1990: Różnice pomiędzy wersjami
m (Utworzył nową stronę „{{Szablon:198X}} == Dinosauria == {{Szablon:Pomoc_spis}} W 1990 roku opisano '''19''' nowych nazw dinozaurów ('''10''' nowych rodzajów, '''7''' now...”) |
m |
||
| (Nie pokazano 13 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika) | |||
| Linia 1: | Linia 1: | ||
{{Szablon:198X}} | {{Szablon:198X}} | ||
| + | |||
| + | == Wydarzenia == | ||
| + | * Zmarł [[Birger Bohlin]], szwedzki paleontolog. | ||
| + | * Zmarł [[Oskar Kuhn]], niemiecki paleontolog i geolog. | ||
== Dinosauria == | == Dinosauria == | ||
{{Szablon:Pomoc_spis}} | {{Szablon:Pomoc_spis}} | ||
| − | W 1990 roku opisano ''' | + | W 1990 roku opisano '''29''' nowych [[nazwa|nazw]] [[dinozaur]]ów ('''18''' nowych [[rodzaj]]ów, '''11''' nowych [[gatunek|gatunków]] i '''9''' nowych [[kombinacja|kombinacji]]). Obecnie za [[ważny|ważne]] [[takson]]y [[nieptasi]]ch przedstawicieli Dinosauria uznaje się '''8''' z nich. |
{| | {| | ||
! width="220px"|Nazwa | ! width="220px"|Nazwa | ||
| Linia 12: | Linia 16: | ||
|{{Kpt|Peng, 1990}} | |{{Kpt|Peng, 1990}} | ||
|[[Ornithischia|Ptasiomiedniczny]] ze środkowej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] | |[[Ornithischia|Ptasiomiedniczny]] ze środkowej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] | ||
| + | |- | ||
| + | |''[[Hexinlusaurus|Agilisaurus multidens]]'' | ||
| + | |{{Kpt|([[He]] & [[Cai]], [[1983]]) Peng, 1990}} | ||
| + | |= '''''[[Hexinlusaurus|Hexinlusaurus multidens]]'''''<br><small>(wcześniej ''Yandusaurus multidens'')</small> | ||
|- | |- | ||
|''[[Edmontosaurus|{{U|Anatotitan}} copei]]'' | |''[[Edmontosaurus|{{U|Anatotitan}} copei]]'' | ||
| Linia 18: | Linia 26: | ||
|- style="background-color:Khaki" | |- style="background-color:Khaki" | ||
|'''''[[Bellusaurus|{{U|Bellusaurus sui}}]]''''' | |'''''[[Bellusaurus|{{U|Bellusaurus sui}}]]''''' | ||
| − | |{{Kpt|[[Dong]], 1990} | + | |{{Kpt|[[Dong]], 1990}} |
|[[Zauropod]] ze środkowej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] | |[[Zauropod]] ze środkowej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Breviceratops|{{U|Breviceratops}} kozlowskii]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|([[Maryańska]] & [[Osmólska]], [[1975]]) [[Kurzanov]], 1990}} | ||
| + | |[[Ceratops]] ([[protoceratopsyd]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Mongolia|Mongolii]]<br><small>(wcześniej ?''Protoceratops kozlowskii'')</small> | ||
| + | |- | ||
| + | |''[[Monoclonius#M._dawsoni|Centrosaurus dawsoni]]'' | ||
| + | |{{Kpt|([[Lambe]], [[1902]]) [[Peter Dodson|Dodson]], 1990}} | ||
| + | |= ''[[Monoclonius#M._dawsoni|Monoclonius dawsoni]]''<br><small>(wcześniej ''[[Monoclonius#M._dawsoni|Monoclonius dawsoni]], Brachyceratops dawsoni'')</small> | ||
|- | |- | ||
| − | |''[[ | + | |''[[Cetiosaurus#.22C.22._glymptonensis|Cetiosauriscus glymptonensis]]'' |
| − | |{{Kpt|( | + | |{{Kpt|(Phillips, [[1871]]) [[McIntosh]], 1990}} |
| − | | | + | |= ''[[Cetiosaurus#.22C.22._glymptonensis|"Cetiosaurus" glymptonensis]]'' |
| + | |- | ||
| + | |''[[Cetiosaurus#.22C..22_longus|Cetiosauriscus longus]]'' | ||
| + | |{{Kpt|([[Owen]], [[1842]]) [[McIntosh]], 1990}} | ||
| + | |= ''[[Cetiosaurus#.22C..22_longus|Cetiosaurus longus]]'' | ||
|- | |- | ||
