1993: Różnice pomiędzy wersjami
m |
m |
||
| Linia 36: | Linia 36: | ||
|{{Kpt|([[Huene]], [[1929]]) [[Le Loeuff]], 1993}} | |{{Kpt|([[Huene]], [[1929]]) [[Le Loeuff]], 1993}} | ||
|<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[zauropod]] (?[[tytanozaur]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]]<br><small>(wcześniej ''Titanosaurus valdensis'')</small> | |<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[zauropod]] (?[[tytanozaur]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]]<br><small>(wcześniej ''Titanosaurus valdensis'')</small> | ||
| + | |- | ||
| + | |[[Tianchisaurus|"{{U|Jurassosaurus nedegoapeferkimoruma}}"]] | ||
| + | |{{Kpt|[[Dong]]}} ''vide'' {{kpt|Holden, 1993}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'');</small> = ''[[Tianchisaurus|Tianchisaurus nedegoapeferima]]'' | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Klamelisaurus|{{U|Klamelisaurus gobiensis}}]]''''' | |'''''[[Klamelisaurus|{{U|Klamelisaurus gobiensis}}]]''''' | ||
| Linia 64: | Linia 68: | ||
|{{Kpt|Hunt & [[Lucas]], 1993}} | |{{Kpt|Hunt & [[Lucas]], 1993}} | ||
|[[Ornitopod]] ([[hadrozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[USA]] | |[[Ornitopod]] ([[hadrozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[USA]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Pararhabdodon|{{U|Pararhabdodon isonensis}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Casanovas-Cladellas, Santafé-Llopis & Isidro-Llorens, 1993}} | ||
| + | |[[Ornitopod]] ([[hadrozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Hiszpania|Hiszpanii]] | ||
|- | |- | ||
| − | |{{U| | + | |<small>''[[Shuvosaurus|{{U|Shuvosaurus inexpectatus}}]]''</small> |
| + | |{[Kpt|[[Chatterjee]], 1993}} | ||
| + | |<small>krokodyl ([[popozauryd]]), nie [[dinozaur]]</small> | ||
|- | |- | ||
| − | |{{U| | + | |''[[Yangchuanosaurus|Szechuanosaurus {{U|zigongensis}}]]'' |
| + | |{{Kpt|Gao, 1993}} | ||
| + | |= '''''[[Yangchuanosaurus|Yangchuanosaurus zigongensis]]''''' | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |''[[Tianchisaurus|{{U|Tianchisaurus nedegoapeferima}}]]'' |
| + | |{{Kpt|[[Dong]], 1993}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[tyreofor]] (?[[ankylozauryd]]) ze środkowej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]]<br><small>(wcześniej "Jurassosaurus nedegoapeferkimoruma")</small> | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |''[[Ugrosaurus|Triceratops olsoni]]'' |
| − | | | + | |{{Kpt|(CoBabe & [[Fastovsky]], [[1987]]) [[Foster]], 1993}} |
| − | | | + | |= ''[[Ugrosaurus|Ugrosaurus olsoni]]'' |
| − | |- | + | |- style="background-color:Khaki" |
| − | |{{U|Tsagantegia longicranialis}} Tumanova, 1993 | + | |'''''[[Tsagantegia|{{U|Tsagantegia longicranialis}}]]''''' |
| − | |- | + | |{{Kpt|[[Tumanova]], 1993}} |
| − | |{{U|Utahraptor ostrommaysorum}} Kirkland, Burge & Gaston, 1993 | + | |[[Tyreofor]] ([[ankylozauryd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Mongolia|Mongolii]] |
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Utahraptor|{{U|Utahraptor ostrommaysorum}}]]'''' | ||
| + | |{{Kpt|[[Kirkland]], Burge & Gaston, 1993}} | ||
| + | |[[Teropod]] ([[dromeozauryd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[USA]] | ||
|- | |- | ||
| − | |Wuerhosaurus {{U|ordosensis}} | + | |''[[Wuerhosaurus#W._ordosensis|Wuerhosaurus {{U|ordosensis}}]]'' |
| + | |{{Kpt|[[Dong]], 1993}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen dubium]'');</small> [[tyreofor]] ([[stegozauryd]]) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
|} | |} | ||
Wersja z 05:15, 17 mar 2016
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1981 • 1982 • 1983 • 1984 • 1985 • 1986 • 1987 • 1988 • 1989 • 1990 |
| 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 |
| 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 ... |
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 1992 roku opisano 27 nowych nazw dinozaurów (19 nowych rodzajów, 14 nowych gatunków i 7 nowych kombinacji). Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się 10 z nich.