Shishugounykus

Z Encyklopedia Dinozaury.com
Skocz do: nawigacja, szukaj

Autor: Kamil Kamiński


Shishugounykus
Masa >7 kg
Miejsce Chiny

Xinjiang (formacja Shishogou)

Czas
252 201 145
66

ok. 160 Ma
środkowa jurapóźna jura (oksford)

Systematyka Dinosauria

Theropoda

Tetanurae

Coelurosauria

Alvarezsauroidea

Shishugounykus inexpectus skeletal reconstruction.png
Rekonstrukcja. Źródło: Qin i in., 2019.

Wstęp

Shishugounykus to rodzaj niewielkiego teropoda z kladu Alvarezsauroidea, którego skamieniałości odkryto na terenie dzisiejszych Chin. Jest to jeden z najstarszych przedstawicieli tej grupy dinozaurów. Został nazwany i opisany w 2019 r. przez Zichuana Quina i współpracowników.

Etymologia

Nazwa Shishugounykus pochodzi od nazwy formacji skalnej Shishugou oraz greckiego słowa ounx („pazur”). Epitet gatunkowy inexpectus nawiązuje do niespodziewanego odkrycia szczątków tego zwierzęcia w osadach formacji Shishugou, która już wcześniej dostarczyła skamieniałości dwóch prymitywnych alwarazzauroidów - Haplocheirus i Aorun.

Materiał kopalny

Holotyp (IVPP V23567) to niekompletny szkielet, obejmujący kilka fragmentów czaszki, trzy kręgi grzbietowe, cztery krzyżowe i trzy ogonowe, częściową obręcz barkową i kończyny przednie, w tym niemal kompletną prawą dłoń, większość miednicy, fragmenty żeber i niepełne kończyny tylne. Wg autorów opisu, szkielet należał do osobnika dorosłego, który jednak nie zakończył jeszcze wzrostu.

Budowa i paleobiologia

Shishugounykus był niewielkim i lekko zbudowanym teropodem. W pełni wyrośnięte okazy ważyły zapewne poniżej 10 kg. Jak wszystkie alwarazzaury, miał on długie kończyny tylne, przystosowane do biegu. Od swoich krewnych różnił się szczegółami budowy czaszki, łopatki, kości ramiennej, dłoni, miednicy oraz śródstopia. Alwarezzaurydy cechowały się bardzo wyspecjalizowanymi kończynami przednimi, które w toku ewolucji ulegały skróceniu, a boczne palce dłoni – redukcji. Jednak u Shishugounykus ich budowa była jeszcze stosunkowo prymitywna. Wg Quina i in. (2019) omawiany dinozaur charakteryzował się powolnym tempem wzrostu.

Spis gatunków

Shishugounykus Qin, Clark, Choiniera i Xu, 2019
S. inexpectus Qin, Clark, Choiniera i Xu, 2019

Bibliografia

Qin, Z., Clark, J., Choiniere, J., & Xu, X. (2019). “A new alvarezsaurian theropod from the Upper Jurassic Shishugou Formation of western China." Scientific Reports, 9: 11727. doi:10.1038/s41598-019-48148-7