|''[[Chilantaisaurus#Chilantaisaurus.3F_sibiricus|?Chilantaisaurus sibiricus]]'' | |''[[Chilantaisaurus#Chilantaisaurus.3F_sibiricus|?Chilantaisaurus sibiricus]]'' | ||
| Linia 29: | Linia 49: | ||
|<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> kość [[teropod]]a ([[tetanur]]a) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Rosja|Rosji]], prawdopodobnie nienależący do ''[[Chilantaisaurus]]''<br><small>(wcześniej ''Allosaurus sibiricus, Andtrodemus sibiricus'')</small> | |<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> kość [[teropod]]a ([[tetanur]]a) z wczesnej [[kreda|kredy]] [[Rosja|Rosji]], prawdopodobnie nienależący do ''[[Chilantaisaurus]]''<br><small>(wcześniej ''Allosaurus sibiricus, Andtrodemus sibiricus'')</small> | ||
|- | |- | ||
| − | |Drinker Bakker, Galton, Siegwarth & Filla, 1990 | + | |''[[Nanosaurus|{{U|Drinker nisti}}]]'' |
| + | |{{kpt|[[Bakker]], [[Galton]], Siegwarth & Filla, 1990}} | ||
| + | |= '''''[[Nanosaurus|Nanosaurus agilis]]''''' | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Edmontosaurus#E._annectens|Edmontosaurus annectens]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|([[Marsh]], [[1892]]) [[Brett-Surman]], 1990}} | ||
| + | |[[Ornitopod]] ([[hadrozauryd]]) z póśnej [[kreda|kredy]] [[USA]] i [[Kanada|Kanady]]<br>Drugi [[ważny]] [[gatunek]] ''[[Edmontosaurus]]''<br><small>(wcześniej ''Claosaurus annectens, Trachodon annectens, Thespesius annectens, Anatosaurus annectens'')</small> | ||
|- | |- | ||
| − | |Edmontosaurus annectens ( | + | |''[[Edmontosaurus|Edmontosaurus saskatchewanensis]]'' |
| + | |{{Kpt|([[Charles_M._Sternberg|Sternberg]], [[1926]]) [[Brett-Surman]], 1990}} | ||
| + | |= '''''[[Edmontosaurus#E._annectens|Edmontosaurus annectens]]'''''<br><small>(wcześniej ''Thespesius saskatchewanensis, Anatosaurus saskatchewanensis'')</small> | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Emausaurus|{{U|Emausaurus ernsti}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|[[Haubold]], 1990}} | ||
| + | |[[Bazalny]] [[tyreofor]] z wczesnej [[jura|jury]] [[Niemcy|Niemiec]] | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Epachthosaurus|{{U|Epachthosaurus sciuttoni}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|[[Powell]], 1990}} | ||
| + | |[[Zauropod]] ([[tytanozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[Argentyna|Argentyny]] | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |"[[Futabasaurus|{{U|Futabasaurus}}]]" |
| + | |{{Kpt|[[Lambert]], 1990}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'')</small> | ||
|- | |- | ||
| − | |{{U| | + | |[[Gryposaurus|"{{U|Hadrosauravus latidens}}"]] |
| + | |{{Kpt|[[Horner]]}} ''vide'' {{Kpt|[[Lambert]], 1990}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'');</small> = '''''[[Gryposaurus|Gryposaurus latidens]]''''' | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |"[[Hisanohamasaurus|{{U|Hisanohamasaurus}}]]" |
| + | |{{Kpt|[[Lambert]], 1990}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'')</small> | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |"[[Katsuyamasaurus|{{U|Katsuyamasaurus}}]]" |
| + | |{{Kpt|[[Lambert]], 1990}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'');</small> ?= '''''[[Fukuiraptor|Fukuiraptor kitadaniensis]]''''' | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |"[[Kitadanisaurus|{{U|Kitadanisaurus}}]]" |
