| + | |[[Zauropod]] ([[tytanozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Nanningosaurus|{{U|Nanningosaurus dashiensis}}]]''''' | ||
| + | |{{kpt|Mo, Zhao, Wang & Xu, 2007}} | ||
| + | |[[Ornitopod]] ([[hadrozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
| + | |- | ||
| + | |''[[Nedoceratops|{{U|Nedoceratops}} hatcheri]]'' | ||
| + | |{{Kpt|(Lull ''vide'' Hatcher, [[1905]]) Ukrainsky, 2007}} | ||
| + | |<small>(?''[[nomen dubium]]'');</small> ?= '''''[[Triceratops|Triceratops horridus]]'''''<br><small>(wcześniej ''"Diceratops" hatcheri'')</small> | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Nopcsaspondylus|{{U|Nopcsaspondylus alarconensis}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Apesteguía, 2007}} | ||
| + | |[[Zauropod]] ([[rebbachizauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Oryctodromeus|{{U|Oryctodromeus cubicularis}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Varricchio, Martin & Katsura, 2007}} | ||
| + | |[[Bazalny]] [[ornitopod]] z późnej [[kreda|kredy]] [[USA]] | ||
| + | |- | ||
| + | |''[[Sauroposeidon|{{U|Paluxysaurus jonesi}}]]'' | ||
| + | |{{Kpt|Rose, 2007}} | ||
| + | |= '''''[[Sauroposeidon|Sauroposeidon proteles]]''''' | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Pantydraco|{{U|Pantydraco}} caducus]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|([[Yates]], [[2003]]) [[Galton]], [[Yates]] & Kermack, 2007}} | ||
| + | |[[Zauropodomorf]] z późnego [[trias]]u/wczesnej [[jura|jury]] [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]]<br><small>(wcześniej ''Thecodontosaurus caducus'')</small> | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Pradhania|{{U|Pradhania gracilis}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Kutty, Chatterjee, [[Galton]] & [[Upchurch]], 2007}} | ||
| + | |[[Zauropodomorf]] z wczesnej [[jura|jury]] [[Indie|Indii]] | ||
| + | |- | ||
| + | |''[[Psittacosaurus|Psittacosaurus {{U|major}}]]'' | ||
| + | |{{Kpt|[[Sereno]], Zhao, Brown & Tan, 2007}} | ||
| + | |= '''''[[Psittacosaurus|Psittacosaurus lujiatunensis]]''''' | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Shanag|{{U|Shanag ashile}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Turner, Hwang & [[Norell]], 2007}} | ||
| + | |[[Teropod]] (?[[dromeozauryd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Mongolia|Mongolii]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Sinocalliopteryx|{{U|Sinocalliopteryx gigas}}]]''''' | ||
| + | |{{kpt|Ji, Ji, Lü & Yuan, 2007}} | ||
| + | |[[Teropod]] ([[kompsognatyd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Suzhousaurus|{{U|Suzhousaurus megatherioides}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Li, Peng, You, Lamanna, Harris, Lacovara & Zhang, 2007}} | ||
| + | |[[Teropod]] ([[terizinozauryd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Urbacodon|{{U|Urbacodon itemirensis}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Averianov & Sues, 2007}} | ||
| + | |[[Teropod]] ([[troodontyd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Uzbekistan]]u | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Velafrons|{{U|Velafrons coahuilensis}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Gates, Sampson, Delgado de Jesús, Zanno, Eberth, Hernández-Rivera, Aguillón Martínez & [[Kirkland]], 2007}} | ||
| + | |[[Ornitopod]] ([[hadrozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Meksyk]]u | ||
| + | |- | ||
| + | |''[[Xenoposeidon|{{U|Xenoposeidon proneneukos}}]]'' | ||
| + | |{{Kpt|Taylor & Naish, 2007}} | ||
| + | |<small>(?''[[nomen dubium]]'');</small> [[zauropod]] ([[neozauropod]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Yunnanosaurus|Yunnanosaurus {{U|youngi}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Lü, Li, Zhong, Azuma, Fujita, Dong & Ji, 2007}} | ||
| + | |[[Zauropodomorf]] ze środkowej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]]<br>Drugi [[ważny]] [[gatunek]] ''[[Yunnanosaurus]]'' | ||
| + | |- | ||
| + | |''[[Zhejiangosaurus|{{U|Zhejiangosaurus lishuiensis}}]]'' | ||
| + | |{{Kpt|Lü, Jin, Sheng, Li, Wang & Azuma, 2007}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[tyreofor]] ([[nodozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Zhongyuansaurus|{{U|Zhongyuansaurus luoyangensis}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Xu, [[Lü]], Zhang, Jia, Hu, Zhang, Wu & Ji, 2007}} | ||
| + | |[[Ankylosauria|Ankylozaur]] z [[wczesna kreda|wczesnej kredy]] Chin. | ||
| + | |- | ||
| + | |''[[Shantungosaurus|{{U|Zhuchengosaurus maximus}}]]'' | ||
| + | |{{Kpt|Zhao, Li, Han, Hao, Liu, Li & Fang, 2007}} | ||
| + | |= '''''[[Shantungosaurus|Shantungosaurus giganteus]]''''' | ||
| + | |} | ||
| + | |||
| + | == Dinosauromorpha == | ||
| + | W 2007 roku opisano '''2''' nowe [[nazwa|nazwy]] [[dinozauromorf]]ów ('''2''' nowe [[rodzaj]]e, '''2''' nowe [[gatunek|gatunki]]). Obecnie są one uznawane za [[ważny|ważne]] [[takson]]y Dinosauromorpha. | ||
| + | |||
| + | {| | ||
| + | ! width="220px"|Nazwa | ||
| + | ! width="420px"|Autorzy | ||
| + | ! Uwagi | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Dromomeron|{{U|Dromomeron romeri}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Irmis, Nesbitt, Padian, Smith, Turner, Woody & Downs, 2007}} | ||
| + | |[[Lagerpetidae|Lagerpetyd]] z późnego [[trias]]u [[USA]]<br>[[Typowy]] [[gatunek]] ''[[Dromomeron]]'' | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Sacisaurus|{{U|Sacisaurus agudoensis}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Ferigolo & Langer, 2007}} | ||
| + | |[[Silezauryd]] z późnego [[trias]]u [[Brazylia|Brazylii]] | ||
|} | |} | ||
Aktualna wersja na dzień 10:00, 23 maj 2025
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 |
| 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 |
| 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 ... |
Wydarzenia
- 10. października 2007 zmarł Karol Sabath, polski paleontolog, paleoartysta i popularyzator nauki.
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2007 roku opisano 46 nowych nazw dinozaurów (38 nowych rodzajów, 41 nowych gatunków i 1 nowa kombinacja). Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się 36 z nich.
Dinosauromorpha
W 2007 roku opisano 2 nowe nazwy dinozauromorfów (2 nowe rodzaje, 2 nowe gatunki). Obecnie są one uznawane za ważne taksony Dinosauromorpha.
| Nazwa | Autorzy | Uwagi |
|---|---|---|
| Dromomeron romeri | Irmis, Nesbitt, Padian, Smith, Turner, Woody & Downs, 2007 | Lagerpetyd z późnego triasu USA Typowy gatunek Dromomeron |
| Sacisaurus agudoensis | Ferigolo & Langer, 2007 | Silezauryd z późnego triasu Brazylii |