2007: Różnice pomiędzy wersjami
m (→Dinosauromorpha) |
m |
||
| (Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez 4 użytkowników) | |||
| Linia 6: | Linia 6: | ||
== Dinosauria == | == Dinosauria == | ||
{{Szablon:Pomoc_spis}} | {{Szablon:Pomoc_spis}} | ||
| − | W 2007 roku opisano '''46''' nowych [[nazwa|nazw]] [[dinozaur]]ów ('''38''' nowych [[rodzaj]]ów, '''41''' nowych [[gatunek|gatunków]] i '''1''' nowa [[kombinacja]]). Obecnie za [[ważny|ważne]] [[takson]]y [[nieptasi]]ch przedstawicieli Dinosauria uznaje się ''' | + | W 2007 roku opisano '''46''' nowych [[nazwa|nazw]] [[dinozaur]]ów ('''38''' nowych [[rodzaj]]ów, '''41''' nowych [[gatunek|gatunków]] i '''1''' nowa [[kombinacja]]). Obecnie za [[ważny|ważne]] [[takson]]y [[nieptasi]]ch przedstawicieli Dinosauria uznaje się '''36''' z nich. |
{| | {| | ||
| Linia 23: | Linia 23: | ||
|'''''[[Albertaceratops|{{U|Albertaceratops nesmoi}}]]''''' | |'''''[[Albertaceratops|{{U|Albertaceratops nesmoi}}]]''''' | ||
|{{Kpt|Ryan, 2007}} | |{{Kpt|Ryan, 2007}} | ||
| − | |[[Ceratops]] ([[ | + | |[[Ceratops]] ([[centrozauryn]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Kanada|Kanady]] |
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Asylosaurus|{{U|Asylosaurus yalensis}}]]''''' | |'''''[[Asylosaurus|{{U|Asylosaurus yalensis}}]]''''' | ||
| Linia 70: | Linia 70: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Gigantoraptor|{{U|Gigantoraptor erlianensis}}]]''''' | |'''''[[Gigantoraptor|{{U|Gigantoraptor erlianensis}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|Xu, Tan, Wang, Zhao & Tan, 2007}} | + | |{{Kpt|[[Xu]], Tan, Wang, Zhao & Tan, 2007}} |
|[[Teropod]] ([[owiraptorozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | |[[Teropod]] ([[owiraptorozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
| Linia 119: | Linia 119: | ||
|'''''[[Mahakala|{{U|Mahakala omnogovae}}]]''''' | |'''''[[Mahakala|{{U|Mahakala omnogovae}}]]''''' | ||
|{{Kpt|Turner, Pol, Clarke, Erickson & [[Norell]], 2007}} | |{{Kpt|Turner, Pol, Clarke, Erickson & [[Norell]], 2007}} | ||
| − | |[[Teropod]] ( | + | |[[Teropod]] ([[dromeozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Mongolia|Mongolii]] |
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Muyelensaurus|{{U|Muyelensaurus pecheni}}]]''''' | |'''''[[Muyelensaurus|{{U|Muyelensaurus pecheni}}]]''''' | ||
|{{kpt|Calvo, González-Riga & Porfiri, 2007}} | |{{kpt|Calvo, González-Riga & Porfiri, 2007}} | ||
| − | |[[ | + | |[[Zauropod]] ([[tytanozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] |
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Nanningosaurus|{{U|Nanningosaurus dashiensis}}]]''''' | |'''''[[Nanningosaurus|{{U|Nanningosaurus dashiensis}}]]''''' | ||
| Linia 182: | Linia 182: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Yunnanosaurus|Yunnanosaurus {{U|youngi}}]]''''' | |'''''[[Yunnanosaurus|Yunnanosaurus {{U|youngi}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt| | + | |{{Kpt|Lü, Li, Zhong, Azuma, Fujita, Dong & Ji, 2007}} |
|[[Zauropodomorf]] ze środkowej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]]<br>Drugi [[ważny]] [[gatunek]] ''[[Yunnanosaurus]]'' | |[[Zauropodomorf]] ze środkowej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]]<br>Drugi [[ważny]] [[gatunek]] ''[[Yunnanosaurus]]'' | ||
|- | |- | ||
|''[[Zhejiangosaurus|{{U|Zhejiangosaurus lishuiensis}}]]'' | |''[[Zhejiangosaurus|{{U|Zhejiangosaurus lishuiensis}}]]'' | ||
| − | |{ | + | |{{Kpt|Lü, Jin, Sheng, Li, Wang & Azuma, 2007}} |
|<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[tyreofor]] ([[nodozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | |<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[tyreofor]] ([[nodozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
| − | |- | + | |- style="background-color:Khaki" |
| − | |''[[Zhongyuansaurus|{{U|Zhongyuansaurus luoyangensis}}]]'' | + | |'''''[[Zhongyuansaurus|{{U|Zhongyuansaurus luoyangensis}}]]''''' |
| − | |{{Kpt|Xu, | + | |{{Kpt|Xu, [[Lü]], Zhang, Jia, Hu, Zhang, Wu & Ji, 2007}} |
| − | | | + | |[[Ankylosauria|Ankylozaur]] z [[wczesna kreda|wczesnej kredy]] Chin. |
|- | |- | ||
|''[[Shantungosaurus|{{U|Zhuchengosaurus maximus}}]]'' | |''[[Shantungosaurus|{{U|Zhuchengosaurus maximus}}]]'' | ||
Aktualna wersja na dzień 10:00, 23 maj 2025
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 |
| 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 |
| 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 ... |
Wydarzenia
- 10. października 2007 zmarł Karol Sabath, polski paleontolog, paleoartysta i popularyzator nauki.
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 2007 roku opisano 46 nowych nazw dinozaurów (38 nowych rodzajów, 41 nowych gatunków i 1 nowa kombinacja). Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się 36 z nich.
Dinosauromorpha
W 2007 roku opisano 2 nowe nazwy dinozauromorfów (2 nowe rodzaje, 2 nowe gatunki). Obecnie są one uznawane za ważne taksony Dinosauromorpha.
| Nazwa | Autorzy | Uwagi |
|---|---|---|
| Dromomeron romeri | Irmis, Nesbitt, Padian, Smith, Turner, Woody & Downs, 2007 | Lagerpetyd z późnego triasu USA Typowy gatunek Dromomeron |
| Sacisaurus agudoensis | Ferigolo & Langer, 2007 | Silezauryd z późnego triasu Brazylii |