| + | |{{Kpt|[[Lambert]], 1990}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'');</small> ?= '''''[[Fukuiraptor|Fukuiraptor kitadaniensis]]''''' | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |"[[Madsenius|{{U|Madsenius}}]]" |
| + | |{{Kpt|[[Lambert]], 1990}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'');</small> ?= '''''[[Allosaurus|Allosaurus fragilis]]''''' | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |''[[Monkonosaurus|{{U|Monkonosaurus lawulacus}}]]'' |
| + | |{{Kpt|[[Zhao]], [[1986]]}} ''vide'' {{Kpt|[[Dong]], 1990}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen dubium]]'');</small> [[tyreofor]] ([[stegozauryd]]) z wczesnej-późnej [[kreda|kredy]] [[Chiny|Chin]] | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |''[[Avaceratops|Monoclonius lammersi]]'' |
| + | |({{Kpt|[[Dodson]], [[1986]])}} {{Kpt|Lehman}}, [[1990]] | ||
| + | |= '''''[[Avaceratops|Avaceratops lammersi]]''''' | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |''[[Dinodocus|Pelorosaurus mackesoni]]'' |
| + | |{{Kpt|([[Owen]], [[1884]]) [[McIntosh]], 1990}} | ||
| + | |= ''[[Dinodocus|Dinodocus mackesoni]]'' | ||
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Richardoestesia|{{U|Richardoestesia gilmorei}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|[[Currie]], Rigby & Sloan, 1990}} | ||
| + | |[[Teropod]] ([[celurozaur]]) z późnej [[kreda|kredy]] [[USA]] | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |[[Einiosaurus|''Styracosaurus'' "{{U|makeli}}"]] |
| + | |{{Kpt|Czerkas & Czerkas, 1990}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'');</small> = '''''[[Einiosaurus|Einiosaurus procurvicornis]]''''' | ||
|- | |- | ||
| − | |{{U| | + | |"[[Sugiyamasaurus|{{U|Sugiyamasaurus}}]]" |
| + | |{{Kpt|[[Lambert]], 1990}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'')</small> | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |"[[Teishanosaurus|{{U|Teishanosaurus}}]]" |
| + | |{{Kpt|[[Dong]], 1990}} | ||
| + | |<small>(''[[nomen nudum]]'')</small> | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |[[Tyrannosaurus|''Tyrannosaurus'' "{{U|gigantus}}"]] |
| − | |- | + | |{{Kpt|Harlan, 1990}} |
| − | |{{U|Yimenosaurus youngi}} | + | |<small>(''[[nomen nudum]]'');</small> = '''''[[Tyrannosaurus|Tyrannosaurus rex]]''''' |
| + | |- style="background-color:Khaki" | ||
| + | |'''''[[Yimenosaurus|{{U|Yimenosaurus youngi}}]]''''' | ||
| + | |{{Kpt|Bai, Yang & Wang, 1990}} | ||
| + | |[[Zauropodomorf]] (?[[plateozauryd]]) z wczesnej [[jura|jury]] [[Chiny|Chin]] | ||
|} | |} | ||
Aktualna wersja na dzień 11:34, 23 kwi 2019
| Historia dinozaurologii |
|---|
| ... 1971 • 1972 • 1973 • 1974 • 1975 • 1976 • 1977 • 1978 • 1979 • 1980 |
| 1981 • 1982 • 1983 • 1984 • 1985 • 1986 • 1987 • 1988 • 1989 • 1990 |
| 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 ... |
Wydarzenia
- Zmarł Birger Bohlin, szwedzki paleontolog.
- Zmarł Oskar Kuhn, niemiecki paleontolog i geolog.
Dinosauria
| Jak czytać spis? |
W 1990 roku opisano 29 nowych nazw dinozaurów (18 nowych rodzajów, 11 nowych gatunków i 9 nowych kombinacji). Obecnie za ważne taksony nieptasich przedstawicieli Dinosauria uznaje się 8 z nich.